szybka nauka i zapamiętywanie

Mnemotechniki, czyli pamięć bez granic

mnemotechniki

Mnemotechniki są to sposoby ułatwiające zapamiętywanie informacji. Znane i szeroko stosowane były już w starożytności. Na szczęście, gdy wychodzimy na zewnątrz, nie widzimy rycerzy na białych koniach i czarownic palonych na stosie, a z zalet ze stosowanych wtedy metod możemy ciągle korzystać.

Zalety korzystania z mnemotechnik

 • Szybka i efektywna nauka do egzaminów takich jak np. matura.
 • Błyskawiczne zapamiętywanie dowolnych informacji.
 • Zapamiętywanie długich liczb i dat bez wysiłku.
 • Szybka nauka nowego języka.
 • Zapamiętywanie imion nowo poznanych osób.
 • Zapamiętywanie skomplikowanych wzorów.
 • Oszczędność mnóstwa czasu na naukę.
 • Uporządkowanie wiedzy i możliwość wrócenia do niej w dowolnym momencie.
 • Wykonywanie sztuczek ze swoją pamięcią.
 • Poprawa relacji międzyludzkich.
 • Zapamiętywanie pomysłów i przemyśleń, np. podczas biegania.
 • Szybsza nauka rysowania.
 • Tworzenie notatek w głowie, zamiast na papierze.
 • Doskonałe przygotowanie do wystąpień publicznych…

Nie sposób wymienić ich wszystkich. Spójrzmy na dokonania najlepszych.

 • 13,96 – liczba sekund, jakiej Chińczyk Zou Lujian potrzebował do zapamiętania talii kart,
 • 608 – liczba cyfr zapamiętanych przez Chinkę Wei Qinru w ciągu 5 minut,
 • 5597 – Lkhagvadulam z Mongolii zapamiętała cyfr binarnych w ciągu 30 minut.

Po odpowiednim treningu każdy może osiągać takie wyniki. Mnemotechniki dają ogromne możliwości, musimy tylko wiedzieć jak z nich korzystać. Najpotężniejsze opierają się na obrazach tworzonych w głowie. Świetny przykład „bawienia się” pamięcią pokazał Dominic O’Brien. I najważniejsze – to jest bardzo proste do opanowania dla każdego zwykłego człowieka.

Rodzaje mnemotechnik bazujących na wyobraźni

Zaczynamy od tych najpotężniejszych, które wykorzystują obrazy w Twojej i dają nieograniczone możliwości. Pierwsze trzy, czyli Pałac Pamięci, Łańcuchowa Metoda Skojarzeń oraz Technika Słów Zastępczych stanowią wielką trójkę. Samo ich stosowanie i opanowanie przeobrazi Ciebie z gąsienicy w motyla efektywnej nauki. Zatem zaczynajmy przemianę.

Pałac Pamięci

mnemotechniki – pałac pamięci

Nie mogłem zacząć od innej techniki. Jest to niezwykle łatwa i dające ogromne możliwości mnemotechnika. Jej motyw przewija się nawet w filmach czy powieściach. Budowali go w swojej głowie postacie takie jak Sherlock Holmes czy Hannibal Lecter.

Nie musisz być Sherlockiem Holmesem, aby zbudować swój pałac. Wystarczy odrobina wiedzy i chwila praktyki, a nauczyć się ją stosować możesz dosłownie w kilka minut. Na czym polega ta technika?

Na wybraniu dobrze znanego miejsca, a następnie skojarzeniu z nim rzeczy, którą chcemy zapamiętać. Abyś przekonał się, jak łatwa do stosowania jest to technika, za chwilę stworzymy pałac z Twojego ciała i zapamiętamy listę 10 słów. Gotowy?

Twoim pałacem niech będą włosy, oko, nos, usta, szyja, klatka, brzuch, genitalia, noga, stopa. Nie musisz tego zapamiętać, ale i tak kolejność tych rzeczy jest bardzo łatwa do odtworzenia.

Do zapamiętania masz taką listę: samochód, kura, łopata, wulkan, muszla, telefon, świeczka, statek, zeszyt i okno. Teraz musisz tylko połączyć przedmiot z miejscem w Twoim pałacu. Gotowy? Zaczynamy. Pamiętaj, nie tylko czytaj, ale wyobrażaj sobie każdy opis. Zobaczenie obrazu jest najważniejsze.

Włosy i samochód. Wyobraź sobie, jak kierujesz samochodem w gąszczu swoich włosów.
Oko i kura. Otwierasz oko i nagle zostajesz bardzo boleśnie udziobany w oko.
Nos i łopata. Wciągasz do nosa kreskę z łopat.
Usta i wulkan. Nagle w Twoich ustach wybucha wulkan tak mocno, że aż Ci się odbija i dostajesz czkawki.
Szyja i muszla. Z prędkością światła przyczepiają się do Twojej szyi miliony małych muszelek.
Klatka i telefon. Napinasz klatkę z całej siły, napiąłeś ją tak mocno, że w pewnej chwili wyskoczył z niej telefon.
Brzuch i świeczka. W twój pępek wwiercana jest ogromna świeczka wielkości Pałacu Kultury.
Genitalia i statek. Twoja kolej, bądź kreatywny, to skojarzenie zapamiętasz na pewno.
Noga i zeszyt. Rozrywają Ci się spodnie, a z nich niczym ptak wylatuje zeszyt.
Stopa i okno. Masz na sobie buty, ale żeby je ściągnąć, nie odwiązujesz sznurówek. Musisz otworzyć je jak okno.

Zobaczyłeś obrazy?

Zatem teraz spróbuj odtworzyć je z pamięci.

Jak poszło? Koniecznie daj znać.

Przykłady

Podałem Ci jeden przykład prostego pałacu pamięci. Gdzie jeszcze go znaleźć? Dosłownie wszędzie. Twój pokój, mapy Google, domek cioci, galeria handlowa, samochód, miejsca z wakacji. Ta lista się nigdy nie kończy. Przejdź się po takim pałacu 3 razy dziennie i już zostanie on w pamięci. Koniecznie zapoznaj się jeszcze z Łańcuchową Metodą Zapamiętywania i Techniką Słów Zastępczych, aby móc zapamiętać dosłownie wszystko.

Schemat tworzenia pałacu pamięci

Wróciliśmy właśnie z fajnej podróży? Widzieliśmy nowe centrum handlowe? Zatem mamy idealną okazję, żeby stworzyć pałac pamięci! Postępuj zgodnie z kolejnymi kroki.

 1. Wybierz miejsce, z którego chcesz stworzyć pałac pamięci
 2. Wybierz charakterystyczne punkty i stwórz z nich drogę, która się nie przecina.
 3. Uwypuklij charakterystyczne elementy danych miejsc w swojej wyobraźni.
 4. Przejdź się po pałacu 3 razy w ciągu dnia.
 5. Gratulacje! Właśnie stworzyłeś pałac pamięci. Możesz z niego korzystać do końca życia.

Dalej sprawia Ci to kłopot? Zatem na początek wybierz kilka pomieszczeń ze swojego domu, a z każdego z nich 5 charakterystycznych elementów, takich jak telewizor, łóżko, szafa, pralka, prysznic… Następnie odtwórz te miejsca z pamięci i voilà. Masz już swój wielki pojemnik na informacje.

Pałac pamięci w praktyce, czyli w czym on może pomóc?

Przydaje się on dosłownie wszędzie, niemalże zawsze jak masz coś do zapamiętania, pałac pamięci zawsze znajdzie zastosowanie.

Jak zostać ekspertem w swojej dziedzinie?

Z byciem ekspertem w swojej dziedzinie idzie wiele korzyści. Co zrobić, aby znacznie przyspieszyć ten proces i od razu być postrzeganym jako osoba biegła w danym temacie?

Stwórz pałac pamięci do każdego większego zagadnienia, które Cię interesuje. Umieszczaj w nim wszystko, co może Ci się przydać. Co jakiś czas odwiedzaj swoje miejsca. Jeśli będziesz o czymś opowiadał i powiesz coś w stylu „W 1832 roku szwedzki pisarz Eric Granat przeprowadził badania na 93 myszach. Po 167 sekundach musiał przerwać eksperyment…”, jeśli podasz takie szczegóły, rozmówca od razu będzie widział w Tobie eksperta.

Odnośnie zapamiętywania liczb możesz przejść do wpisu Jak zapamiętywać liczby i daty albo wybrać inną z poniższych mnemotechnik opisanych w tym wpisie. Możesz stworzyć pokoje do różnych ciekawostek, badań i innych rzeczy.

Jak mieć wiedzę zawsze pod ręką?

Często chcemy opowiedzieć kawał albo zaczynamy coś wymieniać i nagle brakuje nam pomysłów, pomimo tego, że słyszeliśmy w życiu setki kawałów i spora część z nich była niezła. Jak zatem pozbyć się tego problemu? Stworzyć pałac pamięci do dowcipów. Dzięki temu zawsze będą one pod ręką. Możesz zrobić tak z dowolną rzeczą, nieważne czy chcesz znać dynastię królów Polski, czy chcesz mieć pod ręką pełno fajnych zabaw dla dzieci.

Jak zapamiętywać szczegóły z życia innych osób?

Rozmawiasz ze znajomym. Zupełnie przypadkiem Ci o czymś wspomniał. Pół roku później ponownie z nim rozmawiasz i wspominasz o tym szczególe. Zrobi to na nim ogromne wrażenie. Podobnie jak na każdej innej osobie, którą spotkasz. Pomoże to utrzymać dobre relacje zarówno z najbliższymi przyjaciółmi, jak i klientami czy dalekimi znajomymi. Aby tak było, zbuduj pałac pamięci dla danej osoby i wrzucaj tam szczegóły.

Jak zapamiętywać drobne szczegóły?

Włączasz ten rzutnik już setny raz i za każdym razem zapominasz, jak to się robi? Nie możesz zapamiętać, że skrót alt+tab w Windowsie przełącza pomiędzy otwartymi aplikacjami? Stwórz sobie pałac pamięci do takich rzeczy.

Jak widzisz, korzyści są ogromne. Więcej o pałacu przeczytasz we wpisie Pałac pamięci, czyli klucz do pamięci doskonałej.

Łańcuchowa Metoda Skojarzeń

łańcuchowa metoda skojarzeń

Ta technika pamięciowa idealnie nadaje się do zapamiętywania wszelkiego rodzaju list, instrukcji czy tekstów, a aby zacząć z niej korzystać, wystarczy tylko odrobina wyobraźni.

Na czym polega? Na łączeniu słów ze sobą za pomocą absurdalnych skojarzeń. Pierwsze słowo łączysz z drugim, drugie z trzecim, trzecie z czwartym i tak aż do końca. Najlepiej zobaczyć to w praktyce. Zaczynajmy. Zapamiętamy 5 łatwych do wyobrażenia słów. Bardzo ważne, nie tylko przeczytaj, ale zobacz obrazy w swojej wyobraźni.

Mydło, dym, plecy, balon, gazeta.

Żebyś nie miał problemu z wymieniem pierwszej rzeczy, na początek niech mydło wyskoczy z Twojego ekranu i z hukiem go pobije.

Mydło, dym. Myjesz ręce mydłem i nagle z Twoich rąk zaczyna się dymić. Poczuj ten zapach dymu.

Dym, plecy. Widzisz, jak dym leci z komina. Nagle zmierza w Twoim kierunku, mocno trąca Cię w Twoje plecy i zabiera w długą podróż, a Ty ciągle nad nim lewitujesz.

Plecy, balon. Siedzisz sobie tak jak teraz. Twoje plecy stają się coraz większe i nagle, niczym na sali porodowej, wyskakuje z nich balon.

Balon, gazeta. Przed sobą widzisz unoszący się balon. Nagle balon pęka i lewituje przed Tobą gazeta.

Gotowe? Spróbuj powtórzyć te 5 słów. Samo wymyślenie wszystkich skojarzeń zajęło mi około 3 sekundy. Po chwili praktyki będziesz w stanie bez problemu wymyślać równie skuteczne w podobnym czasie.

Nie popełniaj tego błędu.

Bardzo ważne. Kojarzysz informacje po kolei. Rzecz A kojarzysz z rzeczą B, B z C. Nie próbuj tworzyć historyjki, gdzie A sobie idzie, nagle spotkało B, a później dołączył jeszcze C. W tej sytuacji kojarzysz A z B i C, a nie A z B, a później B z C. Wyobrażenie może wyglądać tak, że idzie sobie A, spotyka B, które zaczęło tańczyć z C. Wszystko może tworzyć jedną historię, ale porządek musi zostać zachowany.

Przy małej ilości informacji nie będzie kłopotów, jednak przy większych listach bardzo łatwo o pomyłkę i pominięcie czegoś po drodze.

Jakie powinny być Twoje skojarzenia, aby zapadały w pamięć?

 • Absurdalne.
 • Śmieszne.
 • Wyolbrzymione.
 • Powinieneś w nich występować.
 • Dynamiczne.
 • Szczegółowe.

Oczywiście, nie musisz od razu stosować wszystkich tych punktów na raz. Próbuj połączyć ich jak najwięcej, a po chwili treningu będziesz umieć bardzo szybko i trwale zapamiętać dowolne informacje za pomocą tej metody.

Łańcuchowa Metoda Skojarzeń w praktyce

Jak wcześniej wspomniałem, ta technika pamięciowa doskonale sprawdzi się w przypadku list, tekstów i czynności do wykonania.

Jak zapamiętać czynności i schematy do wykonania?

Przekształcasz wszystko na obraz łatwy do zapamiętania, a później kojarzysz kolejne czynności. I oczywiście przykłady.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Według Wikipedii składa się ona z 9 punktów.

Obrazkowa lista u mnie w głowie wygląda tak:

kamizelka ratunkowa – elektrowstrząsy – głośnik – balon – butla z tlenem – telefon – klatka piersiowa – para masek tlenowych – pogotowie.

Kolejne obrazy będą kojarzyć Ci się z czynnością do wykonania. Teraz wystarczy połączyć to za pomocą absurdalnej historii. Z poszkodowanego niczym duch wylatuje kamizelka, atakuje Cię, a Ty wyciągasz z kieszeni elektrowstrząsy i się bronisz. Po chwili zamieniają się one w wielkie głośniki, które odlatują na balonach z helem. Spotykają w górze butlę tlenową, która specjalnie przebija te balony. Nagle butla odwraca się tyłem, a tam szyderczo śmieje się z Ciebie Twój telefon. Później się budzisz, wyciągasz go z kieszeni i przykleja Ci się do klatki, która wypluwa z siebie maski tlenowe, które od razu biegną do karetki pogotowia.

Spróbuj powtórzyć.
W dokładnie taki sam sposób zapamiętasz poniższe rzeczy.

Rysowanie schematów i zasady rysunku.
Czynności do wykonania po wejściu do samochodu przez kierowcę.

Jak zapamiętać listę zakupów?

Kojarzysz kolejne rzeczy do kupienia kolejno ze sobą. Liczby możesz przekształcać według po prostu według czegoś, co Ci się z nimi kojarzy wybrać jakiś system opisany poniżej.

Jak zapamiętać tekst?

Musisz po prostu go w możliwie jak najlepszy sposób streścić i wybrać najistotniejsze słowa kluczowe. Z każdego zdania bądź rozdziału wybierz słowa klucze, które później zapamiętasz.

Jak zapamiętać definicje?

Tworzysz ze wszystkiego krótką historię. Weźmy za przykład definicję słowa prokrastynacja. A dokładniej pierwszy akapit z Wikipedii.

Kolejne słowa u mnie to budzik (przekładanie na później), dziedzina (różne dziedziny życia), korona (dobrowolność), kostucha (pogorszenie sytuacji), silnik (mechanizm prokrastynacji), ognisko (przyjemność), dobry duszek (złudzenie, że będzie lepiej), rozbite auto (stres), pająk (strach), zegarek (mało czasu).

Teraz wystarczy to zapamiętać za pomocą śmiesznej historii widzianej w Twoim umyśle. I jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz. Kiedy nie musisz znać dokładnie całego słowa przy zapamiętywaniu definicji, a jedynie jej znaczenie, wystarczy, że skojarzysz najbardziej charakterystyczną część słowa. I tak, zamiast dzielić prokrastynacja na PRO-KRASnal-TYNk-libACJA, wystarczy, że zapamiętasz PRO.

Jak zapamiętać wiersz?

Tak samo jak definicje, z tą różnicą, że musisz zapamiętać każde słowo. Dlatego też tych skojarzeń będzie o wiele więcej i na samym początku stosowania mnemotechnik może zająć Ci to dużo czasu. Jednak z czasem będzie coraz lepiej.

Jak zapamiętywać mowy?

Do każdej myśli przewodniej stwórz obraz, a do niego skojarzenie. Wszystko połącz za pomocą śmiesznego wyobrażenia.

Kolejna potężna mnemotechnika za nami, czas na kolejną.

Technika słów zastępczych

Sama w sobie nie jest w stanie dużo zrobić, jednak kiedy połączymy ją z Łańcuchową Metodą Skojarzeń, tworzymy nam się maszynka do zapamiętywania wszystkiego, co nam się z niczym nie kojarzy. Czyli do słówek z języka obcego, stolic czy imion.

Jest bardzo prosta. Nieznane słowo zamieniamy na znane nam wyrażenia. Na początek podam przykłady, a za chwilę schemat tworzenia i zastosowanie.

Przykłady

About – Abba (zespół muzyczny), aut (na boisku).
Andersson – andruty, erka (karetka pogotowania), Sony.
Kopenhaga – koparka, enigma, Aga.

Możemy pomijać pojedyncze litery albo stosować podobne słowa. Zazwyczaj będziemy w stanie przywołać całe słowo bez problemu.

Schemat

Aby zamienić obcobrzmiące słowo na coś znanego, kolejno szukajmy słów, które kojarzą nam z danym fragmentem słowa.

Spróbujmy zamienić stolicę Sri Lanki, a mianowicie Sri Dźajawardanapura Kotte na coś znanego. Po kolei. Co kojarzy się z Sri? Oczywiście Sri Lanka. Dźa? Może Dżastin? Jawa? Jest taka wyspa albo język programowania (zapamiętamy zamianę v i w, nie martw się mocno tym). Widzimy rd, zatem możemy sobie wyobrazić wielkie r albo je pominąć. Wybieramy drugą opcję. Zostaje nam dana. Bierzemy znajomą Dankę. Czas na pura. Może pyra, czyli taki poznański ziemniak? Na koniec proste, czyli kotte. Od razu mamy kota i telefon. W ten oto sposób stolica Sri Lanki zamieniła się w:
Sri-Dżastin-Jawa-Danka-Pyra-Kot-Telefon. Jeśli chcesz to zapamiętać, posłuż się Zakładkową Metodą Skojarzeń opisaną powyżej. Będzie to o wiele łatwiejsze niż wkuwanie obcej nazwy.

Technika słów zastępczych w praktyce

Jak uczyć się słówek z języka obcego?

Zamieńmy słówko z języka obcego na coś dla nas znanego. I bardzo prosty przykład. Stolarz to po angielsku Carpenter. Wyobraźmy sobie stolarza, którego nagle zjada karp, który ma na sobie wielki klawisz enter, który możemy naciskać. Stolarz – carp – enter. Połączyliśmy te 3 słowa w wyobraźni, dzięki czemu znamy już tłumaczenie obcojęzycznego słowa.

A co zrobić ze słowami takimi jak ponieważ, ale, o i podobnymi?

Ponieważ – płonie wąż, możecie wyobrazić sobie płonącego węża. A jeśli chcesz zapamiętać tłumaczenie na angielski (because /bykoz/) to połączcie go jeszcze z bykiem i osą za pomocą absurdalnego skojarzenia.

Jak zapamiętać stolice?

Niemalże tak samo, jak słówka z języka obcego. A jeśli dane państwo z niczym Ci się nie kojarzy, skojarz z czymś jego brzmienie albo pomyśl, gdzie o nim słyszałeś wcześniej i tak możesz skojarzyć Danię z daniem, RPA z ropą a Madagaskar z Królem Julianem.

Jak zapamiętywać twarze, imiona i nazwiska?

Znajdujemy na twarzy charakterystyczny element, który później łączymy z imieniem. Imię kojarzymy z czymś znanym. Nazwisko rozbijamy na coś znanego. Dla popularnych końcówek możesz stworzyć nawet zakładki (-wski, -ski, -tek). W ten sposób Mikołaja Karczewskiego z małym piegiem na policzku zapamiętasz, kojarząc ten pieg ze Świętym Mikołaj, karasiem, czekoladą i wózkami. Więcej o zapamiętywaniu imion znajdziesz we wpisie Jak zapamiętywać imiona i sprawić, żeby zapamiętali Twoje?

Za pomocą tej techniki w połączeniu z Pałacem Pamięci albo Łańcuchową Metodą Skojarzeń możesz też zapamiętać nazwy województw i ich stolice, parki narodowe czy królów Polski.

Główny System Pamięciowy

mnemotechniki – główny system pamięciowy

Po opanowaniu go zapamiętasz liczby i daty bez żadnego wysiłku, bo o wiele łatwiej zapamiętać, że Beethoven po urodzeniu się rzucił w mamę kokosem niż to, że urodził się w 1770 roku, prawda?

System ten pozwala zamienić dowolną liczbę na słowo. Oczywiście wszystko jest stworzone z pewną regułą, dzięki czemu łatwiej i to zapamiętać. Zatem poznajmy zasady zamiany liczby na słowo.

Każdej cyfrze przyporządkujemy literę, a później na tej podstawie liczby zamienimy na łatwe do wyobrażenia słowa. Oto reguły.

0-S,Z; 1-T,D; 2-N; 3-M; 4-R; 5-L; 6-J; 7-K,G; 8-F,W; 9-P,B

We wpisie Jak zapamiętywać liczby i daty znajdziesz jak w łatwy sposób możesz to zapamiętać. I ważne, skupiamy się na wymowie, czyli RZ nie będzie dla nas nic oznaczać, a szum może być liczbą 3. Na początek zamieńmy kilka liczb na słowa.

307 – MiSKa; 152 – TleN; 3 – Mysz; 71 – KoT; 99 – PaPież; 7297 – KaNaPKa; 1 – Duch;  01 – STół.

Mam nadzieję, że bez kłopotu załapałeś. Warto sobie stworzyć takie zakładki dla liczb z zakresu 0-100, dzięki czemu zamiana liczb na litery będzie się dziać automatycznie w Twojej głowie.

W czym pomoże ten system?

Główny System Pamięciowy w praktyce

Jak zapamiętywać daty?

Często nauka dat na historii wydaje się dla nas mordęgą. Czasami zapominamy o rocznicach czy urodzinach bliskich osób. GSP jest rozwiązaniem na te sytuacje. Bo o wiele łatwiej zapamiętać, że mały Beethoven w wózku bierze KoKoS i w nas rzuca, niż że urodził się w 1770 roku. Tak samo łatwiej zapamiętać, że Janek urodził się 13 sierpnia 1999 roku, gdy zobaczymy jak idącego sobie Janka, na którego spada wielki dom. Dom, który zamiast komina ma wielki sierp (sierpień). Zatem bierzemy ten sierp i zaczynamy kosić BaoBaBy i mamy datę zapamiętaną. Więcej o zapamiętywaniu dat we wpisie Jak zapamiętywać liczby i daty.

Jak zapamiętywać liczby?

Zapamiętywanie liczb jest głównym zastosowaniem tego systemu. Kolejne liczby zamieniamy na litery, litery na słowa, a później łączymy to wszystko za pomocą absurdalnej historii w swojej wyobraźni. I tak zapamiętując cyfry liczby pi (3,14159265359…), pomijając pierwszą 3, otrzymujemy T/D+R+T/D+L+P/B+N+J+L+M+L+P/B może zamienić na ToRT+LeP+NaJ+LaMa+LeP, a później zobaczyć jak liczba pi wpada w wielki ToRT, który jest przyczepiony niczym muha do LeP. Po lepie biega sobie gazeta NaJ. Otwieramy naj, a z niej wyskakuje LaMa, która liże nas językiem i przyczepia się niczym do LePu.

Jak zapamiętać talię kart?

Tutaj skorzystamy także z pomocy techniki pałacu pamięci. Stwórzmy pałac, który ma 18 miejsc. Następnie każdą kartę zamieńmy w zakładkę. Aby nie było to trudne, zróbmy to zgodnie z systemem. Każde z oznaczeń kart ma swoją nazwę. My weźmiemy pod uwagę ich potoczne nazwy, czyli serce♥, dzwonek♦, żołądź♣ i wino♠. Na podstawie ich pierwszych liter zapamiętamy zakładki dla wszystkich waletów, królów oraz dam.

Zakładki dla waletów będą po prostu potocznymi nazwami oznaczeń kolorów. I tak zakładka dla waleta serce to serce itp. Para królewska, czyli król i dama serce to będzie po prostu król i królowa. Pozostałe damy i króle będą zaczynać się na pierwszą literę koloru (np. żołądź, czyli zakładka zaczyna się na ż).

Damą przypiszemy cechy charakteru, a każdy król będzie się rymował do słowa „król”. Możemy w ten sposób stworzyć dla damy wino zakładkę „wąsata”, czyli wyobrazimy sobie kobietę z wąsami, która będzie oznaczała damę wino. Dla króla dzwonek może to być słowo „dwór”, zatem wyobraźmy sobie, np. znane podwórko.

Dla zwykłych kart pierwszą litera koloru niech oznacza pierwszą literę słowa, a liczba w karcie literę jej odpowiadającą. I tak, np. ♥2 to może być SaN, a 4 ŻaR. Zróbmy tak dla wszystkich kart. A jeśli chcecie potrenować swoją pamięć z dokładnie rozpisanym systemem, polecam ten link: https://nonstopdoprzodu.pl/wycwicz-swoja-pamiec/, hasło: lepszapamiec.

Jak zapamiętywać odpowiedzi ABCD?

Bardzo prosto. Z każdą kolejną liczbą (1,2,3…) skojarzymy słowo zaczynające się na daną literę.

Jak zapamiętać tabelę?

Sposobów na zapamiętywanie tabeli jest całe mnóstwo. Przedstawię ten, który najbardziej wykorzystuje Główny System Pamięciowy. Każda tabela ma swoje współrzędne. A1, A2,A3…B2,B3,B4…G8,G9… i tak aż do końca tabeli. Zatem stwórzmy dla każdej takie współrzędnej słowo, które zaczyna się na daną literę i kończy na inną. I dla A1, czyli A+T/D, może to być AlT (klawisz), dla A2, AN (przedrostek w angielskim, mi od razu kojarzy się z an apple, czyli jabłkiem), dla A3, AnoniM. Po stworzeniu zakładek zamieńmy informacje, które chcemy zapamiętać na obraz i połączmy z danym miejscem.

Jak widzisz, zastosowań tego systemu jest mnóstwo. Od teraz zapamiętanie żadnych danych w postaci liczbowej już nigdy nie powinno stanowić dla Ciebie problemu.

Zakładowa metoda zapamiętywania

mnemotechniki – zakładkowa metoda zapamiętywania – haki pamięciowe

Cała metoda polega na tworzeniu zakładek. Zakładek, przy pomocy których będziemy zapamiętywać różne informacje. Będą to dla nas haki pamięciowe, a na tych hakach będziemy wieszak informacje, które chcemy zapamiętać. Będą też takie zakładki, które będą coś oznaczały, jak np. przynależność do grupy.

Rodzaje zakładek

Zakładki możemy tworzyć niemalże z każdej rzeczy. Metoda bardzo podobna do pałacu pamięci, jednak nieznacznie się różni. Często ginie w niej przestrzenna kolejność elementów, a same zakładki często będą oznaczać cechę jakiegoś elementu.

Zakładki liczbowe skojarzeniowe

Zakładki te tworzymy z liczb. Wiele z nich nam się z czymś kojarzy, 777 z wygraną w kasynie, 1410 z Bitwą pod Grunwaldem, a 112 z numerem alarmowym. Zatem przyporządkujmy każdej liczbie symbol, który będzie ją oznaczał. 0 niech zamieni się w piłkę, 1 w świeczkę, 2 w łabędzia, 4 w krzesło, 5 w hak, 6 w wiśnie, 7 w kosę, 8 w bałwana, 9 w balona na sznurku, 10 w Bolka i Lolka, 11 w spaghetti, 12 w zegarek, a 13 w czarnego kota. Możemy wymyślać dalej, dopóki nie skończą nam się pomysły. Gdzie możemy to wykorzystać? Przy zapamiętywaniu wszelkich liczb, a także listy rzeczy, w tym przypadku po prostu kojarzy dany hak pamięciowy z daną rzeczą za pomocą absurdalnego skojarzenia.

Zakładki liczbowe rymowane

Zastosowanie podobne jak powyżej, ale tym razem do każdej liczby przyporządkujemy jej rym. 0 ksero, 1 Eden, 2 tratwa, 3 wszy, 4 rowery, 5 pięść, 6 cześć, 7 diadem, 8 prosię…

Zakładki alfabetowe

W połączeniu z powyższymi pomogą nam w zapamiętywaniu haseł, tablic rejestracyjnych i wszelkich danych, gdzie pojawiają się pojedyncze cyfry, jak np. witamin. Dla każdej litery wybieramy słowo, które je symbolizuje i tak dla A mamy Asa, dla B Bez, C Cep… O oko… Ź Źrebak i Ż Żeton.

Zakładki znaczeniowe

Sprawdzają się idealnie przy nauce rodzajników w języku obcym i wszelkich danych, gdzie trzeba określić przynależność do grupy. Dajmy za przykład rodzajniki w języku niemieckim, czyli die, das i der. Przyporządkujmy do die wodę, do das ziemię, a do der ogień. Później przy zapamiętaniu nowego słówka wystarczy, że wyobrazimy sobie, że się ono pali, jest zakopane w ziemi lub pływa w wodzie i zapamiętamy przy okazji rodzajnik bez większego kłopotu. Tak samo można zrobić z chorami wywoływanymi przez wirusy i bakterie i mnóstwem innych rzeczy.

Zakładkowa Metoda Zapamiętywania w praktyce

Jak zapamiętać ponumerowaną listę?

Kolejno kojarzysz każdą rzecz na liście z następną zakładką. Dla zakładek rymowanych i listy 1. mąka, 2. grzyby, 3. motyle, zobaczmy, jak jesteśmy w Edenie i nagle spada nam na głowę mąka, jak grzyby na tratwie uciekają z bezludnej wyspy i motyle tańczące poloneza z pchłami.

Jak zapamiętywać wzory?

Tutaj przydadzą się zakładki do liczb, zakładki do liter oraz specjalne zakładki dla działań matematycznych. Oczywiście, najlepiej wzór zrozumieć, ale czasami się po prostu nie da. Wtedy przygotujmy sobie zakładki dla takich znaków jak +,-,/ i wielu innych, a następnie przy zapamiętaniu wzoru skorzystajmy z Łańcuchowej Metody Skojarzeń, aby zapamiętać kolejne zakładki.

IZI System (PAO – Person-Action-Object)

IZI system PAO

Skrót już mówi bardzo wiele. Istotą może być każda postać, która może być uosobiona. Może to być pies, ogr, Brad Pitt czy Rowan Atkinson. Zajęcie, czyli czym się ta postać zajmuje. Tutaj sprawdzi się każdy czasownik. Czesze, śpiewa, maluje czy biega. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. I instrument, czyli środek służący do realizacji czegoś. Tutaj sprawdzi się każda rzecz. Trąbka, samochód, hantle czy pociąg.

Aby stworzyć sobie system, warto wybrać 10 takich IZI zakładek, a następnie cieszyć się błyskawicznym zapamiętywaniem numerów. Możemy tworzyć je według jakiejś struktury, ale moim zdaniem dla 10 zakładek nie ma to największego sensu. Każda zakładka oznacza 3 cyfry. Podam najpierw przykład takich zakładek. Istota – zajęcie – instrument.

000 – Zombie niosący mózg, 111 – Tabaluga ziejący ogniem, 222 – Naruto walczący z talerzem, 333 – Murzyn latający na dywanie, 444 – Rak skaczący na bungee, 555 – Lewandowski podciągający się na bramce, 666 – Jaszczurka tocząca głaz, 777 – Kwaśniewski pijący mleko, 888 – Węgorz żonglujący plecakami , 999 – Pudzianowski skaczący na trampolinie.

Jak tym systemem zapamiętywać liczby? Załóżmy, że chcemy zapamiętać 382. Wtedy bierzemy istotę z numerem 3, zajęciem numer 8, a instrumentem numer 2. Mamy zatem murzyna żonglującego talerzami. Teraz wyobraźmy go sobie i zostanie już z nami w pamięci.

IZI System w praktyce

Jak zapamiętywać daty historyczne?

Zazwyczaj daty są z zakresu 0-2000. W takim przypadku początek możemy pominąć, raczej bez kłopotu zapamiętamy, w którym tysiącleciu się coś zdarzyło. Zostanie nam końcówka. Załóżmy, że chcemy zapamiętać, że królowa Elżbieta wzięła ślub w 1947. 1 pomijamy i zostaje nam 947. Zamieńmy je na obraz i zobaczmy, jak Pudzianowski skaczący na mleku udziela jej ślubu.

Jak zapamiętywać liczby?

Tutaj skorzystajmy z pałacu pamięci i w każdym z miejsc umieśćmy takie daną liczbę. Mamy zapamiętać 325829519, a nasze 3 kolejne miejsca w pałacu to szafa, lustro i łóżko? Wtedy zobaczmy murzyna walczącego z bramką w szafie, węgorza walczącego z trampoliną w lustrze i Lewandowskiego ziejącego trampoliną na łóżku.

Jak zapamiętać talię kart?

Dla każdej z 52 kart musimy utworzyć zakładkę. As to możemy być Pepe Pan Dziobak gotujący obiad i tak dla każdej karty. Następnie tworzymy pałac pamięci, który ma 18 miejsc i w każdym pałacu umieszczamy jedno skojarzenie.

Jak trenować mnemotechniki oparte na wyobrażeniach?

Mnemotechniki mają wielką moc. Jednak bez ich wytrenowania nie wykorzystujemy ich potencjału w 100%. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie przez miesiąc, a efekty już będą niezwykłe, ale pytanie. Dlaczego warto je trenować? Dzięki treningowi będziesz tworzył w ułamku sekundy, przy pierwszych razach może to Ci zająć nawet kilkanaście sekund. Różnica jest ogromna. Oprócz tego nauczysz się, jak tworzyć trwałe skojarzenia. Zatem zmniejszy się częstotliwość powtórek, a informacja będzie przychodziła do głowy z większą łatwością.

Jak można trenować tworzenie błyskawicznych skojarzeń? Najlepiej przy użyciu stopera. Dzięki będziesz widział swój postęp, motywacja się utrzyma i z dnia na dzień będziesz chciał bić kolejne rekordy.

Jeśli chodzi o mnie, na początek zawsze polecam trening mnemotechnik, bazując na zapamiętywaniu talii kart. Więcej szczegółów w poście Wyćwicz swoją pamięć. Hasło do wpisu to lepszapamiec.

Do treningu pamięci polecam aplikację Memoriad Simulator, serwis Memory League oraz aplikację Memory Ladder, która ostatnio niestety mocno ograniczyła liczbę darmowych możliwości.

Dobrze wyrobić w sobie też nawyk tworzenia pałacu pamięci z każdego miejsca, w którym jesteśmy. Da to nam nieograniczone możliwości do zapamiętywania.

Aby wyćwiczyć przekształcanie liczb na obraz, spróbujmy przeobrazić każdą liczbę, którą widzimy na prosty obrazek w naszym umyśle.

Żeby wyćwiczyć zakładki, używajmy ich jak najczęściej. A każde obcobrzmiące dla nas słówko zamieńmy przy użyciu Techniki Słów Zastępczych. Do tego wszelkie imiona zamieniajmy po chwili na obrazy, wprowadźmy sobie w nawyk codzienny 5 minutowy trening pamięci i staniemy się ekspertem w dziedzinie zapamiętywania.

Sztuczki mnemotechniczne

sztuczki mnemotechniczne

Używaniem mnemotechnik można też wprawić w osłupienie znajomych. Możliwości Twojej pamięci dla ludzi, którzy nigdy mnemotechnik nie używali, będą niewyobrażalne. Przed Tobą kilka sztuczek, którymi możesz pozytywnie zaskoczyć znajomych, a przez to zachęcić ich do stosowania mnemotechnik.

Jakich kart brakuje?

Do zastosowania tej sztuczki potrzebujesz mieć opanowane zakładki dla wszystkich kart w talii, jest to opisane kilka akapitów wyżej. Na czym polega cała sztuczka. Ktoś pokazuje Ci kolejno karty z talii, a Ty po chwili mówisz, jakich z nich brakuje.

Sekret tej sztuczki jest dziecinnie prosty. Po tym, jak zobaczysz kartę, uszkadzasz zakładkę w swojej wyobraźni. Kiedy ktoś pokaże Ci 3♥, dla której zakładką jest SuM, możesz obciąć mu nożyczkami wąsy. Dla 4♣, czyli ŻaRu, możesz polać go wodą i usłyszeć jak gaśnie.

Po pokazaniu wszystkich kart przeglądasz kolejno wszystkie karty i jeśli któraś nie jest uszkodzona w Twojej wyobraźni, oznacza to, że nie zobaczyłeś tej karty, czyli brakuje jej w talii.

Zapamiętywanie cyfr w tabeli

Potrzebne nam będzie opanowanie Głównego Systemu Pamięciowego i utworzenie na tej podstawie tabeli. Wtedy ktoś wypełnia tabelkę, np. 10×10 cyframi, a Ty później ją zapamiętujesz. Później ktoś pyta się Ciebie, np. o pole A7, a Ty od razu mówisz, jakie cyfry się tam znajdują. Później robi tak samo z kolejnymi liczbami.

Sztuczkę możesz lekko zmodyfikować, np. gdy masz 20 znajomych, poproś każdego, żeby powiedział Ci 2 cyfry, następnie skojarz je z daną osobą, a później wymień wszystkie liczby po kolei.

Zapamiętanie długich ciągów losowych słów

Po opanowaniu Łańcuchowej Metody Skojarzeń lub Pałacu Pamięci nie będziesz miał z tym najmniejszego kłopotu.

Zapamiętanie książki

Przy pomocy mnemotechnik można też zapamiętać bardzo dobrze treść książki. Nie zapamiętasz jej słowo w słowo (tzn. możesz, ale po co?), ale będziesz miał w swojej głowie wszystkie najważniejsze informacje. Tego systemu możesz użyć także do tworzenia notatek w swojej w głowie. Jak tego dokonać?

Jak zapamiętać książkę – krok po kroku

1. Stwórz system, w którym zapamiętasz książkę.

Najlepiej jak dla każdego rozdziału z książki stworzysz pałac pamięci (po opanowaniu tej techniki pałace pamięci będziesz tworzył dosłownie ze wszystkiego i zajmie Ci to chwilę) albo użyjesz Głównego Systemu Pamięciowego. Liczba miejsc w każdym pomieszczeniu zależy od tego, jak dokładnie chcesz zapamiętać dany materiał i jak długie listy planujesz tworzyć.

2. Każde ważne zdanie albo dane zamień na słowo klucz, które będzie Ci się kojarzyło z tym faktem.

3. Kolejne słowa klucze w danym miejscu w pałacu możesz zapamiętać za pomocą Łańcuchowej Metody Skojarzeń.

Jeśli słowo wymaga większego rozbicia i zapamiętania, np. listy, wtedy umieść słowo klucz za pomocą Łańcuhowej Metody Skojarzeń w Pałacu Pamięci, a dane słowo skojarz też z kolejnymi informacjami do zapamiętania.

Przykładowo zapamiętujesz słowa dom, klucz, piłka (rugby, do kosza, nożna) i kość – w pałacu umieść słowa dom, klucz, piłka, kość. Samo słowo piłka wyobraź sobie, a następnie skojarz z piłką do rugby, piłkę do rugby z piłką do kosza, a piłkę do kosza z piłką nożną.

4. Powtarzaj zapamiętane informacje. Więcej o powtarzaniu znajdziesz we wpisie Krzywa zapominania, czyli jak powtarzać informacje.

Po wykonaniu tych kroków będziesz miał w głowie dokładnie te informacje, które chciałeś zapamiętać z lektury danej książki.

Lektura najciekawszej części, a mianowicie mnemotechnik wykorzystujących tworzenie obrazów w głowie za nami. Ich efektywne stosowanie wymaga odrobiny treningu i przestawienia swojego myślenia z klasycznego zapamiętywania. Na początku nowe sposoby mogą wydawać Ci się mało efektywne. Dzieje się tak dlatego, że po wielu latach jesteś ekspertów w uczeniu się za pomocą wkuwania, ale jeśli jesteś ekspertem w kopaniu dołów za pomocą łopaty, zawsze o wiele szybciej wykopie dół ktoś, kto ma do dyspozycji koparkę. Mnemotechniki są taką koparką, którą trzeba nauczyć się obsługiwać, ale efekty jej stosowania znacznie przewyższą efekty kopania dołu łopatą.

mnemotechniki - nie mam czasu

Rodzaje mnemotechnik nie bazujących na wyobraźni

płyta główna

Istnieją też mnemotechniki, które do swojego działania nie potrzebują wykorzystywania obrazów w głowie. Bazują one na skrótach, rymach i wielu innych rzeczach, dzięki czemu nasz mózg łatwiej przyswaja informacje. Stanowią one fajne dopełnienie technik opartych na tworzeniu skojarzeń. Efektywna nauka polega na wykorzystywaniu odpowiednich technik w odpowiednich sytuacjach. Każda z takich technik stanowi narzędzie, które można wykorzystać, jeśli tylko najdzie na to odpowiednia okazja.

A że analogie są świetnie zapamiętywane przez nasz mózg, wyobraź sobie, że jednym z takich narzędzi jest młotek. Idealnie nadaje się do wbijania gwoździ, ale czasami w swoim życiu zobaczysz wkręty. I wtedy dasz radę je wbić na siłę za pomocą młotka, ale jeśli będziesz miał w swoim orężu wkrętarkę, wkręcenie go zamiast wbijania okaże się o wiele bardziej efektywne.

Skrótowce

Jak sama nazwa mówi, polegają na tworzeniu skrótów, które coś oznaczają dla naszej pamięci, z informacji, które mamy zapamiętać. Kiedy miałem zapamiętać na informatyce własności konsensusu podstawowego (ważność, zakończenie, zgodność, integralność), zamieniłem je na zdanie „WaZa ZgIń” i wyobraziłem sobie w głowę scenę ścięcia Zygmunta III Wazy.

Kiedy trzeba zapamiętać głoski zwarto-wybuchowe (p,b,t,d,k,g) z o wiele większą łatwością nam to przyjdzie, jeśli zamienimy je na słowa BóG i DePTaK.

Jak szybko nauczyć się wiersza na pamięć?

Tutaj istnieje bardzo ciekawa technika. Na początku przeczyta uważnie dany fragment 2 razy. Później zapisz pierwsze litery każdego słowa i znaki interpunkcyjne zachowując strukturę wiersza. Przykład pierwszych 4 linijek dla Inwokacji.

L, O M!
L, O m! t j j z;
I c t c, t t s d,
K c s. D p t w c o
W i o, b t p t.

Kolejnym krokiem jest próba powiedzenia wiersza z pamięci, patrząc tylko na podane znaki. Po tym, jak Ci wyjdzie, spróbuj powtórzyć to wszystko bez patrzenia na kartkę. Ten sposób jest o wiele efektywniejszy od klasycznego „wkuwania”.

System możemy zastosować też, np. do nauki definicji (ale zawsze lepiej ją zrozumieć) albo roli na pamięć.

Rymowanki, wierszyki lub uczenie się do rytmu

książka

Jak nauczyć dzieci prostych rzeczy?

Metoda znakomicie sprawdza się, gdy uczymy czegoś dzieci. W rytmie „Panie Janie” możesz nauczyć dzieci liczyć. Będzie to coś w stylu:
Jeden dwa, jeden dwa,
Trzy cztery, trzy cztery,
Pięć sześć siedem osiem, pięć sześć siedem osiem,
I dziewięć, i dziesięć.

Jak zapamiętać ułożenie kości nadgarstka?

Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci,
O trapezie, trapeziku, powieś główkę na haczyku.

Jak zapamiętać znaki funkcji trygonometrycznych?

W pierwszej wszystkie są dodatnie. W drugiej tylko sinus. W trzeciej tangens i cotangens. A w czwartej cosinus.

Kiedy założono Rzym?

Na ilu wzgórzach piętrzy się Rzym?
Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym – siedem pięć trzy – 753 r.

Jak zapamiętać kolejne kolory tęczy?

Czemu patrzysz żabko zielona na głupiego fanfarona?
Pierwsze litery kolejnych słów są takiego same jak kolejnych kolorów tęczy.
Czerwony pomarańczowy żółty zielony niebieski granatowy fioletowy!

Jak zapamiętać kolejność epok literackich?

Anna śpiewała rekinowi bardzo odważną, romantyczną piosenkę, miała XX wiosen. Jeśli miałeś chociaż trochę styczności z językiem polskim, na pewno wiesz jak rozszyfrować ten wierszyk.

Analogie i podobieństwa

Podaną technikę ułatwiającą zapamiętywanie możemy stosować przy wszelkich informacjach, które trzeba zrozumieć. Musimy starać się zobaczyć analogię wszędzie i od razu na ich podstawie się uczyć.

O wiele łatwiej zrozumiemy rozchodzenie się fali dźwiękowej w powietrzu, jeśli zobaczymy analogię do fali rozchodzącej się na wodzie. Czas Past Continuous o wiele łatwiej zrozumiemy, jeśli zobaczymy, że jest on taki sam jak Present Continuous, tylko odmieniamy to be.

Takich analogii postarajmy się szukać wszędzie.

Metoda gumowej kaczki

Albert Einstein powiedział kiedyś słowa „Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz”. I właśnie to wykorzystujemy przy technice gumowej kaczki. Polega ona na tłumaczeniu danego zagadnienia na głos gumowej kaczce, niczym tłumaczylibyśmy dziecku.

Dzięki niej upewnimy się, że dobrze opanowaliśmy materiał, wykryjemy luki w naszej niewiedzy oraz nauczymy się przedstawiać materiał w zrozumiały dla każdego sposób.

Metoda idealnie przydaje się przy zagadnieniach, które trzeba zrozumieć i musimy ich być dosłownie pewni. Bardzo mocno przydaje mi się przy nauce przedmiotów ścisłych, kiedy trzeba zrozumieć, np. jakie są różnice w działania klasycznych procesorów i procesorów kart graficznych.

Humor

Kolejna technika, która nie jest łatwa do zastosowania, ale jest bardzo skuteczna. Ostatnio bardzo popularne są memy. Zazwyczaj kojarzą nam się one ze śmiesznymi żartami i stratą czasu. Jednak istnieje bardzo memów dla wąskich grup docelowych.

Nie oszukujmy się, wielu z nas bardzo często wpadnie na jakiś obrazek tłumaczący w absurdalny sposób jakieś zjawisko czy sytuację. O ile samemu raz na jakiś czas trafimy na coś ciekawego, o tyle technika ta w grupie bardzo dobrze się sprawdza. Jeśli każdy podzieli się swoim znaleziskiem, możemy zbudować bazę wiedzy przystępnej w bardzo ciekawy sposób.

A teraz niech na poniższego mema spojrzy każdy, kto zna „Lalkę” Prusa.

mnemotechniki - humor

I powiedzcie, że ten sposób nie jest skuteczny.

Twoje życie, Twój wybór

Opis najważniejszych mnemotechnik za nami. Masz już narzędzia, które sprawią, że będziesz Einsteinem zapamiętywania. Musisz tylko je opanować, a następnie wytrenować.

Jak już zapewne przekonałeś się z tego wpisu, mają one ogromną moc. Tylko od Ciebie zależy czy zaczniesz z nich korzystać, dzięki czemu zdobędziesz nową umiejętność i zyskasz mnóstwo wolnego czasu, czy wyłączysz przeglądarkę i nic nie zmienisz w swoim życiu.

A jeśli Ty znasz świetne metody zapamiętywania, koniecznie daj znać w komentarzu.

154
Dodaj komentarz

avatar
154 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
130 Comment authors
ngxaftrendJerrycibneudmLertoruniCopdandeFed Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Materiały ze strony : https://nonstopdoprzodu.pl/mnemotechniki/ […]

LeslieThort
Gość
LeslieThort
ecpenflemn
Gość
ecpenflemn

На сайте https://xoffers.one/ представляют аналитические сигналы для трейдинга и более 12 дополнительных индикаторов и инструментов прогноза. И весь этот функционал в одном окне с брокером. Наши инструменты не имеют ограничений по ГЕО.

avoreluh
Gość
avoreluh

По ссылке https://rostur.expert/hunting-and-fishing-in-the-volgograd-and-saratov-regions вы сможете оформить заявку на то, чтобы поохотиться или организовать рыбалку в красивых и живописных местах. В вашем распоряжении будет несколько гектаров земли для охоты. В этих местах водится заяц, барсуки, лисы, кабаны, лоси и многие другие звери, которые могут стать вашим трофеем. Вы сможете выбрать любой транспорт для передвижения. Организуется охота с гарантированной добычей, поэтому вы получите море положительных эмоций.

omoreLed
Gość
omoreLed

На сайте https://vladlink.ru/ вы сможете подключиться к популярному, независимому интернет-провайдеру, который предлагает вам огромное количество возможностей для просмотра любимых передач и получения высокоскоростного интернета. Сейчас действует скидка 20% на роутеры и медиацентры в честь дня рождения оператора. Если оформите подписку на год, то сможете рассчитывать на хорошую скидку. При необходимости обратитесь за профессиональной помощью специалиста, который даст ценные советы, а также подскажет по тарифам.

clictiEcots
Gość
clictiEcots

На сайте https://win-bee.me/ сыграйте в казино на официальном портале, который предлагает вам огромное количество развлечений на самый взыскательный вкус. При этом вы не только получите приятные эмоции, но еще и заработаете много денег, чтобы потратить на покупку всего, что считаете нужным. Заходите на сайт систематически, когда вам требуется финансовая поддержка. Из-за того, что администрация не платит комиссию, то и пользователи смогут выиграть больше и без рисков. Позвольте себе все, что хочется.

gpurrfrepe
Gość
gpurrfrepe

На сайте https://crimea-news.com/society/2022/11/15/990335.html изучите информацию о выдающемся докторе, новаторе, высококлассном стоматологе Сойфер Владимире Валерьевиче, который давно работает в своей сфере и предлагает только инновационные пути решения проблемы. Это высококлассный доктор, который справится с любой проблемой быстро и эффективно. На этом портале вы сможете ознакомиться со всей интересующей информацией, включая образование доктора. Опыт и талант позволили ему основать собственную клинику.

ginepthere
Gość
ginepthere

На сайте https://hardcraft.su/ воспользуйтесь услугами высококлассных архитекторов, опытных дизайнеров, которые притворят в жизнь любые ваши идеи. Они отличаются огромным опытом работы, а потому точно сделают все так, как и запланировано вами. Для того чтобы иметь представление о том, какие работы проводят мастера, необходимо ознакомиться с портфолио, где выложены самые последние проекты. Все работы выполняются по доступным ценам и оперативно. Над проектами трудятся высококлассные сотрудники с соответствующим уровнем знаний.

fkumpVer
Gość
fkumpVer

На сайте https://mirrukodelija.ru вы узнаете о том, как связать снежинки, шарф своими руками, создать оригами, а также смастерить цветы из разноцветного бисера. Здесь представлены различные советы и рекомендации о том, как создать красивую интерьерную вещь, которая станет главным акцентом помещения. Для того чтобы подобрать вариант, воспользуйтесь специальным поиском. Изучите все разделы, которые могут вам пригодиться. Вы узнаете много и про технику декупаж, оригами, украшения.

fighgneide
Gość
fighgneide

На сайте https://avtoluxe116.ru/ оставьте заявку на то, чтобы воспользоваться трансфером в Казани. Перед вами огромный выбор ухоженных, исправных автомобилей самого разного класса: премиум и комфорт. Есть возможность арендовать автомобиль вместе с водителем. В парке находится более 35 единиц техники. За год обслуживается более 1000 клиентов. Все водители вежливые, порядочные и доброжелательные, а потому поездка пройдет на высоком уровне и максимально комфортно. На портале можно ознакомиться с полным арсеналом автомобилей, чтобы сделать правильный выбор.

nrebeSerty
Gość
nrebeSerty

На сайте https://xoffers.one/ представляют аналитические сигналы для трейдинга и более 12 дополнительных индикаторов и инструментов прогноза. И весь этот функционал в одном окне с брокером. Наши инструменты не имеют ограничений по ГЕО.

komycSek
Gość
komycSek

На сайте https://isportbar.ru/ закажите вендинговые аппараты для своего бизнеса. Команда специалистов компании работает в данной сфере с 2009 года, а потому точно знает, что вам предложить. iSportBar адаптируется под ваши задачи и потребности, но с ним нужно уметь управляться, а потому после того, как его привезут на объект, то мастер проведет инструктаж и научит пользоваться устройством. Сделайте пребывание клиентов в своем заведении более приятным. Аппарат не нуждается в особом обслуживании или уходе. Его эксплуатация максимально простая.

naconNibum
Gość
naconNibum

На сайте https://dragn.me/ вы сможете сыграть в онлайн-рулетку на хорошие деньги. При этом оплата поступает очень быстро. Организаторы никогда ее не задерживают, при этом вы сможете вывести любую сумму тогда, когда пожелаете. Что выберете вы: рулетку, краш или батл. Но также вас ждут и другие игры, которые вызовут восторг и только приятные эмоции от самого процесса. У вас получится не только отлично провести время за любимой игрой, но и заработать деньги. Начните играть и зарабатывать уже сейчас.

hauhaTak
Gość
hauhaTak

По ссылке https://golden39.ru/tur-v-turciyu-iz-kaliningrada/ можно подобрать комфортный, уютный отель в Турции. При этом цены вам точно понравятся. Система подберет решение конкретно под ваши запросы, финансовое положение, количество гостей. Для этого необходимо определиться с датой вылета, количеством ночей и тем, сколько человек отправится в путешествие. Менеджеры предложат вам лучшие варианты, ведь они подбирают заведение, будто для себя. В этом им помогает огромный опыт. Дополнительно дадут рекомендации по отдыху.

csendTharl
Gość
csendTharl

На сайте https://neugasimayanadejda.ru/ запишитесь в реабилитационный центр, в котором вы сможете навсегда избавиться от пагубной привычки. И самое главное, что здесь используются только уникальные, совершенные методики, которые и позволяют добиться необходимого эффекта. Компетентные, опытные врачи берутся даже за самый сложный случай. Лечение и реабилитация обойдутся недорого, при этом из стен заведения вы выйдете новым, социально адаптированным человеком. Начните лечиться прямо сейчас.

mowolSef
Gość
mowolSef

Лингвистический центр «LEXXIS» ведет подготовку к Кембриджским экзаменам, Pearson Test of English. В этой школе могут обучаться не только взрослые, но и дети, которые с раннего возраста познают язык. В центре работают лучшие специалисты, носители языка, которые передадут вам свои знания, научат, как правильно разговаривать и пользоваться своими знаниями. На сайте https://lexxis.ru/ ознакомьтесь с расценками, а также полным набором услуг, который предлагает компания. Обучение проводится по международным стандартам.

stubeRed
Gość
stubeRed

На сайте https://takerr.me/ сыграйте в увлекательную игру Тейкер. Она представляет собой приложение нового поколения, которое поменяет ваше представление об азартных играх. Это невероятно интересная, необычная игра, которая отличается большим количеством режимов. И самое главное, что вы сможете совместить приятное с полезным – сыграть в то, что любите, да еще и заработать приличную сумму. Администрация старается для игроков, а потому не перестает радовать различными бонусами, акциями.

cabygSob
Gość
cabygSob

На сайте https://www.crewingbase.com/ ознакомьтесь с отзывами моряков о крюингах. Перед вами вакансии из самых разных городов. Регулярно отслеживаются свежие вакансии, чтобы предложить вам только лучшее. В обязательном порядке высылаются анкеты моряков в судоходные компании, морские агентства. При необходимости вы всегда можете добавить свой отзыв, если считаете нужным. Здесь все они правдивые, честные, поэтому можно на них опираться при составлении мнения. Сейчас рассылки на электронную почту будут стартовать с 9 января.

enthadhix
Gość
enthadhix

Портал https://uastend.com создан специально для блогеров и тех, кто желает заработать неплохие деньги на написании различных постов, статей. Здесь пишут все, кому хочется выделиться и продемонстрировать свои таланты, творческий потенциал. И самое главное, что можно опубликовать статью на самую разную тему, которая только вам нравится. Если не хотите ничего писать, то просто ознакомьтесь с публикациями других. Для этого воспользуйтесь специальным поиском по темам. Ваше мастерство позволит заработать неплохие средства.

ralpatjal
Gość
ralpatjal

На сайте https://mykamni.ru/ получите всю необходимую, точную информацию, которая касается драгоценных камней. Есть лечебные, уникальные свойства, которые позволят оценить все их преимущества. Кроме того, узнаете, какие из них подходят вам по знаку зодиака. Для того чтобы узнать про определенный вид, необходимо в строку вбить название. Камни расположены в алфавитном порядке для вашего удобства. Здесь представлено много информации про камни, включая какие из них необходимо дарить на годовщину свадьбы.

ndmovbem
Gość
ndmovbem

На сайте https://trixx.me/ вы сможете испытать непередаваемые ощущения, яркие эмоции от чудесной графики и того, что вам действительно везет. Только в этой компании пользователей постоянно радуют различными бонусами, акциями. Регулярно раздаются промокоды от портала, чтобы вы смогли потратить их на свои нужды. Важно использовать оригинальные, а также традиционные тактики, которые помогут вам поймать удачу за хвост. Попытайте и вы свои силы в игре, которую по достоинству оценили многие.

uvefutoino
Gość
uvefutoino

На сайте https://redratix.com/ ознакомьтесь с интересными и любопытными фильмами, которые полюбились как молодежи, так и более старшему поколению. Они невероятно популярны, а потому пересматривают ежедневно, чтобы получить больше приятных эмоций. Есть и телешоу, в которых искрометный юмор, оригинальный сюжет. Ознакомьтесь с любопытными рейтингами, а также обзорами. Кроме того, каждый посетитель сможет получить персональные рекомендации. Заходите сюда почаще, чтобы почерпнуть новую и интересную информацию.

epoboGap
Gość
epoboGap

На сайте https://rus-nike.com/ приобретите качественную, стильную и модную продукцию популярной компании Nike. На сайте представлены кеды женские, мужские, а также спортивные сумки и многое другое интересной, яркой и броской цветовой гаммы. Любой предмет гардероба отлично впишется в образ и станет его броской деталью. Все товары выполнены из качественных, практичных материалов, поэтому аксессуары, обувь не порвется. Очень часто компания устраивает распродажи, акции, а потому получится приобрести товары с огромными скидками.

sisfitig
Gość
sisfitig

На сайте https://free-kassa.pro/ подключите все необходимые платежи. Сервис является комфортным инструментом, который необходим для приема денежных средств в электронном виде. А еще можно произвести оплату при помощи таких систем, как Google Pay, Apple. Обрадует и небольшая комиссия, которая всего 5%. Она взимается исключительно за те платежи, которые были успешно проведены. Пользуйтесь всеми преимуществами сервиса, чтобы развить свой бизнес и сделать его успешным. Программа представлена в самых разных социальных сетях. Ознакомьтесь со всеми ее преимуществами.

niverJax
Gość
niverJax

На сайте https://armand-sto.ru/ можно записаться на любые услуги, которые оказывает этот автосервис. Он отличается огромным опытом, а главное, что не перестает развиваться в своей сфере, улучшает клиентский сервис. В команде трудятся компетентные, квалифицированные сотрудники, которые выполняют все работы на высоком уровне, они быстро определяют причину поломки. Ликвидируют ее по справедливой стоимости. Важным моментом является то, что работы выполняются в день обращения, на них даются гарантии.

oigraFiert
Gość
oigraFiert

На сайте https://magazinpolov.ru/ приобретите такие напольные покрытия, как ковролин, линолеум, ламинат, ковровая, виниловая плитка, искусственная трава и другие покрытия. Вся продукция качественная, сертифицированная, на нее распространяются гарантии. Ознакомьтесь с полным каталогом для того, чтобы сделать правильный выбор. Перед вами несколько сотен наименований, которые подходят для организации пространства в любом помещении. Регулярно проводятся акции, чтобы вы смогли приобрести все, что нужно.

mlamopoory
Gość
mlamopoory

На сайте https://ennot.me/ вы сможете подключить прием платежей для удобства своих клиентов. Уникальностью сервиса является то, что он очень удобный, стабильный, а потому работает бесперебойно. Есть выгода для вас – высокая конверсия. Кроме того, обрадуют и незначительные процентные ставки. Все это поможет развить бизнес и сделать его более успешным. После того, как система пройдет модерацию, то в этот же день получится приступить к работе. Важным преимуществом платежной системы является то, что клиенты смогут оплачивать покупки, находясь в любой точке мира.

ngdisMob
Gość
ngdisMob

На сайте https://www.mebelldoma.ru/ закажите надежную, качественную корпусную мебель под ключ и от производителя. Она будет выполнена из современных, добротных материалов, за счет чего прослужит долгое время. Ей удобно пользоваться, она функциональная и отличается приятным дизайном. Для того чтобы получить представление о мебели, изучите отзывы тех, кто воспользовался услугами компании. Вам понадобится специальный поиск для того, чтобы подобрать подходящее решение. Для вас установлены доступные расценки.

pintalPom
Gość
pintalPom

На сайте https://onlyfilm.net/ представлены интересные, увлекательные фильмы, сериалы самых разных режиссеров. Они демонстрируют вам свои таланты и представляют на ваш суд уникальные работы. На сайте самые разные жанры, включая мелодрамы, драмы, комедии, триллеры, от которых захватывает дух и многое другое, что действительно заслуживает вашего внимания. Администрация портала ценит своих посетителей, а потому постоянно публикует новинки. Как только что-то выходит на экраны, то сразу же появляется здесь.

gtracvalay
Gość
gtracvalay

Servizio di consegna fiori internazionale https://it.flowersworld.ru/ru/moscow/eng/default.aspx Effettuiamo consegna di fiori a Mosca, consegna di fiori in Russia e consegna di fiori in altri paesi dell’ex Unione Sovietica e in altri paesi del mondo. Bellissimi bouquet, fiori freschi, buoni prezzi. Controlliamo ogni ordine di consegna di fiori. E comodo e sicuro ordinare fiori con consegna ed effettuare il pagamento tramite il nostro sito web.

elrebden
Gość
elrebden

По ссылке https://claps.me/catalog/pribory-dlya-osoznannykh-snov/pribor-dlya-osoznannykh-snovideniy-dreamstalker-expert/ приобретите уникальное устройство, которое необходимо для осознанных сновидений. Оно наделено огромным количеством нужных функций, чтобы оценить всю мощь устройства. Здесь же вы сможете получить много нужной информации о приборе, который считается чудом инженерной мысли. Предусмотрена автоматическая запись сновидений, управление настройками при помощи Wi-Fi, OLED-дисплей.

natiwNof
Gość
natiwNof

Сайт https://pustojbak.ru/ предлагает воспользоваться полным комплексом информации об автомобилях российского и зарубежного производства, связанных с расходом топлива для каждого из них. Ознакомьтесь с большим каталогом, где представлены все марки авто, полная и важная информация по расходу топлива для автомобилей любых марок и годов выпуска.

usaseNeabe
Gość
usaseNeabe

Servicio internacional de entrega de flores https://es.flowersworld.ru/ru/moscow/eng/default.aspx Hacemos envios de flores a Moscu, envios de flores a Rusia y envios de flores a otros paises de la antigua URSS y otros paises diferentes del mundo. Hermosos ramos, flores frescas, buenos precios. Controlamos cada pedido de entrega de flores. Es conveniente y seguro pedir flores con entrega y realizar el pago a traves de nuestro sitio web.

oldrePousy
Gość
oldrePousy

Service international de livraison de fleurs https://fr.flowersworld.ru/ru/moscow/eng/default.aspx Nous effectuons la livraison de fleurs à Moscou, la livraison de fleurs en Russie et la livraison de fleurs dans d’autres pays de l’ex-URSS et dans d’autres pays du monde. Beaux bouquets, fleurs fraîches, bons prix. Nous contrôlons chaque commande de livraison de fleurs. Il est pratique et sûr de commander des fleurs avec livraison et d’effectuer le paiement via notre site Web.

Eugeneslids
Gość

Cuban Link Chain and Mens Jewelry Expert

kjucaPycle
Gość
kjucaPycle

На сайте https://musiqiy.net тонны годной, зажигательной музыки, которая точно понравится вам своей неординарной подачей, интересным звучанием. Артисты стараются сделать все для того, чтобы вы их заметили. И хотя портал узбекский, но здесь вы сможете послушать еще и турецкую, казахскую, русскую музыку, которая обязательно найдет отклик в вашем сердце. Регулярно появляются новинки, которые точно понравятся вам своим приятным звучанием. Они, будто соловьиная трель, которая погружает в приятную негу.

umarzDiz
Gość
umarzDiz

Internationaler Blumenlieferdienst https://de.flowersworld.ru/ru/moscow/eng/default.aspx Wir führen Blumenlieferungen nach Moskau, Blumenlieferungen nach Russland und Blumenlieferungen in andere Länder der ehemaligen UdSSR und in andere Länder der Welt durch. Schöne Blumensträuße, frische Blumen, gute Preise. Wir kontrollieren jeden Blumenlieferauftrag. Es ist bequem und sicher, Blumen mit Lieferung zu bestellen und über unsere Website zu bezahlen.

ownnuKex
Gość
ownnuKex

На портале https://kinogo-la.net/ посмотрите фильмы, кино в отличном качестве и с многоголосой озвучкой. Здесь только интересное, популярное кино зарубежного, а также отечественного производства. В любом случае оно точно не оставит никого равнодушным. Все фильмы отличаются необычным и непредсказуемым сюжетом, выделяется и безупречная режиссерская работа. Также вам понравится удивительная музыка. Есть и сериалы, которые можно начать просматривать в любое время. Возобновите просмотр там, где остановились вчера.

povdoFam
Gość
povdoFam

На узбекском музыкальном портале https://musiqiy.net представлены популярные хиты, красивые, редкие мелодии, которые заставят вас улыбнуться и погрузиться в приятные мысли, мечты. Все композиции в отличном качестве. Их вы сможете не только прослушивать в онлайн-режиме, но и скачивать на планшет, мобильное устройство либо компьютер. Создайте собственный тематический плейлист, который поможет разрядить обстановку и создать атмосферу праздника. Здесь вы найдете турецкие, узбекские, русские, а также казахские, киргизские композиции, которые созданы с душой и особым трепетом.

dsempzew
Gość
dsempzew

On the site https://sizewheeltire.com/ you will find out dimensions of wheels, tires and rims for all makes, factory and alternative parameters for cars and commercial vehicles. Vehicle generation, model year, power, smallest — largest tire size, thread size, bolt (stud) pattern

mzaseAtode
Gość
mzaseAtode

На сайте https://xn—–dlc6bifmub7k.xn--p1acf/ вы сможете заказать ремонт любой квартиры в новостройке либо офисе. Важным моментом является то, что в бригаде трудятся квалифицированные, компетентные сотрудники, которые знают, какие материалы необходимо использовать. Все работы выполняются строго по ГОСТу, что подтверждает то, что изначальный внешний вид сохранится на долгое время. Есть возможность выполнить как бюджетный, так и премиальный ремонт – все зависит от предпочтений клиента.

Andrewdof
Gość
Andrewdof
ndcafheeks
Gość
ndcafheeks

На сайте https://www.polislov.ru/ ознакомьтесь с интересными, удивительными фактами, а также материалами, которые посвящены энергетике и другим темам. Так вы получите ответ на вопрос о том, что представляет собой эмоциональное выгорание, как его побороть. Узнаете, почему нельзя употреблять большое количество воды, о химическом составе почвы. Всегда добавляются новые интересные статьи, которые расширят ваш кругозор. Здесь представлено огромное количество рекомендаций, советов, которые точно вам пригодятся.

sbahimnug
Gość
sbahimnug

Book a reliable motorhome to travel around Turkey. Renting a motorhome is not difficult for independent travel. On the website https://vcdrookie.com/ book your family vacation, caravan and motorhome rental in Turkey, self-driving. Traveling in turkey, renting a caravan in turkey, renting a caravan in turkey, renting motorhomes in turkey, motorhomes, renting mobile homes, turkey on wheels, renting vans.

utethbup
Gość
utethbup

На сайте https://litpr.ru/ вы сможете ознакомиться с самыми интересными, увлекательными книгами, подборкой произведений на определенную тему. Имеются книги, оторваться от которых очень сложно. А если выбираете издание для того, чтобы расслабиться в выходной или просто развлечься, то есть список и таких книг. И самое главное, что они написаны популярными и лучшими авторами, которые создают интригу. А еще имеются книги, которые можно прочитать всего за одну ночь – настолько они интересные и интригуют.

ghfurnow
Gość
ghfurnow

На сайте https://phildic.ru/ вы сможете ознакомиться с интересными, любопытными статьями, которые посвящены обществу, человеку в этом обществе, а также философии. Все материалы являются достоверными, а потому вы сможете ознакомиться с биографией популярных личностей, которые создали историю. Если какие-то термины кажутся вам незнакомыми, то вы всегда сможете воспользоваться словарем, который даст толкование. Имеются сведения о том, что такое философские теории. Заходите сюда постоянно, чтобы получить точную информацию.

Jerrycib
Gość
ucollted
Gość
ucollted

На сайте https://kinoradi.net/ посмотрите интересное кино, а также новинки этого сезона, которые обязательно найдут отклик в вашем сердце. Есть и давно полюбившиеся фильмы, которые прогремели на всю страну, но их до сих пор пересматривают с особым упоением, включают определенные моменты, сопереживают героям. Все фильмы в отличном качестве, с хорошим звуком. Иными словами, здесь только отборный контент, среди которого вы обязательно найдете, что посмотреть вечером либо в выходные дни.

htephFlady
Gość
htephFlady

На сайте https://a-elita.su приобретите текстиль от производителя высокого качества и выполненный из современных, износостойких материалов. Они приятны к телу, не вызывают дискомфорта, очень мягкие. В разделе находятся одеяла, подушки, чехлы для матрасов, матрасы, текстиль для гостиниц и многое другое. Вся продукция создана по ГОСТу, имеет сертификаты качества. С ней ваш сон будет еще более крепким, качественным и долгим. А цены вас приятно удивят, как и оперативная доставка. При оптовой продаже действуют скидки.

JerryNiz
Gość