szybka nauka i zapamiętywanie

Mnemotechniki, czyli pamięć bez granic

mnemotechniki

Mnemotechniki są to sposoby ułatwiające zapamiętywanie informacji. Znane i szeroko stosowane były już w starożytności. Na szczęście, gdy wychodzimy na zewnątrz, nie widzimy rycerzy na białych koniach i czarownic palonych na stosie, a z zalet ze stosowanych wtedy metod możemy ciągle korzystać.

Zalety korzystania z mnemotechnik

 • Szybka i efektywna nauka do egzaminów takich jak np. matura.
 • Błyskawiczne zapamiętywanie dowolnych informacji.
 • Zapamiętywanie długich liczb i dat bez wysiłku.
 • Szybka nauka nowego języka.
 • Zapamiętywanie imion nowo poznanych osób.
 • Zapamiętywanie skomplikowanych wzorów.
 • Oszczędność mnóstwa czasu na naukę.
 • Uporządkowanie wiedzy i możliwość wrócenia do niej w dowolnym momencie.
 • Wykonywanie sztuczek ze swoją pamięcią.
 • Poprawa relacji międzyludzkich.
 • Zapamiętywanie pomysłów i przemyśleń, np. podczas biegania.
 • Szybsza nauka rysowania.
 • Tworzenie notatek w głowie, zamiast na papierze.
 • Doskonałe przygotowanie do wystąpień publicznych…

Nie sposób wymienić ich wszystkich. Spójrzmy na dokonania najlepszych.

 • 13,96 – liczba sekund, jakiej Chińczyk Zou Lujian potrzebował do zapamiętania talii kart,
 • 608 – liczba cyfr zapamiętanych przez Chinkę Wei Qinru w ciągu 5 minut,
 • 5597 – Lkhagvadulam z Mongolii zapamiętała cyfr binarnych w ciągu 30 minut.

Po odpowiednim treningu każdy może osiągać takie wyniki. Mnemotechniki dają ogromne możliwości, musimy tylko wiedzieć jak z nich korzystać. Najpotężniejsze opierają się na obrazach tworzonych w głowie. Świetny przykład „bawienia się” pamięcią pokazał Dominic O’Brien. I najważniejsze – to jest bardzo proste do opanowania dla każdego zwykłego człowieka.

Rodzaje mnemotechnik bazujących na wyobraźni

Zaczynamy od tych najpotężniejszych, które wykorzystują obrazy w Twojej i dają nieograniczone możliwości. Pierwsze trzy, czyli Pałac Pamięci, Łańcuchowa Metoda Skojarzeń oraz Technika Słów Zastępczych stanowią wielką trójkę. Samo ich stosowanie i opanowanie przeobrazi Ciebie z gąsienicy w motyla efektywnej nauki. Zatem zaczynajmy przemianę.

Pałac Pamięci

mnemotechniki – pałac pamięci

Nie mogłem zacząć od innej techniki. Jest to niezwykle łatwa i dające ogromne możliwości mnemotechnika. Jej motyw przewija się nawet w filmach czy powieściach. Budowali go w swojej głowie postacie takie jak Sherlock Holmes czy Hannibal Lecter.

Nie musisz być Sherlockiem Holmesem, aby zbudować swój pałac. Wystarczy odrobina wiedzy i chwila praktyki, a nauczyć się ją stosować możesz dosłownie w kilka minut. Na czym polega ta technika?

Na wybraniu dobrze znanego miejsca, a następnie skojarzeniu z nim rzeczy, którą chcemy zapamiętać. Abyś przekonał się, jak łatwa do stosowania jest to technika, za chwilę stworzymy pałac z Twojego ciała i zapamiętamy listę 10 słów. Gotowy?

Twoim pałacem niech będą włosy, oko, nos, usta, szyja, klatka, brzuch, genitalia, noga, stopa. Nie musisz tego zapamiętać, ale i tak kolejność tych rzeczy jest bardzo łatwa do odtworzenia.

Do zapamiętania masz taką listę: samochód, kura, łopata, wulkan, muszla, telefon, świeczka, statek, zeszyt i okno. Teraz musisz tylko połączyć przedmiot z miejscem w Twoim pałacu. Gotowy? Zaczynamy. Pamiętaj, nie tylko czytaj, ale wyobrażaj sobie każdy opis. Zobaczenie obrazu jest najważniejsze.

Włosy i samochód. Wyobraź sobie, jak kierujesz samochodem w gąszczu swoich włosów.
Oko i kura. Otwierasz oko i nagle zostajesz bardzo boleśnie udziobany w oko.
Nos i łopata. Wciągasz do nosa kreskę z łopat.
Usta i wulkan. Nagle w Twoich ustach wybucha wulkan tak mocno, że aż Ci się odbija i dostajesz czkawki.
Szyja i muszla. Z prędkością światła przyczepiają się do Twojej szyi miliony małych muszelek.
Klatka i telefon. Napinasz klatkę z całej siły, napiąłeś ją tak mocno, że w pewnej chwili wyskoczył z niej telefon.
Brzuch i świeczka. W twój pępek wwiercana jest ogromna świeczka wielkości Pałacu Kultury.
Genitalia i statek. Twoja kolej, bądź kreatywny, to skojarzenie zapamiętasz na pewno.
Noga i zeszyt. Rozrywają Ci się spodnie, a z nich niczym ptak wylatuje zeszyt.
Stopa i okno. Masz na sobie buty, ale żeby je ściągnąć, nie odwiązujesz sznurówek. Musisz otworzyć je jak okno.

Zobaczyłeś obrazy?

Zatem teraz spróbuj odtworzyć je z pamięci.

Jak poszło? Koniecznie daj znać.

Przykłady

Podałem Ci jeden przykład prostego pałacu pamięci. Gdzie jeszcze go znaleźć? Dosłownie wszędzie. Twój pokój, mapy Google, domek cioci, galeria handlowa, samochód, miejsca z wakacji. Ta lista się nigdy nie kończy. Przejdź się po takim pałacu 3 razy dziennie i już zostanie on w pamięci. Koniecznie zapoznaj się jeszcze z Łańcuchową Metodą Zapamiętywania i Techniką Słów Zastępczych, aby móc zapamiętać dosłownie wszystko.

Schemat tworzenia pałacu pamięci

Wróciliśmy właśnie z fajnej podróży? Widzieliśmy nowe centrum handlowe? Zatem mamy idealną okazję, żeby stworzyć pałac pamięci! Postępuj zgodnie z kolejnymi kroki.

 1. Wybierz miejsce, z którego chcesz stworzyć pałac pamięci
 2. Wybierz charakterystyczne punkty i stwórz z nich drogę, która się nie przecina.
 3. Uwypuklij charakterystyczne elementy danych miejsc w swojej wyobraźni.
 4. Przejdź się po pałacu 3 razy w ciągu dnia.
 5. Gratulacje! Właśnie stworzyłeś pałac pamięci. Możesz z niego korzystać do końca życia.

Dalej sprawia Ci to kłopot? Zatem na początek wybierz kilka pomieszczeń ze swojego domu, a z każdego z nich 5 charakterystycznych elementów, takich jak telewizor, łóżko, szafa, pralka, prysznic… Następnie odtwórz te miejsca z pamięci i voilà. Masz już swój wielki pojemnik na informacje.

Pałac pamięci w praktyce, czyli w czym on może pomóc?

Przydaje się on dosłownie wszędzie, niemalże zawsze jak masz coś do zapamiętania, pałac pamięci zawsze znajdzie zastosowanie.

Jak zostać ekspertem w swojej dziedzinie?

Z byciem ekspertem w swojej dziedzinie idzie wiele korzyści. Co zrobić, aby znacznie przyspieszyć ten proces i od razu być postrzeganym jako osoba biegła w danym temacie?

Stwórz pałac pamięci do każdego większego zagadnienia, które Cię interesuje. Umieszczaj w nim wszystko, co może Ci się przydać. Co jakiś czas odwiedzaj swoje miejsca. Jeśli będziesz o czymś opowiadał i powiesz coś w stylu „W 1832 roku szwedzki pisarz Eric Granat przeprowadził badania na 93 myszach. Po 167 sekundach musiał przerwać eksperyment…”, jeśli podasz takie szczegóły, rozmówca od razu będzie widział w Tobie eksperta.

Odnośnie zapamiętywania liczb możesz przejść do wpisu Jak zapamiętywać liczby i daty albo wybrać inną z poniższych mnemotechnik opisanych w tym wpisie. Możesz stworzyć pokoje do różnych ciekawostek, badań i innych rzeczy.

Jak mieć wiedzę zawsze pod ręką?

Często chcemy opowiedzieć kawał albo zaczynamy coś wymieniać i nagle brakuje nam pomysłów, pomimo tego, że słyszeliśmy w życiu setki kawałów i spora część z nich była niezła. Jak zatem pozbyć się tego problemu? Stworzyć pałac pamięci do dowcipów. Dzięki temu zawsze będą one pod ręką. Możesz zrobić tak z dowolną rzeczą, nieważne czy chcesz znać dynastię królów Polski, czy chcesz mieć pod ręką pełno fajnych zabaw dla dzieci.

Jak zapamiętywać szczegóły z życia innych osób?

Rozmawiasz ze znajomym. Zupełnie przypadkiem Ci o czymś wspomniał. Pół roku później ponownie z nim rozmawiasz i wspominasz o tym szczególe. Zrobi to na nim ogromne wrażenie. Podobnie jak na każdej innej osobie, którą spotkasz. Pomoże to utrzymać dobre relacje zarówno z najbliższymi przyjaciółmi, jak i klientami czy dalekimi znajomymi. Aby tak było, zbuduj pałac pamięci dla danej osoby i wrzucaj tam szczegóły.

Jak zapamiętywać drobne szczegóły?

Włączasz ten rzutnik już setny raz i za każdym razem zapominasz, jak to się robi? Nie możesz zapamiętać, że skrót alt+tab w Windowsie przełącza pomiędzy otwartymi aplikacjami? Stwórz sobie pałac pamięci do takich rzeczy.

Jak widzisz, korzyści są ogromne. Więcej o pałacu przeczytasz we wpisie Pałac pamięci, czyli klucz do pamięci doskonałej.

Łańcuchowa Metoda Skojarzeń

łańcuchowa metoda skojarzeń

Ta technika pamięciowa idealnie nadaje się do zapamiętywania wszelkiego rodzaju list, instrukcji czy tekstów, a aby zacząć z niej korzystać, wystarczy tylko odrobina wyobraźni.

Na czym polega? Na łączeniu słów ze sobą za pomocą absurdalnych skojarzeń. Pierwsze słowo łączysz z drugim, drugie z trzecim, trzecie z czwartym i tak aż do końca. Najlepiej zobaczyć to w praktyce. Zaczynajmy. Zapamiętamy 5 łatwych do wyobrażenia słów. Bardzo ważne, nie tylko przeczytaj, ale zobacz obrazy w swojej wyobraźni.

Mydło, dym, plecy, balon, gazeta.

Żebyś nie miał problemu z wymieniem pierwszej rzeczy, na początek niech mydło wyskoczy z Twojego ekranu i z hukiem go pobije.

Mydło, dym. Myjesz ręce mydłem i nagle z Twoich rąk zaczyna się dymić. Poczuj ten zapach dymu.

Dym, plecy. Widzisz, jak dym leci z komina. Nagle zmierza w Twoim kierunku, mocno trąca Cię w Twoje plecy i zabiera w długą podróż, a Ty ciągle nad nim lewitujesz.

Plecy, balon. Siedzisz sobie tak jak teraz. Twoje plecy stają się coraz większe i nagle, niczym na sali porodowej, wyskakuje z nich balon.

Balon, gazeta. Przed sobą widzisz unoszący się balon. Nagle balon pęka i lewituje przed Tobą gazeta.

Gotowe? Spróbuj powtórzyć te 5 słów. Samo wymyślenie wszystkich skojarzeń zajęło mi około 3 sekundy. Po chwili praktyki będziesz w stanie bez problemu wymyślać równie skuteczne w podobnym czasie.

Nie popełniaj tego błędu.

Bardzo ważne. Kojarzysz informacje po kolei. Rzecz A kojarzysz z rzeczą B, B z C. Nie próbuj tworzyć historyjki, gdzie A sobie idzie, nagle spotkało B, a później dołączył jeszcze C. W tej sytuacji kojarzysz A z B i C, a nie A z B, a później B z C. Wyobrażenie może wyglądać tak, że idzie sobie A, spotyka B, które zaczęło tańczyć z C. Wszystko może tworzyć jedną historię, ale porządek musi zostać zachowany.

Przy małej ilości informacji nie będzie kłopotów, jednak przy większych listach bardzo łatwo o pomyłkę i pominięcie czegoś po drodze.

Jakie powinny być Twoje skojarzenia, aby zapadały w pamięć?

 • Absurdalne.
 • Śmieszne.
 • Wyolbrzymione.
 • Powinieneś w nich występować.
 • Dynamiczne.
 • Szczegółowe.

Oczywiście, nie musisz od razu stosować wszystkich tych punktów na raz. Próbuj połączyć ich jak najwięcej, a po chwili treningu będziesz umieć bardzo szybko i trwale zapamiętać dowolne informacje za pomocą tej metody.

Łańcuchowa Metoda Skojarzeń w praktyce

Jak wcześniej wspomniałem, ta technika pamięciowa doskonale sprawdzi się w przypadku list, tekstów i czynności do wykonania.

Jak zapamiętać czynności i schematy do wykonania?

Przekształcasz wszystko na obraz łatwy do zapamiętania, a później kojarzysz kolejne czynności. I oczywiście przykłady.

Resuscytacja krążeniowo-oddechowa

Według Wikipedii składa się ona z 9 punktów.

Obrazkowa lista u mnie w głowie wygląda tak:

kamizelka ratunkowa – elektrowstrząsy – głośnik – balon – butla z tlenem – telefon – klatka piersiowa – para masek tlenowych – pogotowie.

Kolejne obrazy będą kojarzyć Ci się z czynnością do wykonania. Teraz wystarczy połączyć to za pomocą absurdalnej historii. Z poszkodowanego niczym duch wylatuje kamizelka, atakuje Cię, a Ty wyciągasz z kieszeni elektrowstrząsy i się bronisz. Po chwili zamieniają się one w wielkie głośniki, które odlatują na balonach z helem. Spotykają w górze butlę tlenową, która specjalnie przebija te balony. Nagle butla odwraca się tyłem, a tam szyderczo śmieje się z Ciebie Twój telefon. Później się budzisz, wyciągasz go z kieszeni i przykleja Ci się do klatki, która wypluwa z siebie maski tlenowe, które od razu biegną do karetki pogotowia.

Spróbuj powtórzyć.
W dokładnie taki sam sposób zapamiętasz poniższe rzeczy.

Rysowanie schematów i zasady rysunku.
Czynności do wykonania po wejściu do samochodu przez kierowcę.

Jak zapamiętać listę zakupów?

Kojarzysz kolejne rzeczy do kupienia kolejno ze sobą. Liczby możesz przekształcać według po prostu według czegoś, co Ci się z nimi kojarzy wybrać jakiś system opisany poniżej.

Jak zapamiętać tekst?

Musisz po prostu go w możliwie jak najlepszy sposób streścić i wybrać najistotniejsze słowa kluczowe. Z każdego zdania bądź rozdziału wybierz słowa klucze, które później zapamiętasz.

Jak zapamiętać definicje?

Tworzysz ze wszystkiego krótką historię. Weźmy za przykład definicję słowa prokrastynacja. A dokładniej pierwszy akapit z Wikipedii.

Kolejne słowa u mnie to budzik (przekładanie na później), dziedzina (różne dziedziny życia), korona (dobrowolność), kostucha (pogorszenie sytuacji), silnik (mechanizm prokrastynacji), ognisko (przyjemność), dobry duszek (złudzenie, że będzie lepiej), rozbite auto (stres), pająk (strach), zegarek (mało czasu).

Teraz wystarczy to zapamiętać za pomocą śmiesznej historii widzianej w Twoim umyśle. I jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz. Kiedy nie musisz znać dokładnie całego słowa przy zapamiętywaniu definicji, a jedynie jej znaczenie, wystarczy, że skojarzysz najbardziej charakterystyczną część słowa. I tak, zamiast dzielić prokrastynacja na PRO-KRASnal-TYNk-libACJA, wystarczy, że zapamiętasz PRO.

Jak zapamiętać wiersz?

Tak samo jak definicje, z tą różnicą, że musisz zapamiętać każde słowo. Dlatego też tych skojarzeń będzie o wiele więcej i na samym początku stosowania mnemotechnik może zająć Ci to dużo czasu. Jednak z czasem będzie coraz lepiej.

Jak zapamiętywać mowy?

Do każdej myśli przewodniej stwórz obraz, a do niego skojarzenie. Wszystko połącz za pomocą śmiesznego wyobrażenia.

Kolejna potężna mnemotechnika za nami, czas na kolejną.

Technika słów zastępczych

Sama w sobie nie jest w stanie dużo zrobić, jednak kiedy połączymy ją z Łańcuchową Metodą Skojarzeń, tworzymy nam się maszynka do zapamiętywania wszystkiego, co nam się z niczym nie kojarzy. Czyli do słówek z języka obcego, stolic czy imion.

Jest bardzo prosta. Nieznane słowo zamieniamy na znane nam wyrażenia. Na początek podam przykłady, a za chwilę schemat tworzenia i zastosowanie.

Przykłady

About – Abba (zespół muzyczny), aut (na boisku).
Andersson – andruty, erka (karetka pogotowania), Sony.
Kopenhaga – koparka, enigma, Aga.

Możemy pomijać pojedyncze litery albo stosować podobne słowa. Zazwyczaj będziemy w stanie przywołać całe słowo bez problemu.

Schemat

Aby zamienić obcobrzmiące słowo na coś znanego, kolejno szukajmy słów, które kojarzą nam z danym fragmentem słowa.

Spróbujmy zamienić stolicę Sri Lanki, a mianowicie Sri Dźajawardanapura Kotte na coś znanego. Po kolei. Co kojarzy się z Sri? Oczywiście Sri Lanka. Dźa? Może Dżastin? Jawa? Jest taka wyspa albo język programowania (zapamiętamy zamianę v i w, nie martw się mocno tym). Widzimy rd, zatem możemy sobie wyobrazić wielkie r albo je pominąć. Wybieramy drugą opcję. Zostaje nam dana. Bierzemy znajomą Dankę. Czas na pura. Może pyra, czyli taki poznański ziemniak? Na koniec proste, czyli kotte. Od razu mamy kota i telefon. W ten oto sposób stolica Sri Lanki zamieniła się w:
Sri-Dżastin-Jawa-Danka-Pyra-Kot-Telefon. Jeśli chcesz to zapamiętać, posłuż się Zakładkową Metodą Skojarzeń opisaną powyżej. Będzie to o wiele łatwiejsze niż wkuwanie obcej nazwy.

Technika słów zastępczych w praktyce

Jak uczyć się słówek z języka obcego?

Zamieńmy słówko z języka obcego na coś dla nas znanego. I bardzo prosty przykład. Stolarz to po angielsku Carpenter. Wyobraźmy sobie stolarza, którego nagle zjada karp, który ma na sobie wielki klawisz enter, który możemy naciskać. Stolarz – carp – enter. Połączyliśmy te 3 słowa w wyobraźni, dzięki czemu znamy już tłumaczenie obcojęzycznego słowa.

A co zrobić ze słowami takimi jak ponieważ, ale, o i podobnymi?

Ponieważ – płonie wąż, możecie wyobrazić sobie płonącego węża. A jeśli chcesz zapamiętać tłumaczenie na angielski (because /bykoz/) to połączcie go jeszcze z bykiem i osą za pomocą absurdalnego skojarzenia.

Jak zapamiętać stolice?

Niemalże tak samo, jak słówka z języka obcego. A jeśli dane państwo z niczym Ci się nie kojarzy, skojarz z czymś jego brzmienie albo pomyśl, gdzie o nim słyszałeś wcześniej i tak możesz skojarzyć Danię z daniem, RPA z ropą a Madagaskar z Królem Julianem.

Jak zapamiętywać twarze, imiona i nazwiska?

Znajdujemy na twarzy charakterystyczny element, który później łączymy z imieniem. Imię kojarzymy z czymś znanym. Nazwisko rozbijamy na coś znanego. Dla popularnych końcówek możesz stworzyć nawet zakładki (-wski, -ski, -tek). W ten sposób Mikołaja Karczewskiego z małym piegiem na policzku zapamiętasz, kojarząc ten pieg ze Świętym Mikołaj, karasiem, czekoladą i wózkami. Więcej o zapamiętywaniu imion znajdziesz we wpisie Jak zapamiętywać imiona i sprawić, żeby zapamiętali Twoje?

Za pomocą tej techniki w połączeniu z Pałacem Pamięci albo Łańcuchową Metodą Skojarzeń możesz też zapamiętać nazwy województw i ich stolice, parki narodowe czy królów Polski.

Główny System Pamięciowy

mnemotechniki – główny system pamięciowy

Po opanowaniu go zapamiętasz liczby i daty bez żadnego wysiłku, bo o wiele łatwiej zapamiętać, że Beethoven po urodzeniu się rzucił w mamę kokosem niż to, że urodził się w 1770 roku, prawda?

System ten pozwala zamienić dowolną liczbę na słowo. Oczywiście wszystko jest stworzone z pewną regułą, dzięki czemu łatwiej i to zapamiętać. Zatem poznajmy zasady zamiany liczby na słowo.

Każdej cyfrze przyporządkujemy literę, a później na tej podstawie liczby zamienimy na łatwe do wyobrażenia słowa. Oto reguły.

0-S,Z; 1-T,D; 2-N; 3-M; 4-R; 5-L; 6-J; 7-K,G; 8-F,W; 9-P,B

We wpisie Jak zapamiętywać liczby i daty znajdziesz jak w łatwy sposób możesz to zapamiętać. I ważne, skupiamy się na wymowie, czyli RZ nie będzie dla nas nic oznaczać, a szum może być liczbą 3. Na początek zamieńmy kilka liczb na słowa.

307 – MiSKa; 152 – TleN; 3 – Mysz; 71 – KoT; 99 – PaPież; 7297 – KaNaPKa; 1 – Duch;  01 – STół.

Mam nadzieję, że bez kłopotu załapałeś. Warto sobie stworzyć takie zakładki dla liczb z zakresu 0-100, dzięki czemu zamiana liczb na litery będzie się dziać automatycznie w Twojej głowie.

W czym pomoże ten system?

Główny System Pamięciowy w praktyce

Jak zapamiętywać daty?

Często nauka dat na historii wydaje się dla nas mordęgą. Czasami zapominamy o rocznicach czy urodzinach bliskich osób. GSP jest rozwiązaniem na te sytuacje. Bo o wiele łatwiej zapamiętać, że mały Beethoven w wózku bierze KoKoS i w nas rzuca, niż że urodził się w 1770 roku. Tak samo łatwiej zapamiętać, że Janek urodził się 13 sierpnia 1999 roku, gdy zobaczymy jak idącego sobie Janka, na którego spada wielki dom. Dom, który zamiast komina ma wielki sierp (sierpień). Zatem bierzemy ten sierp i zaczynamy kosić BaoBaBy i mamy datę zapamiętaną. Więcej o zapamiętywaniu dat we wpisie Jak zapamiętywać liczby i daty.

Jak zapamiętywać liczby?

Zapamiętywanie liczb jest głównym zastosowaniem tego systemu. Kolejne liczby zamieniamy na litery, litery na słowa, a później łączymy to wszystko za pomocą absurdalnej historii w swojej wyobraźni. I tak zapamiętując cyfry liczby pi (3,14159265359…), pomijając pierwszą 3, otrzymujemy T/D+R+T/D+L+P/B+N+J+L+M+L+P/B może zamienić na ToRT+LeP+NaJ+LaMa+LeP, a później zobaczyć jak liczba pi wpada w wielki ToRT, który jest przyczepiony niczym muha do LeP. Po lepie biega sobie gazeta NaJ. Otwieramy naj, a z niej wyskakuje LaMa, która liże nas językiem i przyczepia się niczym do LePu.

Jak zapamiętać talię kart?

Tutaj skorzystamy także z pomocy techniki pałacu pamięci. Stwórzmy pałac, który ma 18 miejsc. Następnie każdą kartę zamieńmy w zakładkę. Aby nie było to trudne, zróbmy to zgodnie z systemem. Każde z oznaczeń kart ma swoją nazwę. My weźmiemy pod uwagę ich potoczne nazwy, czyli serce♥, dzwonek♦, żołądź♣ i wino♠. Na podstawie ich pierwszych liter zapamiętamy zakładki dla wszystkich waletów, królów oraz dam.

Zakładki dla waletów będą po prostu potocznymi nazwami oznaczeń kolorów. I tak zakładka dla waleta serce to serce itp. Para królewska, czyli król i dama serce to będzie po prostu król i królowa. Pozostałe damy i króle będą zaczynać się na pierwszą literę koloru (np. żołądź, czyli zakładka zaczyna się na ż).

Damą przypiszemy cechy charakteru, a każdy król będzie się rymował do słowa „król”. Możemy w ten sposób stworzyć dla damy wino zakładkę „wąsata”, czyli wyobrazimy sobie kobietę z wąsami, która będzie oznaczała damę wino. Dla króla dzwonek może to być słowo „dwór”, zatem wyobraźmy sobie, np. znane podwórko.

Dla zwykłych kart pierwszą litera koloru niech oznacza pierwszą literę słowa, a liczba w karcie literę jej odpowiadającą. I tak, np. ♥2 to może być SaN, a 4 ŻaR. Zróbmy tak dla wszystkich kart. A jeśli chcecie potrenować swoją pamięć z dokładnie rozpisanym systemem, polecam ten link: https://nonstopdoprzodu.pl/wycwicz-swoja-pamiec/, hasło: lepszapamiec.

Jak zapamiętywać odpowiedzi ABCD?

Bardzo prosto. Z każdą kolejną liczbą (1,2,3…) skojarzymy słowo zaczynające się na daną literę.

Jak zapamiętać tabelę?

Sposobów na zapamiętywanie tabeli jest całe mnóstwo. Przedstawię ten, który najbardziej wykorzystuje Główny System Pamięciowy. Każda tabela ma swoje współrzędne. A1, A2,A3…B2,B3,B4…G8,G9… i tak aż do końca tabeli. Zatem stwórzmy dla każdej takie współrzędnej słowo, które zaczyna się na daną literę i kończy na inną. I dla A1, czyli A+T/D, może to być AlT (klawisz), dla A2, AN (przedrostek w angielskim, mi od razu kojarzy się z an apple, czyli jabłkiem), dla A3, AnoniM. Po stworzeniu zakładek zamieńmy informacje, które chcemy zapamiętać na obraz i połączmy z danym miejscem.

Jak widzisz, zastosowań tego systemu jest mnóstwo. Od teraz zapamiętanie żadnych danych w postaci liczbowej już nigdy nie powinno stanowić dla Ciebie problemu.

Zakładowa metoda zapamiętywania

mnemotechniki – zakładkowa metoda zapamiętywania – haki pamięciowe

Cała metoda polega na tworzeniu zakładek. Zakładek, przy pomocy których będziemy zapamiętywać różne informacje. Będą to dla nas haki pamięciowe, a na tych hakach będziemy wieszak informacje, które chcemy zapamiętać. Będą też takie zakładki, które będą coś oznaczały, jak np. przynależność do grupy.

Rodzaje zakładek

Zakładki możemy tworzyć niemalże z każdej rzeczy. Metoda bardzo podobna do pałacu pamięci, jednak nieznacznie się różni. Często ginie w niej przestrzenna kolejność elementów, a same zakładki często będą oznaczać cechę jakiegoś elementu.

Zakładki liczbowe skojarzeniowe

Zakładki te tworzymy z liczb. Wiele z nich nam się z czymś kojarzy, 777 z wygraną w kasynie, 1410 z Bitwą pod Grunwaldem, a 112 z numerem alarmowym. Zatem przyporządkujmy każdej liczbie symbol, który będzie ją oznaczał. 0 niech zamieni się w piłkę, 1 w świeczkę, 2 w łabędzia, 4 w krzesło, 5 w hak, 6 w wiśnie, 7 w kosę, 8 w bałwana, 9 w balona na sznurku, 10 w Bolka i Lolka, 11 w spaghetti, 12 w zegarek, a 13 w czarnego kota. Możemy wymyślać dalej, dopóki nie skończą nam się pomysły. Gdzie możemy to wykorzystać? Przy zapamiętywaniu wszelkich liczb, a także listy rzeczy, w tym przypadku po prostu kojarzy dany hak pamięciowy z daną rzeczą za pomocą absurdalnego skojarzenia.

Zakładki liczbowe rymowane

Zastosowanie podobne jak powyżej, ale tym razem do każdej liczby przyporządkujemy jej rym. 0 ksero, 1 Eden, 2 tratwa, 3 wszy, 4 rowery, 5 pięść, 6 cześć, 7 diadem, 8 prosię…

Zakładki alfabetowe

W połączeniu z powyższymi pomogą nam w zapamiętywaniu haseł, tablic rejestracyjnych i wszelkich danych, gdzie pojawiają się pojedyncze cyfry, jak np. witamin. Dla każdej litery wybieramy słowo, które je symbolizuje i tak dla A mamy Asa, dla B Bez, C Cep… O oko… Ź Źrebak i Ż Żeton.

Zakładki znaczeniowe

Sprawdzają się idealnie przy nauce rodzajników w języku obcym i wszelkich danych, gdzie trzeba określić przynależność do grupy. Dajmy za przykład rodzajniki w języku niemieckim, czyli die, das i der. Przyporządkujmy do die wodę, do das ziemię, a do der ogień. Później przy zapamiętaniu nowego słówka wystarczy, że wyobrazimy sobie, że się ono pali, jest zakopane w ziemi lub pływa w wodzie i zapamiętamy przy okazji rodzajnik bez większego kłopotu. Tak samo można zrobić z chorami wywoływanymi przez wirusy i bakterie i mnóstwem innych rzeczy.

Zakładkowa Metoda Zapamiętywania w praktyce

Jak zapamiętać ponumerowaną listę?

Kolejno kojarzysz każdą rzecz na liście z następną zakładką. Dla zakładek rymowanych i listy 1. mąka, 2. grzyby, 3. motyle, zobaczmy, jak jesteśmy w Edenie i nagle spada nam na głowę mąka, jak grzyby na tratwie uciekają z bezludnej wyspy i motyle tańczące poloneza z pchłami.

Jak zapamiętywać wzory?

Tutaj przydadzą się zakładki do liczb, zakładki do liter oraz specjalne zakładki dla działań matematycznych. Oczywiście, najlepiej wzór zrozumieć, ale czasami się po prostu nie da. Wtedy przygotujmy sobie zakładki dla takich znaków jak +,-,/ i wielu innych, a następnie przy zapamiętaniu wzoru skorzystajmy z Łańcuchowej Metody Skojarzeń, aby zapamiętać kolejne zakładki.

IZI System (PAO – Person-Action-Object)

IZI system PAO

Skrót już mówi bardzo wiele. Istotą może być każda postać, która może być uosobiona. Może to być pies, ogr, Brad Pitt czy Rowan Atkinson. Zajęcie, czyli czym się ta postać zajmuje. Tutaj sprawdzi się każdy czasownik. Czesze, śpiewa, maluje czy biega. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. I instrument, czyli środek służący do realizacji czegoś. Tutaj sprawdzi się każda rzecz. Trąbka, samochód, hantle czy pociąg.

Aby stworzyć sobie system, warto wybrać 10 takich IZI zakładek, a następnie cieszyć się błyskawicznym zapamiętywaniem numerów. Możemy tworzyć je według jakiejś struktury, ale moim zdaniem dla 10 zakładek nie ma to największego sensu. Każda zakładka oznacza 3 cyfry. Podam najpierw przykład takich zakładek. Istota – zajęcie – instrument.

000 – Zombie niosący mózg, 111 – Tabaluga ziejący ogniem, 222 – Naruto walczący z talerzem, 333 – Murzyn latający na dywanie, 444 – Rak skaczący na bungee, 555 – Lewandowski podciągający się na bramce, 666 – Jaszczurka tocząca głaz, 777 – Kwaśniewski pijący mleko, 888 – Węgorz żonglujący plecakami , 999 – Pudzianowski skaczący na trampolinie.

Jak tym systemem zapamiętywać liczby? Załóżmy, że chcemy zapamiętać 382. Wtedy bierzemy istotę z numerem 3, zajęciem numer 8, a instrumentem numer 2. Mamy zatem murzyna żonglującego talerzami. Teraz wyobraźmy go sobie i zostanie już z nami w pamięci.

IZI System w praktyce

Jak zapamiętywać daty historyczne?

Zazwyczaj daty są z zakresu 0-2000. W takim przypadku początek możemy pominąć, raczej bez kłopotu zapamiętamy, w którym tysiącleciu się coś zdarzyło. Zostanie nam końcówka. Załóżmy, że chcemy zapamiętać, że królowa Elżbieta wzięła ślub w 1947. 1 pomijamy i zostaje nam 947. Zamieńmy je na obraz i zobaczmy, jak Pudzianowski skaczący na mleku udziela jej ślubu.

Jak zapamiętywać liczby?

Tutaj skorzystajmy z pałacu pamięci i w każdym z miejsc umieśćmy takie daną liczbę. Mamy zapamiętać 325829519, a nasze 3 kolejne miejsca w pałacu to szafa, lustro i łóżko? Wtedy zobaczmy murzyna walczącego z bramką w szafie, węgorza walczącego z trampoliną w lustrze i Lewandowskiego ziejącego trampoliną na łóżku.

Jak zapamiętać talię kart?

Dla każdej z 52 kart musimy utworzyć zakładkę. As to możemy być Pepe Pan Dziobak gotujący obiad i tak dla każdej karty. Następnie tworzymy pałac pamięci, który ma 18 miejsc i w każdym pałacu umieszczamy jedno skojarzenie.

Jak trenować mnemotechniki oparte na wyobrażeniach?

Mnemotechniki mają wielką moc. Jednak bez ich wytrenowania nie wykorzystujemy ich potencjału w 100%. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie przez miesiąc, a efekty już będą niezwykłe, ale pytanie. Dlaczego warto je trenować? Dzięki treningowi będziesz tworzył w ułamku sekundy, przy pierwszych razach może to Ci zająć nawet kilkanaście sekund. Różnica jest ogromna. Oprócz tego nauczysz się, jak tworzyć trwałe skojarzenia. Zatem zmniejszy się częstotliwość powtórek, a informacja będzie przychodziła do głowy z większą łatwością.

Jak można trenować tworzenie błyskawicznych skojarzeń? Najlepiej przy użyciu stopera. Dzięki będziesz widział swój postęp, motywacja się utrzyma i z dnia na dzień będziesz chciał bić kolejne rekordy.

Jeśli chodzi o mnie, na początek zawsze polecam trening mnemotechnik, bazując na zapamiętywaniu talii kart. Więcej szczegółów w poście Wyćwicz swoją pamięć. Hasło do wpisu to lepszapamiec.

Do treningu pamięci polecam aplikację Memoriad Simulator, serwis Memory League oraz aplikację Memory Ladder, która ostatnio niestety mocno ograniczyła liczbę darmowych możliwości.

Dobrze wyrobić w sobie też nawyk tworzenia pałacu pamięci z każdego miejsca, w którym jesteśmy. Da to nam nieograniczone możliwości do zapamiętywania.

Aby wyćwiczyć przekształcanie liczb na obraz, spróbujmy przeobrazić każdą liczbę, którą widzimy na prosty obrazek w naszym umyśle.

Żeby wyćwiczyć zakładki, używajmy ich jak najczęściej. A każde obcobrzmiące dla nas słówko zamieńmy przy użyciu Techniki Słów Zastępczych. Do tego wszelkie imiona zamieniajmy po chwili na obrazy, wprowadźmy sobie w nawyk codzienny 5 minutowy trening pamięci i staniemy się ekspertem w dziedzinie zapamiętywania.

Sztuczki mnemotechniczne

sztuczki mnemotechniczne

Używaniem mnemotechnik można też wprawić w osłupienie znajomych. Możliwości Twojej pamięci dla ludzi, którzy nigdy mnemotechnik nie używali, będą niewyobrażalne. Przed Tobą kilka sztuczek, którymi możesz pozytywnie zaskoczyć znajomych, a przez to zachęcić ich do stosowania mnemotechnik.

Jakich kart brakuje?

Do zastosowania tej sztuczki potrzebujesz mieć opanowane zakładki dla wszystkich kart w talii, jest to opisane kilka akapitów wyżej. Na czym polega cała sztuczka. Ktoś pokazuje Ci kolejno karty z talii, a Ty po chwili mówisz, jakich z nich brakuje.

Sekret tej sztuczki jest dziecinnie prosty. Po tym, jak zobaczysz kartę, uszkadzasz zakładkę w swojej wyobraźni. Kiedy ktoś pokaże Ci 3♥, dla której zakładką jest SuM, możesz obciąć mu nożyczkami wąsy. Dla 4♣, czyli ŻaRu, możesz polać go wodą i usłyszeć jak gaśnie.

Po pokazaniu wszystkich kart przeglądasz kolejno wszystkie karty i jeśli któraś nie jest uszkodzona w Twojej wyobraźni, oznacza to, że nie zobaczyłeś tej karty, czyli brakuje jej w talii.

Zapamiętywanie cyfr w tabeli

Potrzebne nam będzie opanowanie Głównego Systemu Pamięciowego i utworzenie na tej podstawie tabeli. Wtedy ktoś wypełnia tabelkę, np. 10×10 cyframi, a Ty później ją zapamiętujesz. Później ktoś pyta się Ciebie, np. o pole A7, a Ty od razu mówisz, jakie cyfry się tam znajdują. Później robi tak samo z kolejnymi liczbami.

Sztuczkę możesz lekko zmodyfikować, np. gdy masz 20 znajomych, poproś każdego, żeby powiedział Ci 2 cyfry, następnie skojarz je z daną osobą, a później wymień wszystkie liczby po kolei.

Zapamiętanie długich ciągów losowych słów

Po opanowaniu Łańcuchowej Metody Skojarzeń lub Pałacu Pamięci nie będziesz miał z tym najmniejszego kłopotu.

Zapamiętanie książki

Przy pomocy mnemotechnik można też zapamiętać bardzo dobrze treść książki. Nie zapamiętasz jej słowo w słowo (tzn. możesz, ale po co?), ale będziesz miał w swojej głowie wszystkie najważniejsze informacje. Tego systemu możesz użyć także do tworzenia notatek w swojej w głowie. Jak tego dokonać?

Jak zapamiętać książkę – krok po kroku

1. Stwórz system, w którym zapamiętasz książkę.

Najlepiej jak dla każdego rozdziału z książki stworzysz pałac pamięci (po opanowaniu tej techniki pałace pamięci będziesz tworzył dosłownie ze wszystkiego i zajmie Ci to chwilę) albo użyjesz Głównego Systemu Pamięciowego. Liczba miejsc w każdym pomieszczeniu zależy od tego, jak dokładnie chcesz zapamiętać dany materiał i jak długie listy planujesz tworzyć.

2. Każde ważne zdanie albo dane zamień na słowo klucz, które będzie Ci się kojarzyło z tym faktem.

3. Kolejne słowa klucze w danym miejscu w pałacu możesz zapamiętać za pomocą Łańcuchowej Metody Skojarzeń.

Jeśli słowo wymaga większego rozbicia i zapamiętania, np. listy, wtedy umieść słowo klucz za pomocą Łańcuhowej Metody Skojarzeń w Pałacu Pamięci, a dane słowo skojarz też z kolejnymi informacjami do zapamiętania.

Przykładowo zapamiętujesz słowa dom, klucz, piłka (rugby, do kosza, nożna) i kość – w pałacu umieść słowa dom, klucz, piłka, kość. Samo słowo piłka wyobraź sobie, a następnie skojarz z piłką do rugby, piłkę do rugby z piłką do kosza, a piłkę do kosza z piłką nożną.

4. Powtarzaj zapamiętane informacje. Więcej o powtarzaniu znajdziesz we wpisie Krzywa zapominania, czyli jak powtarzać informacje.

Po wykonaniu tych kroków będziesz miał w głowie dokładnie te informacje, które chciałeś zapamiętać z lektury danej książki.

Lektura najciekawszej części, a mianowicie mnemotechnik wykorzystujących tworzenie obrazów w głowie za nami. Ich efektywne stosowanie wymaga odrobiny treningu i przestawienia swojego myślenia z klasycznego zapamiętywania. Na początku nowe sposoby mogą wydawać Ci się mało efektywne. Dzieje się tak dlatego, że po wielu latach jesteś ekspertów w uczeniu się za pomocą wkuwania, ale jeśli jesteś ekspertem w kopaniu dołów za pomocą łopaty, zawsze o wiele szybciej wykopie dół ktoś, kto ma do dyspozycji koparkę. Mnemotechniki są taką koparką, którą trzeba nauczyć się obsługiwać, ale efekty jej stosowania znacznie przewyższą efekty kopania dołu łopatą.

mnemotechniki - nie mam czasu

Rodzaje mnemotechnik nie bazujących na wyobraźni

płyta główna

Istnieją też mnemotechniki, które do swojego działania nie potrzebują wykorzystywania obrazów w głowie. Bazują one na skrótach, rymach i wielu innych rzeczach, dzięki czemu nasz mózg łatwiej przyswaja informacje. Stanowią one fajne dopełnienie technik opartych na tworzeniu skojarzeń. Efektywna nauka polega na wykorzystywaniu odpowiednich technik w odpowiednich sytuacjach. Każda z takich technik stanowi narzędzie, które można wykorzystać, jeśli tylko najdzie na to odpowiednia okazja.

A że analogie są świetnie zapamiętywane przez nasz mózg, wyobraź sobie, że jednym z takich narzędzi jest młotek. Idealnie nadaje się do wbijania gwoździ, ale czasami w swoim życiu zobaczysz wkręty. I wtedy dasz radę je wbić na siłę za pomocą młotka, ale jeśli będziesz miał w swoim orężu wkrętarkę, wkręcenie go zamiast wbijania okaże się o wiele bardziej efektywne.

Skrótowce

Jak sama nazwa mówi, polegają na tworzeniu skrótów, które coś oznaczają dla naszej pamięci, z informacji, które mamy zapamiętać. Kiedy miałem zapamiętać na informatyce własności konsensusu podstawowego (ważność, zakończenie, zgodność, integralność), zamieniłem je na zdanie „WaZa ZgIń” i wyobraziłem sobie w głowę scenę ścięcia Zygmunta III Wazy.

Kiedy trzeba zapamiętać głoski zwarto-wybuchowe (p,b,t,d,k,g) z o wiele większą łatwością nam to przyjdzie, jeśli zamienimy je na słowa BóG i DePTaK.

Jak szybko nauczyć się wiersza na pamięć?

Tutaj istnieje bardzo ciekawa technika. Na początku przeczyta uważnie dany fragment 2 razy. Później zapisz pierwsze litery każdego słowa i znaki interpunkcyjne zachowując strukturę wiersza. Przykład pierwszych 4 linijek dla Inwokacji.

L, O M!
L, O m! t j j z;
I c t c, t t s d,
K c s. D p t w c o
W i o, b t p t.

Kolejnym krokiem jest próba powiedzenia wiersza z pamięci, patrząc tylko na podane znaki. Po tym, jak Ci wyjdzie, spróbuj powtórzyć to wszystko bez patrzenia na kartkę. Ten sposób jest o wiele efektywniejszy od klasycznego „wkuwania”.

System możemy zastosować też, np. do nauki definicji (ale zawsze lepiej ją zrozumieć) albo roli na pamięć.

Rymowanki, wierszyki lub uczenie się do rytmu

książka

Jak nauczyć dzieci prostych rzeczy?

Metoda znakomicie sprawdza się, gdy uczymy czegoś dzieci. W rytmie „Panie Janie” możesz nauczyć dzieci liczyć. Będzie to coś w stylu:
Jeden dwa, jeden dwa,
Trzy cztery, trzy cztery,
Pięć sześć siedem osiem, pięć sześć siedem osiem,
I dziewięć, i dziesięć.

Jak zapamiętać ułożenie kości nadgarstka?

Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci,
O trapezie, trapeziku, powieś główkę na haczyku.

Jak zapamiętać znaki funkcji trygonometrycznych?

W pierwszej wszystkie są dodatnie. W drugiej tylko sinus. W trzeciej tangens i cotangens. A w czwartej cosinus.

Kiedy założono Rzym?

Na ilu wzgórzach piętrzy się Rzym?
Na siedmiu wzgórzach piętrzy się Rzym – siedem pięć trzy – 753 r.

Jak zapamiętać kolejne kolory tęczy?

Czemu patrzysz żabko zielona na głupiego fanfarona?
Pierwsze litery kolejnych słów są takiego same jak kolejnych kolorów tęczy.
Czerwony pomarańczowy żółty zielony niebieski granatowy fioletowy!

Jak zapamiętać kolejność epok literackich?

Anna śpiewała rekinowi bardzo odważną, romantyczną piosenkę, miała XX wiosen. Jeśli miałeś chociaż trochę styczności z językiem polskim, na pewno wiesz jak rozszyfrować ten wierszyk.

Analogie i podobieństwa

Podaną technikę ułatwiającą zapamiętywanie możemy stosować przy wszelkich informacjach, które trzeba zrozumieć. Musimy starać się zobaczyć analogię wszędzie i od razu na ich podstawie się uczyć.

O wiele łatwiej zrozumiemy rozchodzenie się fali dźwiękowej w powietrzu, jeśli zobaczymy analogię do fali rozchodzącej się na wodzie. Czas Past Continuous o wiele łatwiej zrozumiemy, jeśli zobaczymy, że jest on taki sam jak Present Continuous, tylko odmieniamy to be.

Takich analogii postarajmy się szukać wszędzie.

Metoda gumowej kaczki

Albert Einstein powiedział kiedyś słowa „Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, to znaczy, że tak naprawdę tego nie rozumiesz”. I właśnie to wykorzystujemy przy technice gumowej kaczki. Polega ona na tłumaczeniu danego zagadnienia na głos gumowej kaczce, niczym tłumaczylibyśmy dziecku.

Dzięki niej upewnimy się, że dobrze opanowaliśmy materiał, wykryjemy luki w naszej niewiedzy oraz nauczymy się przedstawiać materiał w zrozumiały dla każdego sposób.

Metoda idealnie przydaje się przy zagadnieniach, które trzeba zrozumieć i musimy ich być dosłownie pewni. Bardzo mocno przydaje mi się przy nauce przedmiotów ścisłych, kiedy trzeba zrozumieć, np. jakie są różnice w działania klasycznych procesorów i procesorów kart graficznych.

Humor

Kolejna technika, która nie jest łatwa do zastosowania, ale jest bardzo skuteczna. Ostatnio bardzo popularne są memy. Zazwyczaj kojarzą nam się one ze śmiesznymi żartami i stratą czasu. Jednak istnieje bardzo memów dla wąskich grup docelowych.

Nie oszukujmy się, wielu z nas bardzo często wpadnie na jakiś obrazek tłumaczący w absurdalny sposób jakieś zjawisko czy sytuację. O ile samemu raz na jakiś czas trafimy na coś ciekawego, o tyle technika ta w grupie bardzo dobrze się sprawdza. Jeśli każdy podzieli się swoim znaleziskiem, możemy zbudować bazę wiedzy przystępnej w bardzo ciekawy sposób.

A teraz niech na poniższego mema spojrzy każdy, kto zna „Lalkę” Prusa.

mnemotechniki - humor

I powiedzcie, że ten sposób nie jest skuteczny.

Twoje życie, Twój wybór

Opis najważniejszych mnemotechnik za nami. Masz już narzędzia, które sprawią, że będziesz Einsteinem zapamiętywania. Musisz tylko je opanować, a następnie wytrenować.

Jak już zapewne przekonałeś się z tego wpisu, mają one ogromną moc. Tylko od Ciebie zależy czy zaczniesz z nich korzystać, dzięki czemu zdobędziesz nową umiejętność i zyskasz mnóstwo wolnego czasu, czy wyłączysz przeglądarkę i nic nie zmienisz w swoim życiu.

A jeśli Ty znasz świetne metody zapamiętywania, koniecznie daj znać w komentarzu.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

[…] Materiały ze strony : https://nonstopdoprzodu.pl/mnemotechniki/ […]