szybka nauka i zapamiętywanie

Pałac pamięci, czyli klucz do pamięci bez granic

możliwości jakie daje pałac pamięci

Jakim cudem niektórzy potrafią zapamiętać setki przeróżnych informacji w ciągu chwili, podczas gdy inni nie mogą zapamiętać daty urodzin bliskiej osoby i innych ważnych dla nich informacji? Czy z niezwykłą pamięcią trzeba się urodzić? Na szczęście nie. Istnieje wiele technik, dzięki którym dosłownie każdy będzie mógł zapamiętywać informacje z łatwością, o jakiej mu się nie śniło.

Dzisiaj przedstawię jedną, przepotężną, która pozwala gromadzić ogromne ilości informacji. Rekordziści przechowują w swoim pałacu pamięci dziesiątki tysięcy cyfr, numery telefonu do wszystkich znajomych, czy też mają w nim każdego znajomego i za każdym razem, gdy dowiedzą się o nim czegoś nowego, jeśli chcą, zapamiętują to na zawsze.

Czym dokładnie jest pałac pamięci?

Pałac pamięci jest niczym wielki pojemnik, w którym można przechowywać gigantyczne porcje informacji. W technice tej przywołujesz z pamięci znane Ci miejsce i łączysz je, za pomocą skojarzeń, z informacją, którą chcesz zapamiętać. Takim miejscem może być wszystko. Twój dom, pokój, droga do szkoły, samochód, miejsce opisane w jakiejś książce, miejsce z filmu, z gry, z podróży. Może chcesz odwiedzić znajomego i na podstawie jego domu stworzyć sobie taką przestrzeń? Albo odwiedzić restaurację w pobliżu, w której nigdy nie byłeś? Możesz nawet poruszyć swoją wyobraźnię i sam stworzyć sobie swój wyimaginowany pałac pamięci, który też całkiem dobrze się sprawdzi, ale na początku swojej przygody z tworzeniem takiego może być mały kłopot.

Po wybraniu miejsca musisz znaleźć w nim punkty, w których będzie zapamiętywał informacje. W przypadku domu może to być korytarz, kuchnia, pokój, łazienka, piwnica, garaż… Sam podczas tworzenia tego wpisu skorzystałem z map Google, odszukałem swoją wioskę z dzieciństwa i na jej podstawie stworzyłem sobie zupełnie nowy pałac pamięci.

Twoja kolej! Znajdź sobie takie miejsce i wybierz w nim 10 punktów, w których umieścisz rzeczy do zapamiętania. Możesz je na początku nawet zapisać, żebyś przypadkiem czegoś nie pominął. Jeśli wybrałeś swój pokój, kolejny miejscami mogą być: kanapa, telewizor, laptop, obraz…

Czas na trening

Za chwilę podam Ci listę słów do zapamiętania, a Ty spróbuj wszystko umieścić w swoim pałacu pamięci. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak tworzyć skojarzenia, zapraszam to tego wpisu. Zaczynajmy!

Flet, karuzela, słoń, masło, film, koszulka, piłka, wskaźnik, morze, pióro.

Dla przykładu załóżmy, że pierwszym miejscem jest kanapa. Pierwszym skojarzeniem, które u mnie się pojawiło było mnóstwo fletów wyskakujących z kanapy grających moją ulubioną piosenkę.

Drugim niech będzie telewizor. Włączam telewizor, a on wciąga mnie do zupełnie innego świata, gdzie kręcę się z zawrotną prędkością na karuzeli.

Spróbuj sam stworzyć podobne skojarzenia na podstawie swojego pałacu pamięci, po nich powinieneś bez kłopotu przypomnieć sobie całą listę słów.

Korzyści płynące z pałacu pamięci

Wykonałeś ćwiczenie? Zatem powoli odkrywa się przed Tobą potencjał, jaki kryje za sobą opisana tu technika. Nie chodzi o to, abyś zapamiętywał w swoich pomieszczeniach setek bezsensownych informacji (chociaż tak też można), ale o to, żebyś miał bezproblemowy dostęp do informacji, na których naprawdę Ci zależy, i które przydadzą się w przyszłości.

Można umieścić w nim informacje o całej gramatyce z danego języka obcego, informacje na temat bliskich, ciekawostki, o których przeczytałeś w internecie, informacje na temat swojej pasji, na temat ziół i ich właściwości… Sam w jednym ze swoich pałaców umieściłem 1000 cyfr liczby pi i pamiętam je do dzisiaj.

Jak znaleźć miejsca do pałacu pamięci?

Powoli zdajesz sobie sprawę, jak potężna jest to technika i myślisz sobie „Jeden pałac to za mało, chcę mieć więcej!”. Żaden kłopot. Spróbujmy wypisać jak najwięcej miejsc i sposobów, abyś bezproblemowo znalazł miejsce dla ważnych dla Ciebie informacji. Zaczynajmy!

Gry, książki, filmy, mapy Google, budynki, kawiarnie, szkoła, stacje benzynowe, sklepy, miejsca z wakacji, hotele, wyspy, plaże, Twoja wyobraźnia, galerie handlowe, pojazdy, ciało… Można bardzo długo wymieniać. I podam przykład pałacu pamięci z pojazdu, jakim jest samochód.
Zderzak, maska, wycieraczki, szyba, klamka, przednie siedzenie, pedały, kierownica, radio, drążek skrzyni biegów, szyberdach, antenka od CB radio, spoiler, bagażnik, tylne siedzenie, koła, rura wydechowa. Voilà.

Przy okazji tego spisu do mojej głowy trafiło kilka nowych pałaców pamięci i to wszystko dzięki Wam! Sam po chwili praktyki z każdego miejsca będziesz bezproblemowo tworzył pałac, w którym będziesz mógł umieścić kilkadziesiąt informacji. Na początek w ramach treningu możesz nawet zapisywać sobie każde miejsce, w którym jesteś w ciągu dnia, aby stworzyć ze swojej głowy nieskończony pojemnik na informacje.

Jak uporządkować swoje pałace pamięci?

Stworzyliśmy już tyle pałaców, że nie możemy policzyć ich na palcach u rąk i chcielibyśmy, aby były one uporządkowane w naszej pamięci. Jak to zrobić? Pierwszym sposobem jest skojarzenie każdego pałacu z liczbą, dzięki czemu bez problemowo będziemy mogli znaleźć w naszym umyśle je wszystkie. Kolejny sposób to powiązanie w każdym pałacu ostatniego miejsca z kolejnym pałacem. Przechodząc od pałacu do pałacu żaden nam nie zginie. I trzeci sposób, czyli stworzenie pałacu pamięci, w którym kolejne miejsca będą odpowiadać kolejnym pałacom.

Tyle na początek wystarczy, jeśli chodzi o jedną z najpotężniejszych technik pamięciowych. Zastosuj znalezioną tutaj wiedzę w swoim życiu, a zapamiętanie dowolnej informacji już nigdy więcej nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Powodzenia!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o