produktywność

FOMO – nie daj się!

dziewczyna FOMO

FOMO (fear of missing out) jest to lęk przed przegapieniem czegoś ważnego. Odczuwamy strach, że właśnie w tym momencie inni bawią się gdzieś bez nas i lepiej od nas.

Żyjemy w czasach, w których wydaje nam się, że musimy być na bieżąco. Że jeśli właśnie teraz nie sprawdzimy tego powiadomienia, to ominie nas bezpowrotnie coś bardzo ważnego i ta okazja już nigdy się nie powtórzy.

O FOMO mówiono już w starożytności, jednak dopiero teraz stało się czymś, co może stanowić poważny problem dla społeczeństwa. Leżysz sobie w łóżku i doskonale się czujesz. Nagle dostajesz powiadomienie, sprawdzasz i widzisz znajomego, który właśnie wrzucił filmik z wieżowca w Dubaju. Nie wiadomo dlaczego, ale nieświadomie Twoja samoocena lekko spadła.

Widzimy zdjęcie znajomych i myślimy, że mają oni lepsze życie i w tej chwili też powinniśmy robić to, co oni. A my sami ciągle sprawdzamy, co u nich nowego.

Słyszałem, że ludzie dzielą się na dwie grupy. Pierwsza po obudzeniu się sprawdza portale społecznościowe przed pójściem do łazienki. Druga w trakcie.

Objawy FOMO

1. Odpowiadasz na każdą wiadomość po chwili

Oznacza to tyle, że każde powiadomienie jest dla Ciebie najważniejszą rzeczą na świecie i nieważne, co teraz robisz, przerwiesz to i zajmiesz się smartphonem.

2. Jesteś dostępny cały czas

Zajęcie się czymś i zapomnienie o wszystkim jest dla Ciebie niemożliwe. O wyjściu gdziekolwiek bez telefonu nie ma mowy. W każdej chwili musisz wiedzieć, co się dzieje, inaczej FOMO daje o sobie znać.

3. Wszędzie chodzisz z powerbankiem

Masz baterię naładowaną poniżej 50%, przed Tobą cały dzień na mieście, nie masz powerbanka i odczuwasz lekki niepokój? Naprawdę, nic się nie stanie, jeśli odłączysz się od swojego smartphone’a na kilka godzin.

4. Informujesz o wszystkim w mediach społecznościowych

4 lipca 2019 roku miała miejsca awaria Instagrama. W tym samym czasie odbywał się Open’er Festival w Trójmieście. I właśnie w województwie pomorskim odnotowano najwięcej zapytań w Google „instagram nie działa”. Myślisz, że to przypadek? Każdy chciał pochwalić się tym, gdzie jest.

5. Przejmujesz się liczbą lajków na portalach społecznościowych

Wiedziałeś, że istnieje spora grupa nastolatków, która usuwa swoje zdjęcia z Instagrama, jeśli w ciągu minuty nikt nie da im lajka? Wśród młodych ludzi jest to ogromny problem. Są załamani, że po udostępnieniu postu, znajduje się pod nim zaledwie kilkanaście lajków, kiedy widzą, że ich znajomi dostają ich po kilkaset.

Negatywne skutki FOMO

kobieta z depresją

1. Depresja

1,5 miliona Polaków choruje na depresję. Jesteśmy na drugim miejscu pod względem samobójstw. Jak to się dzieje, że żyjemy w najlepszych możliwych czasach, a pomimo tego dzieją się takie rzeczy?

Mamy pełno znajomych na portalach społecznościowych. Wystarczy, że każdy z nich wrzuci kilka postów rocznie i już może oglądać ich super życie, którego sami w tym momencie nie mamy. Jeszcze jak dojdą do tego grupy, polajkowane strony i inne powiadomienia, mamy dookoła pełno niesamowitych rzeczy, których oczywiście sami nie robimy.

2. Robisz coś tylko dlatego, że inni to robią

Twoi znajomi są w związkach, zakładają rodziny i wyglądają na takich szczęśliwych, a Ty taki samotny…

Wszyscy dookoła mają już dobrą pracę, chwalą się nowym awansem, a Ty właśnie planujesz wycieczkę autostopem dookoła świata. Bez sensu.

Najbliżsi chodzą na wykwintne kolacje do prestiżowych lokali, a Ty dalej wolisz ugotować coś samemu albo przejść się do baru mlecznego i ciągle nie rozumiesz, co lepszego jest w drogich restauracjach, no ale przecież Twoi wszyscy znajomi tam chodzą.

Nie możesz być inny, musisz dopasować się do swoich znajomych.

Przez takie sytuacje wydaje Ci się, że jesteś w gorszej sytuacji i często robisz coś wbrew swojej woli albo wykorzystujesz pierwszą lepszą sytuację do zrobienia czegoś. Boisz się, że ominą Cię te wszystkie przyjemności, jakich doświadczają Twoi znajomi. A to wszystko przez FOMO.

A tak szczerze, dlaczego masz być kolejną kopią innych ludzi? Życie większości wygląda niczym efekt wciskania klawiszy ctrl+c i ctrl+v, nie potrzeba więcej kopii, jest już wystarczająco.

3. Słaba koncentracja

Nie potrafimy skupić się prostym zadaniu. Kiedy coś zaplanujemy, co chwilę sprawdzamy, co się dzieje na świecie i u znajomych, przez co nie wykonujemy zadania i jesteśmy rozproszeni. Wskutek tego zadania rozciągają się w nieskończoność, a nam zdaje się, że jesteśmy tak mocno zapracowani i mamy tyle spraw na głowie.

O tym, jak poprawić koncentrację możesz przeczytać po wejściu w ten link.

4. Trudności w realizacji długoterminowych celów

Czasami słyszy się o „mięśniu decyzyjnym”, który staje się silniejszy, jeśli podejmiemy długofalowo dobrą dla nas decyzję i słabszy, jeśli zdecydujemy się na chwilę przyjemności.

Tak jest naprawdę. Podczas każdej decyzji w naszym mózgu zachodzą zmiany. Ciągłe sprawdzanie powiadomień uczy nas, że od razu dostajemy nagrodę i po chwili czujemy się lepiej. To przekłada się na inne wybory. Zjemy coś słodkiego czy zadbamy o sylwetkę? Zrealizujemy swój plan czy sprawdzimy Facebooka? Korzystając często z mediów społecznościowych szansa, że wybierzemy krótkoterminowo dobrą decyzję, jest o wiele większa, a nasze cele nigdy nie zostaną osiągnięte.

5. Stres

Zadania do wykonania zawsze zostawiasz na ostatnią chwilę. Rozciągasz je w nieskończoność, przez co ciągle czujesz się zajęty i nigdy nie masz na nic czasu. A jak już przychodzi deadline, jesteś strasznie zestresowany.

Stres bywa dobry, ale jego nadmiar i nieustanne życie w nim mogą się tragicznie skończyć.

6. Brak refleksji

Ciągle dochodzą do nas nowe informacje. Nie mamy czasu, aby zastanowić się nad tym, co już wiemy. Przez to nasze życie kuleje.

7. Niska kreatywność

Jesteśmy przyzwyczajeni do błyskawicznego rozwiązania problemów. Kiedy nie możemy sobie z czymś poradzić, błyskawicznie szukamy odpowiedzi w Google. Sprawia to, że nie szukamy rozwiązania problemu i nie widzimy często interesujących i nieszablonowych rozwiązań.

Zalety ograniczenia FOMO

herbata miętowa

1. Twoja produktywność i koncentracja drastycznie wzrasta

Nagle zaplanowane zadania wykonują się szybciej i nic nie przeszkadza w ich realizacji. Twoje długoterminowe cele z każdym dniem powoli stają się faktem, a poziom satysfakcji z życia jest na coraz większym poziomie.

2. Znajdujesz chwile na przemyślenia

Coraz częściej pojawiają się chwile, w których rozmyślasz nad swoim życiem. To właśnie wtedy planujesz swoją przyszłość, odpowiadasz sobie na pytania „co lubię w życiu robić” i poznajesz siebie.

Czasami też w Twojej głowie pojawią się pomysły i ciekawe wnioski, które być może znacznie zmienią Twoje życie.

3. Masz więcej czasu

A ten czas możesz poświęcić na pasję, spotkania z bliskimi czy rozwój zawodowy.

4. Jesteś bardziej zadowolony z życia

Nie myślisz sobie „moi znajomi właśnie zwiedzają Rio, też bym tak chciał”, tylko masz swoje własne plany. Wiesz, że nie da się zrobić wszystkich rzeczy, jakie zrobili Twoi znajomi i jesteś zadowolony ze spełniania własnych celów.

Wiesz, że posiadanie mediów społecznościowych jest bardzo dobre, ale niewystarczające. Dlatego też większą uwagę skupiasz na życiu, które dzieje się w prawdziwym świecie.

Jak ograniczyć FOMO – ćwiczenia

motyl

1. Wychodź na miasto bez telefonu

Kiedy nie masz przy sobie telefonu, ogarnia Cię lęk i zaczynasz się bać? Czas to zmienić. Możesz zacząć od wychodzenia na zakupy bez telefonu, później na spotkania ze znajomymi i dłuższe wyjazdy. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli akurat nie będziesz mógł zrobić zdjęcia czy przy powrocie do domu poprosisz znajomych, żeby sprawdzili Ci dojazd do domu w aplikacji „jakdojade.pl”.

2. Odetnij się na jeden dzień od świata

Co się stanie, gdy na jeden dzień odetniesz się od świata? Po ulicach zaczną biegać rycerze na białych koniach, a na świecie rozpęta się wojna? Wątpię. Tak naprawdę nic się nie stanie. Spróbuj. Później możesz się odłączyć na więcej dni, tydzień, miesiąc… Uwaga! Może to Ci się spodobać.

3. Ustal priorytety

Naszym celem jest zostanie specjalistą w IT, a akurat trafiliśmy na super artykuł, o tym jak efektywnie zarządzać czasem? Zostawmy go na potem. Jeśli nie wypełniliśmy zadania o IT, zapiszmy ciekawy link i zajmijmy się tym, co stanowi dla nas priorytet.

Sprawi to, że będziesz umieć powiedzieć nie dla spraw, które tylko wydają Ci się ważne.

4. Dbaj o relacje w świecie rzeczywistym

Utrzymuj dobre relacje nie tylko w świecie online, ale także offline. Jeśli masz z tym problemy, Dale Carnegie napisał świetną książkę „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”. Jeśli będziesz żył według tej książki, nie będziesz mógł się opędzić od ludzi wokół siebie.

5. Ustal godziny, w których wchodzisz na portale społecznościowe i maile

Powiedz sobie, że sprawdzasz je, np. od 16:00 do 16:30 albo wchodzisz na nie tylko po 20:00. Zdziwiłbyś się, ile czasu potrafisz na nich marnować.

6. Wyczyść swoją tablicę na Facebooku

Dzięki temu nie będzie na niej tyle informacji i spadnie pokusa, żeby przewijać dalej. Liczbę osób, które obserwuję, można policzyć na palcach jednej ręki, a gdy chcę dowiedzieć się, co dzieje się u znajomego, po prostu wchodzę na jego profil.

7. Rób to, co jest dla Ciebie ciekawie, a nie to, co według innych powinieneś

Zrozum, co jest dla Ciebie najważniejsze, a także to, że nie możesz robić wszystkiego na raz. Wiadomo, możesz robić, co zechcesz, ale rzadko słyszy się o tym, że każdy wybór oznacza rezygnację z czegoś innego. Będąc najlepszym sprinterem na świecie, nie zostaniesz mistrzem sumo.


Media społecznościowe są bardzo wartościowym narzędziem, ale należy odpowiednio z nich korzystać. A jak jest z FOMO u Ciebie? W ogóle nie dostrzegasz jego obecności, steruje Twoim życie, a może już wcześniej zdałeś sobie sprawę i powoli próbujesz ograniczyć jego działania i wiesz nawet co to JOMO?

42
Dodaj komentarz

avatar
42 Comment threads
0 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback

cialis logo

cialis logo

trackback

cephalexin 500mg para que es

cephalexin 500mg para que es

trackback

does zoloft help with anxiety

does zoloft help with anxiety

trackback

flagyl resistance

flagyl resistance

trackback

cyclobenzaprine and cymbalta

cyclobenzaprine and cymbalta

trackback

lamictal and duloxetine

lamictal and duloxetine

trackback

escitalopram 10

escitalopram 10

trackback

gabapentin hormones

gabapentin hormones

trackback

sildenafil buy cheap

sildenafil buy cheap

trackback

lexapro high feeling

lexapro high feeling

trackback

difference between fluoxetine and duloxetine

difference between fluoxetine and duloxetine

trackback

yeast infection after keflex

yeast infection after keflex

trackback

will cephalexin treat chlamydia

will cephalexin treat chlamydia

trackback

can i eat eggs while taking ciprofloxacin

can i eat eggs while taking ciprofloxacin

trackback

bactrim pediatric dosing calculator

bactrim pediatric dosing calculator

trackback

bactrim in pregnancy

bactrim in pregnancy

trackback

does amoxicillin treat bv

does amoxicillin treat bv

trackback

neurontin for sciatica

neurontin for sciatica

trackback

augmentin dosage for uti

augmentin dosage for uti

trackback

diclofenac brand name

diclofenac brand name

trackback

ezetimibe principio ativo

ezetimibe principio ativo

trackback

depakote reviews

depakote reviews

trackback

effexor side effects sexually

effexor side effects sexually

trackback

citalopram controlled substance

citalopram controlled substance

trackback

flomax water filters

flomax water filters

trackback

diltiazem side effects mayo clinic

diltiazem side effects mayo clinic

trackback

contrave for binge eating

contrave for binge eating

trackback

what does flexeril look like

what does flexeril look like

trackback

cozaar side effects mayo clinic

cozaar side effects mayo clinic

trackback

ddavp blood pressure

ddavp blood pressure

trackback

aripiprazole drug interactions

aripiprazole drug interactions

trackback

does aleve have aspirin in it

does aleve have aspirin in it

trackback

amitriptyline withdrawal

amitriptyline withdrawal

trackback

allopurinol withdrawal

allopurinol withdrawal

trackback

how long does it take for baclofen to work

how long does it take for baclofen to work

trackback

[augmentin].

[augmentin].

trackback

what is celecoxib used for

what is celecoxib used for

trackback

celexa weight loss

celexa weight loss

trackback

bupropion and naltrexone

bupropion and naltrexone

trackback

how long for buspar to work

how long for buspar to work

trackback

ashwagandha and alcohol

ashwagandha and alcohol

trackback

generic for celebrex

generic for celebrex