szybka nauka i zapamiętywanie

Jak zapamiętywać liczby i daty?

Kalendarz, czyli nawiązanie do tego, jak zapamiętywać liczby i daty.

Zawsze musisz wyciągać dowód osobisty, gdy potrzebujesz znać swój numer PESEL? Zdarza Ci się, że zapominasz o ważnych dla Ciebie datach? Może chciałbyś znacznie ułatwić sobie naukę historii albo po prostu popisać się przed znajomymi zdolnościami Twojej pamięci? W takim razie ten wpis jest idealny dla Ciebie. Odpowiem w nim na pytanie, jak zapamiętywać liczby i daty.

Do czego zdolna jest ludzka pamięć?

Opanowanie techniki zapamiętywania cyfr, którą przedstawię, wymaga odrobinę pracy, jednak umiejętność ta zostanie z Tobą na całe życie. Tutaj jest przykład, do czego zdolny ludzki mózg, po wytrenowaniu odpowiednich technik.

Jeśli chodzi o umiejętność zapamiętywania cyfr, Alex z USA w ciągu 5 minut zapamiętał ich jedynie 520. To nawet nie są 2 cyfry w ciągu sekundy… Słabo, ale myślę, że mimo wszystko warto zapoznać się opisywaną tutaj techniką pamięci.

Z czym kojarzą nam się liczby?

Liczby same w sobie trudno zapamiętać. Niemalże wszystkie z niczym się nam nie kojarzą. Nie można ich ot tak, po prostu przekształcić w łatwy do wyobrażenia obraz. Gdy tylko nam się to uda, sprawa zmieni się o 180°. Później wystarczy tylko wymyślić odpowiednie skojarzenia i połączyć obrazy. Jeśli jeszcze nie wiesz jak to zrobić, zapraszam do lektury tego postu i przeczytania dosłownie kilku linijek o zasadach tworzenia obrazu, który zapadnie nam w pamięć.

Niektóre liczby i daty coś nam mówią. 777 kojarzy mi się z wygraną w kasynie, 102 z czołgiem „Rudy 102”, a 11 września 2001 roku już na zawsze będzie przywracał wspomnienia z zamachu na World Trade Center.

Jednak jest to tylko bardzo niewielki ułamek tego, co przydałoby się nam do zapamiętywania. Przecież chodzi o to, aby każdą liczbę można było zamienić w łatwy do wyobrażenia obraz, inaczej zapamiętanie ich będzie dla nas męczarnią. Na szczęście istnieje coś takiego jak…

Główny System Pamięciowy

Pozwala on zamienić dosłownie każdą liczbę w coś łatwego do zapamiętania. Wystarczy każdej cyfrze przyporządkować literę, na podstawie utworzymy słowo, które łatwo sobie wyobrazimy. Tutaj przedstawiam Wam, jak to może wyglądać i skojarzenia, które ułatwią Wam zapamiętanie tego systemu.

0 – S,Z – Zero zaczyna się na z.

1 – T,D – t ma jedną pionową kreskę.

2 – N – n posiada 2 pionowe kreski.

3 – M – m posiada 3 pionowe kreski.

4 – R – Przy wymowie cztery słychać charakterystyczne r. CzteRy.

5 – L – Rzymskie L oznacza 50, co zawiera 5 z przodu.

6 – J – Górna część 6 jest podobnie zaokrąglona jak dolna u J.

7 –  K, G – SiódemKa.

8 – W, F – Dorysujecie kilka kresek do F i będzie ono przypominać 8 pisaną na kalkulatorze.

9 – P, B – 9 po odbiciu w lustrze lekko przypomina P.

Jedna ważna rzecz. Chodzi o to, jak słyszymy dane słowo. MaRsz będzie oznaczał 34 (sz omijamy), NiedźWiedź 28 (d, które tworzy dź, omijamy). I teraz kilka przykładów. Chcemy zapamiętać 37, przychodzą nam do głowy litery M i K/G, jakie słowa możemy zobaczyć? MaK, MąKa, MaG, MaGa… Kolejna liczba 66, czyli dwa razy J, jakie słowa można sobie wyobrazić? JaJo, JoJo… I weźmy teraz jeszcze 76 i wyobraźmy sobie KiJ, 04 jako SeR i 91, czyli BuT.

Czas na trening

Użyj wyobraźni, a dowiesz się, jak zapamiętywać liczby.

Mamy podanych kilka przykładów. Spróbujmy teraz zapamiętać liczbę 3766760491. Zamieniliśmy wcześniej odpowiednie liczby w słowa, teraz wystarczy je połączyć za pomocą zabawnego skojarzenia.

37 i 66 – MąKa i JoJo, wchodzisz do kuchni i widzisz, że jest usypany wielki kopiec mąki, a z niego wyskakuje co chwilę nowe jojo i wita się z Tobą.

66 i 76 – JoJo i KiJ, bawisz się jojem, nagle niczym magnes do lodówki przykleja się do niego wielki kij, którego nie jesteś już w stanie uradzić.

76 i 04 –  KiJ i SeR, do głowy masz uwiązany wielki kij, a na jego końcu, przed Twoimi oczami uwiązany jest na nim ser. Próbujesz biec z całych sił, żeby spróbować kawałek sera, jednak on ciągle oddala się wraz z Tobą.

04 i 91 – SeR i BuT – otwierasz lodówkę, żeby wziąć ser i nagle, gdy chcesz sięgnąć po niego, z lodówki wyskakuje but i dostajesz od niego kopa.

Teraz spróbuj powtórzyć całą historyjkę i przytoczyć z pamięci 10-cyfrową liczbę. Udało się? Świetnie. Spróbujmy jeszcze raz zapamiętać inną liczbą, tym razem używając dłuższych słów.

9502158207595

Trzynaście cyfr, wygląda strasznie? Spójrzcie jeszcze raz.

9502 – P/B L Z/S N – BieLiZNa

1582 – T/D L W/F N – TeLeFoN

07595 – Z/S K L P/B L – SkaLPeL

Wygląda lepiej? Znajomość odpowiedniego systemu i zapamiętanie 13-cyfrowej liczby sprowadziło się do zapamiętania 3 słów łatwych do wyobrażenia. Spróbujcie stworzyć śmieszne skojarzenia do każdej z pary słów i dajcie znać, jak Wam poszło.

Aby w przyszłości robić to automatycznie, polecam stworzyć sobie zakładkę dla każdej liczby z zakresu 0-99, wtedy wbicie do głowy nawet setek liczby nie będzie stanowiło dla Was wyzwania. Jeśli nie chce Wam się samemu wymyślać takiej listy, napiszcie, a podeślę Wam swoją.

Wiemy już, jak zapamiętywać liczby, teraz czas dowiedzieć się…

Jak zapamiętywać daty?

Jeśli opanowałeś zapamiętywanie cyfr, sprawa jest bardzo prosta. Za pomocą skojarzenia łączysz ze sobą dzień, miesiąc, rok i znaczenie danej daty. Stworzenie osobnych zakładek dla każdego miesiąca albo nawet i dnia ułatwi sprawę. Jeszcze jedno, żebyście w przyszłości nie mylili kolejności dnia i roku, ustalcie sobie format zapamiętywania. Może on być taki: wydarzenie – dzień – miesiąc – rok. Podam tutaj przykładowe skojarzenia dla miesięcy.

Styczeń – stypa

Luty – lutownica

Marzec – marzanna

Kwiecień – kwiaty

Maj – pszczółka Maja

Czerwiec – czerw

Lipiec – lipa

Sierpień – sierp

Wrzesień – wrzątek

Październik – Paździoch

Listopad – liść

Grudzień – gruz

Czas na trening

A teraz zapamiętamy kilka przykładowych dat.

26.08.1830 – wybuch rewolucji belgijskiej,

28.11.1627 – bitwa pod Oliwą,

09.04.1945 – założono Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.

Istnieje wiele sposobów zapamiętania tych dat. W praktyce często bez problemu będziemy kojarzyli, że coś wydarzyło się w XX wieku i będziemy mogli ominąć pierwsze dwie cyfry, ale czasami też nic nam nie będą one nam mówiły i wtedy dodamy jedno skojarzenie więcej. Ja zaprezentuje Wam format, z którego sam korzystam, czyli: wydarzenie – dzień – miesiąc – rok (trzy ostatnie cyfry). Zaczynajmy.

Wybuch rewolucji belgijskiej – atakują mnie frytki belgijskie, 26 – NadzieJa (kojarzy mi się ze znajomą, która ciągle mówi, że nadzieja umiera ostatnia), 08 – sierp, 1830 – zapamiętuję jako 830 (pierwszą liczbę będę omijał) – WyMaZ (kojarzy mi się z pałeczką, którą dawali, gdy zostawało się potencjalnym dawcą szpiku DKMS).

Jem sobie frytki belgijskie, nagle one ożywają. Wyskakują z opakowania i zaczynają mnie atakować z całych sił. Nagle wbiega moja znajoma, która magicznych ruchem sprawia, że wszystkie w jednej chwili przyklejają się do sufitu. Wtedy wszystko znika, zostaje tylko ona, a z nieba zaczynają spadać obok niej miliony sierpów. Nie spadają one na ziemię w losowy sposób. Przyglądasz się im i widzisz, że formują oni pałeczkę do pobrania wymazu.

Bitwa pod Oliwą – bijatyka pod ogromną oliwką, 28 – NiedźWiedź, 11 – liść, 1627 – JeNGa (gra zręcznościowa).

Wychodzisz na dwór i widzisz, że w powietrzu wisi ogromna oliwka. Na nią próbuje wspiąć się niedźwiedź, a obok niego stoi i go ciągle pogania… malutki liść. W  pewnej chwili wkurzony niedźwiedź nie wytrzymuje i chce pożreć pastwiący się nad nim liść, który w ostatniej chwili wspina się na gigantyczną wieżę zbudowaną z klocków do Jengi.

Została jeszcze jedna data, Twoja kolej! Pamiętaj, żeby odpowiednio zamienić całą datę i wydarzenie z nią związane na łatwe do wyobrażenia słowa. Później każde z tych słów połącz ze sobą w najbardziej absurdalny sposób. Niech razem tańczą, noszą siebie na barana, skaczą po sobie… Wiesz co robić, do dzieła!

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o