szybka nauka i zapamiętywanie

4 kroki do skutecznej nauki słówek w języku obcym

skuteczna nauka słówek w języku obcym

Zadajesz sobie pytanie: jak szybko uczyć się słówek w języku obcym tak, aby nigdy nie wyleciały one z pamięci. Za chwilę dowiesz się co robić krok po kroku, aby raz nauczony wyraz pamiętać do końca życia. Zapomnijmy na chwilę o tym, że przy nauce języka najlepiej jest uczyć się słówek w kontekście, o gramatyce i innych ważnych sprawach. Zaczynajmy.

1. Skojarz słówko z czymś znanym.

Zazwyczaj nie ma problemu z zapamiętaniem czegoś, co przypomina nam coś znajomego. Bez problemu zapamiętamy, że w języku angielskim insect to owad a mosquito znaczy komar. Mamy w języku polskim takie wyrazy jak insekt czy moskitiera, które znacznie ułatwią nam zapamiętanie podanych słówek.

Co zrobić, jeśli do głowy nie przychodzi żadne skojarzenie? Trzeba dane słowo rozbić na mniejsze części, które z czymś będą nam się kojarzyć. Weźmy za przykład z pozoru z niczym się nie kojarzący się wyraz exhibition. Jeszcze jedno, najlepiej od razu sprawdzić i zapamiętywać wymowę. Bardzo przydatne strony, których sam używam to diki.pl i forvo.com. Wymowa exhibition to mniej więcej eksybyszyn. Dla mnie po chwili to słowo zamieniło się w eks + Ibisz/ibis + szynka/on/szyny, co już jest dla mnie znajome.

Mam nadzieję, że wszystko jasne. Czas na kolejny krok.

2. Uruchom wyobraźnię i połącz słowa.

Czyli połącz słówko z jego znaczeniem najlepiej za pomocą absurdalnej historii, dzięki czemu nigdy nie wyleci ona z pamięci. Podam dwa przykłady i wszystko stanie się jasne.

Run /ran/ – biegać. Wyobrażam sobie ranę, którą akurat mam lub miałem oraz bardzo małego siebie i z całych sił próbuję w tej ranie biec. Dokładnie sobie to wyobraźcie, poczujcie ten trud, pot. Im więcej zmysłów zaangażujecie i im bardziej absurdalna będzie wasza wyobraźnia tym lepiej.

Kolejny przykład. Wcześniej wspomniany wyraz exhibition /eksybyszyn/ oznaczający wystawę. Więc jestem sobie na wystawie (jeśli pamiętacie jakąś najlepiej przywołajcie ją sobie w pamięci, ułatwi to zapamiętanie). Przechodzę do kolejnego stoiska i co widzę? Tam stoi moja eks i się namiętnie całuje! Zastanawiam się kim jest ten biedak… Patrzę, nie dowierzam, a tam stoi z nią sam Krzysztof Ibisz! Uśmiecha się, podchodzi do mnie, wyjmuje coś z kieszeni i pyta: “Nie chciałbyś kupić ode mnie te pół kilo szynki?”. Tak, z kieszeni wyciągnął właśnie szynkę.

Historia ta jest absurdalna, do głowy przyszła w mniej niż sekundę, szybko jej zapomnę, a razem z nią w pamięci zostanie znaczenie słówka. Początki nauki tym systemem tak łatwo nie wyglądały, ale chwila treningu i słówka można zapamiętywać niczym robot.

3. Dodaj słówka do bazy.

Odpowiednio stworzona ułatwi Ci powtórki. Najlepiej jak korzystasz już z gotowej w programach takich jak Anki lub SuperMemo. Nie tracisz wtedy czasu ani na tworzenie bazy, ani na planowanie powtórek.

Baza może być elektroniczna, ale może to być też zwykły zeszyt. Jeśli samodzielnie dodajesz do niej słówka na komputerze może to zająć sporo czasu, jednak później masz ułatwione zadanie z powtórkami.

Jeśli masz nauczyć się słówek do szkoły z książki i chcesz stworzyć taką bazę, najlepiej jak podzielicie się i każdy doda do niej swoją część. Mi w podobnej sytuacji udało się znaleźć potrzebne słówka w internecie, a dokładniej tutaj i stworzenie bazy na bardzo długi czas zajęło mi około godziny. Jeżeli zdecydowałeś się na tradycyjną wersję i wszystko masz w książce lub zeszycie, najlepiej zapisuj sobie np. na kartce to, czego się nauczyłeś, kiedy się tego nauczyłeś oraz daty planowanych powtórek.

4. Powtarzaj.

Nauka bez powtarzania jest niczym kopanie dołu na pustyni. Co z tego, że wykopiesz dół, skoro chwilę później piasek go zasypie i będziesz musiał kopać od nowa? I znowu wielkim ułatwieniem będzie elektronika. Korzystasz np. z programu Anki. Wystarczy, że codziennie go odwiedzisz, a on sam podsunie Ci właściwe słowa. Prościej chyba się nie da. Natomiast jeśli zdecydowałeś się na formę papierową musisz sam pilnować powtórek materiału. Najlepiej jest go powtórzyć godzinę po nauczeniu, kolejnego dnia, tydzień później, po miesiącu i roku. Po tym czasie słówka powinno wbić się na stałe do głowy.

 

Przedstawiłem Ci metodę nauki, którą sam od dawna stosuję i sprawdza się u mnie najlepiej. Moim zdaniem jest to również najlepsza metoda w obecnych czasach. Dostęp do internetu, odpowiednie programy i właściwe techniki sprawiają, że możemy uczyć się znacznie szybciej niż kiedyś. A skoro znamy już właściwe metody, to czemu nie zacząć z nich korzystać? Może Wy także macie cenne rady, które sprawią, że nauka słówek przyjdzie z jeszcze większą łatwością? Koniecznie podzielcie się w komentarzach.

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KrzysiekElżbieta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elżbieta
Gość

Najczęściej właśnie zapamiętuje słówka je kojarząc, lub tworząc kolokacje. Czasem moje skojarzenia są tak pokręcone, że znajomi się dziwią jak do tego doszłam, ale dzięki temu mam bardzo szeroki zasób słownictwa