szybka nauka i zapamiętywanie

Komunikacja w języku obcym od zera? Poznaj najszybszy sposób

komunikacja w języku obcym

Nauka języka obcego może zająć długie lata. Na szczęście do podstawowej komunikacji nie potrzebujemy aż tyle czasu. Wystarczy opanować pewne podstawy, żeby po kilku dniach potrafić się jakoś porozumiewać. Wiadomo, do słownictwa Shakespeare‘a będzie Ci daleko, ale za pomocą „Kali pić, Kali jeść” dasz radę się dogadać i opanujesz podstawy do dalszego rozwoju językowego.

Od czego zacząć naukę języka, aby umiejętność komunikacji przyszła jak najszybciej?

1. Wypisz podstawy.

Najważniejsze, aby znać podstawowe słowa, zwroty i reguły gramatyczne, które pozwolą Ci coś zrozumieć oraz przekazać większość informacji. A tymi słowami są:

  • Najważniejsze czasowniki. Wypisz sobie wszystkie, które mogą Ci się przydać w rozmowie. Nie wypisuj takich rzeczowników jak wzdychać czy głaskać. W początkowej fazie nauki języka będą one nieprzydatne. Zamiast tego lepiej sprawdzą się słowa typu iść, szukać, być czy zobaczyć. Sam zdecyduj, które są dla Ciebie najważniejsze.
  • Przydatne przymiotniki. Dobry, mocny, duży, zły, słaby, mały…
  • Rzeczowniki. Tutaj już dużo zależy od Twojej osoby. Wybierz kilka takich, które prawdopodobnie będą dla Ciebie przydatne. Z reszty najbardziej potrzebnych zdasz sobie sprawę w czasie rozmów i się ich douczysz.
  • Zaimki oznaczające osoby typu ja, ty, on, ona, my, wy, moje, twoje… Z tym nie powinno być kłopotów.
  • Zaimki tworzące pytania typu jak, gdzie, kiedy, dlaczego… Też raczej proste.
  • Liczby. Te najważniejsze. Liczenie do tryliarda w nowym języku na początku nauki może byłoby fajne, ale czasami trzeba zrezygnować z przyjemności.
  • Określenia czasu. W tym dni tygodnia, nazwy miesięcy i wyrażenia takie jak dzisiaj, wczoraj, jutro czy nigdy.
  • Podstawowe odmiany czasownika. Wystarczy zapamiętać mniej więcej zasady, według których tworzy się czasowniki w czasie przeszłym, przyszłym i ewentualnie ich odmiany dla poszczególnych osób.

2. Przetłumacz na język obcy

Znajdujesz słownik języka obcego i tłumaczysz wszystkie powyższe słówka. Zapisz też podstawowe reguły gramatyczne.

3. Naucz się tego

Usiądź na kilka godzin, ewentualnie 2-3 dni, ale nie przesadzaj. Naucz się słownictwa, najlepiej jak umiesz i przejdź do kolejnego punktu.

Pomocne mogą okazać się programy do powtórek takie jak Anki oraz wiedza z wpisu 4 kroki do skutecznej nauki słówek w języku obcym.

4. Znajdź ludzi do rozmowy i rozmawiaj

W obecnych czasach ludzi do rozmowy możemy znaleźć dosłownie wszędzie. Gdzie ich szukać?

  • Internet. Tutaj znajdziemy kogoś bez najmniejszego kłopotu. Poszukaj różnych grup na temat nauki języka, ludzi chętnych na wymianę językową czy korzystaj ze specjalnych aplikacji do tego przeznaczonych. Internet zamienił świat w jedną wielką wioskę, wykorzystaj to.
  • Spotkania obcokrajowców. W wielu miastach organizowane są specjalne wieczory do wymiany językowej. Możesz też zaczepiać turystów, których bez problemu spotkasz w centrach miast czy podczas tzw. free walking tourów. Możesz stać się opiekunem Erasmusa, który niedawno przyjechał do Twojego kraju. Możesz uczestniczyć w spotkaniach couchsurferów. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
  • Wyjazd do innego kraju. Po prostu wychodzisz na ulicę i rozmawiasz z ludźmi. Wszędzie. Możesz zacząć nawet jeździć po kilka godzin dziennie komunikacją miejską, jest tam pełno ludzi chętnych na rozmowę, którzy się nigdzie nie spieszą.

Jeśli jesteś nieśmiały i boisz się rozmawiać z kimś rozmawiać nawet przez telefon, będzie Ci o wiele trudniej. Musisz to przełamać.

5. Ćwicz, ćwicz, ćwicz…

Chcesz, aby komunikacja w języku obcym nie stanowiła dla Ciebie problemu? Powtarzaj słownictwo i używaj go w rozmowach, aż wejdzie Ci w krew. Oczywiście, będziesz popełniał błędy, jednak to na początku nieistotne.

Przy okazji rozmów powoli będziesz przyswajał podstawowe zasady gramatyczne, uczył się nowych wyrazów, a wszystko będzie wychodziło coraz bardziej naturalnie i automatycznie, a błędy zaczną powoli znikać. Ciągle będziesz rozwijał swoje umiejętności mówienia w danym języku, dzięki czemu nawet nie spostrzeżesz, kiedy zaczniesz płynnie się komunikować.


Masz podane tutaj podstawy, które pozwolą Ci zacząć się komunikować w języku obcym. Po ich nauce będziesz mógł przekazać niemal każdą potrzebną informację. Gdybyś planował naukę kilku języków w ten sposób (i bardzo dobrze!) polecam zostawić sobie listę najważniejszych słów gdzieś zapisaną, żeby nie tracić czasu na ich ponowne wypisanie w przyszłości.

Masz opisane krok po kroku co robić. Wykorzystaj zdobytą wiedzę i niech języki obce nie będą dla Ciebie obce.

A poniżej jeden ze świetnych przykładów, dlaczego warto uczyć się języka obcego.

Jeśli masz swój sposób, który również działa, przedstaw go nam w komentarzu.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o