podróże

Samemu? Z kimś? Z nieznajomym? Z kim to zrobić?

z kim to zrobić

„Los Cię w drogę pchnął i ukradkiem drwiąc się śmiał”

Po ciężkiej pracy wreszcie znalazłeś wolną chwilę w swoim napiętym harmonogramie i postanawiasz wyruszyć w podróż. Decyzja już zapadła. Zastanawiasz się, z kim rozpocząć niezapomnianą przygodę.

No właśnie, z kim to zrobić? W głowie po chwili pojawia się milion scenariuszy. Wybrać się samemu? Wziąć paczkę znajomych i przeżyć zwariowaną noc? A może wypad z nieznajomymi? Każda z tych opcji jest dobrą decyzją, każda ma swoje plusy i minusy. Na podstawie swojego doświadczenia opiszę Wam, na co musicie być przygotowani podejmując decyzję.

Podróż samotna

„Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem…” – podróżując samemu nie ogranicza Cię dosłownie nic. Możesz robić wszystko, czego zapragniesz. Nie patrzysz na innych, gdy nagle będziesz chciał zmienić plan podróży – po prostu go zmieniasz, gdy będziesz chciał się na chwilę zatrzymać – zatrzymujesz się. Widzisz tani bilet lotniczy na drugi koniec świata? Kupujesz go i wiesz, że będziesz się tam świetnie bawić. Nocleg pod gołym niebem? Obiad u lokalnej ludności? Gdy jesteś sam o wiele częściej będą czekały Cię podobne przygody. Nie będziesz w ogóle się zastawiał, gdy ktoś zaproponuje Ci wspólne wędkowanie albo nocleg na szczytu wieżowca.

Ponadto, zauważyłem po sobie, że jesteśmy wtedy o wiele bardziej otwarci na nowych ludzi. Kiedy podróżujemy z kimś, zazwyczaj jesteśmy wtedy odgrodzeni, niczym wielkim murem, od zewnętrznego świata. Gdy jesteś sam jesteś też bardziej chętny na nowe doznania i czasami możesz wczuć się w dane miejsce, jakbyś mieszkał tam od dziecka.

Oprócz tego samotne podróże dodają niezwykłego kopa Twojej pewności siebie. Ponadto też poznajesz siebie, swoje gusta, co naprawdę lubisz. Samotność z wyboru podczas podróży działa bardzo pozytywnie na Twój umysł i rozwój. Wadami tego wyboru może być to, że jesteś zdany tylko na siebie (chociaż to zazwyczaj jest plus), nie ma przy Tobie kogoś, z kimś na żywo dzielisz się emocjami oraz bagaż, w który musisz spakować się sam. W przypadku dwóch osób można chociażby odciążyć się dźwiganiem namiotu na plecach i jakoś to podzielić.

Podróż z nieznajomymi

Myślałeś kiedyś o tym, żeby zebrać ze sobą w podróż paczkę nieznajomych osób? Nie masz pojęcia, kim oni są, jakie mają charaktery, spojrzenie na świat, czyli krótko mówiąc jedna wielka zagadka. Jeśli chcesz cokolwiek wiedzieć o Waszych towarzyszach i od razu mieć ciekawy, wspólny temat do rozmowy, polecam szukanie ludzi na różnych grupach tematycznych, np. na Facebooku. Podobne spojrzenie na świat, odrobina szczęścia i niezapomniana wyprawa gwarantowana.

Najczęściej używane do tego celu są grupy typu „Podróżnik/ Podróżniczka poszukiwani”, gdzie łączy ludzi pasja podróżowania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby szukać towarzyszów w innych miejscach. Jeśli masz pecha i nieodpowiednio dobierzesz współtowarzyszy wielkim minusem może być totalna różnica charakterów. Jeśli Ty lubisz spędzać czas aktywnie, a ktoś woli cały dzień przeleżeć na plaży – Wasza obecność prawdopodobnie wcale nie umili Wam podróży.

Pamiętam opowieść mojej znajomej. Wybrała się na Bali. Super miejsce! Przez przypadek pojechała w podróż z… grupą samotnych singli po 40-tce! Pomimo tego, że miała niezwykłą podróż i wspomina ją z przyjemnością, ludzie, z którymi tam pojechała nie sprawili jej ani odrobinę frajdy.

Podróż ze znajomymi

Każdy się zna. Wiecie, czego się spodziewać. Podczas podróży poznajecie się jeszcze lepiej i tworzycie kolejne niezapomniane historie z Waszego życia. Nie „tracicie” czasu na poznawanie ludzi od nowa, jesteście z ludźmi, którym ufacie.

Całą podróż możecie dokładnie zaplanować wcześniej, każdy może być odpowiedzialny za coś innego. Bagaż możecie podzielić między siebie. Wszędzie jesteście z kimś ze swojej grupy. Zawsze możecie liczyć na kogoś pomoc, a koszty wszystkiego są o wiele mniejsze.

Minusem jest trudność zorganizowania takiego wyjazdu. Każdy chciałby pojechać i nic więcej nie robić. Często też dochodzi do burzliwych dyskusji na błahe tematy, które skutecznie potrafią zepsuć podróż. W wielu sytuacjach różnice charakterów mogą dać się we znaki, a nie zawsze znajdziemy prostą drogę do porozumienia.  To co w przypadku takich wyjazdów jest wielkim plusem, może okazać się też wielką wadą.

 

U mnie do życia potrzebna jest mieszanka wszystkich wyżej wymienionych sposobów. Jak jest u Was?

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz