szybka nauka i zapamiętywanie

Nauka słówek w języku obcym – rób to skutecznie!

nauka słówek

Jeśli uczysz się języka obcego, nauka słówek Cię nie ominie. Jak zazwyczaj wygląda ten proces?

Zajmuje Ci mnóstwo czasu i w końcu udaje Ci się wszystko upchnąć do pamięci. Jesteś z siebie zadowolony. Zdajesz sprawdzian albo odkładasz fiszki z myślą, że doskonale wszystko umiesz.

Po pewnym czasie przychodzi potrzeba użycia danego słówka, a w Twojej głowie pojawia się pustka.

Znajome uczucie? Zatem przeczytaj poniższy wpis i dowiedz się, co zrobić, aby raz nauczone słówko zostało w pamięci na wieczność, a sama jego nauka była przyjemnością.

Na chwilę zapomnij o gramatyce i innych rzeczach. Interesuje nas tylko nauka słówek i przedstawię w 4 krokach, jak robić to efektywnie.

Nauka słówek – jak to robić skutecznie?

1. Skojarz słówko z czymś znanym.

Zazwyczaj nie ma problemu z zapamiętaniem czegoś, co przypomina nam coś znajomego. Bez problemu zapamiętamy, że w języku angielskim insect to owad a mosquito znaczy komar. Dzieje się tak, ponieważ w języku polskim mamy takie wyrazy jak insekt czy moskitiera, które znacznie ułatwią nam zapamiętanie podanych słówek.

Na szczęście powyższą technikę możemy wykorzystać, nawet jeśli początkowo słówko nam się z niczym nie kojarzy. Co wtedy trzeba zrobić?

Trzeba dane słowo rozbić na mniejsze części, które z czymś będą nam się kojarzyć. Weźmy za przykład z pozoru z niczym się nie kojarzący się wyraz exhibition. Jeszcze jedno, najlepiej od razu sprawdzić i zapamiętywać wymowę. Bardzo przydatne strony, których sam używam to diki.pl i forvo.com. Wymowa exhibition to mniej więcej eksybyszyn. Dla mnie po chwili to słowo zamieniło się w eks + Ibisz/ibis + szynka/on/szyny, co już jest dla mnie znajome.

Tak samo „ponieważ” możesz zamienić w języku polskim na płonącego węża, a jego angielskie tłumaczenie „because” na byka i osę.

W zapamiętaniu żyrafy (girrafe /dʒɪˈrɑːf/), pomoże Ci dżin i rafa.

Mam nadzieję, że wszystko jasne. Czas na kolejny krok.

2. Uruchom wyobraźnię i połącz słowa.

Czyli połącz słówko z jego znaczeniem, najlepiej za pomocą absurdalnej historii, dzięki czemu zostanie ono z pamięci. Podam dwa przykłady i wszystko stanie się jasne.

Run /ran/ – biegać. Wyobrażam sobie ranę, którą akurat mam lub miałem oraz bardzo małego siebie i z całych sił próbuję w tej ranie biec. Dokładnie zobacz to w swojej wyobraźni, poczuj ten trud i pot. Im więcej zmysłów zaangażujesz i im bardziej absurdalna będzie Twoje skojarzenie tym lepiej.

Kolejny przykład. Wcześniej wspomniany wyraz exhibition /eksybyszyn/ oznaczający wystawę. Więc jestem sobie na wystawie (jeśli pamiętasz jakąś, najlepiej przywołajcie ją sobie w pamięci, ułatwi to zapamiętanie). Przechodzę do kolejnego stoiska i co widzę? Tam stoi moja eks i się namiętnie całuje! Zastanawiam się kim jest ten biedak. Patrzę, nie dowierzam, a tam stoi z nią sam Krzysztof Ibisz! Uśmiecha się, podchodzi do mnie, wyjmuje coś z kieszeni i pyta: „Nie chciałbyś kupić ode mnie te pół kilo szynki?”. Tak, z kieszeni wyciągnął właśnie szynkę.

Historia ta jest absurdalna, do głowy przyszła w mniej niż sekundę, szybko jej zapomnę, a razem z nią w pamięci zostanie znaczenie słówka. Początki nauki tym systemem tak łatwo nie wyglądały, ale chwila treningu i słówka można zapamiętywać niczym robot.

Więcej o tworzeniu skojarzeń znajdziesz w poniższym wpisie.

3. Dodaj słówka do bazy.

Odpowiednio stworzona baza ułatwi Ci powtórki. Najlepiej jak korzystasz już z gotowej w programach takich jak Anki lub SuperMemo. Nie tracisz wtedy czasu ani na tworzenie bazy, ani na planowanie powtórek.

Baza może być elektroniczna, ale może to być też zwykły zeszyt. Jeśli samodzielnie dodajesz do niej słówka na komputerze, może to zająć sporo czasu, jednak później masz ułatwione zadanie z powtórkami.

W przypadku, gdy masz nauczyć się słówek do szkoły z książki i chcesz stworzyć taką bazę, najlepiej jak podzielicie się i każdy doda do niej swoją część. Każdy na tym zyska, a przygotowanie zajmie o wiele mnie czasu.

Sam, gdy tworzyłem sobie bazę do nauki słówek w języku angielskim, znalazłem bazę w internecie, a dokładniej tutaj i stworzenie jej na bardzo długi czas zajęło mi około godziny. Jeżeli zdecydowałeś się na tradycyjną wersję i wszystko masz w książce lub zeszycie, najlepiej zapisuj sobie, np. na kartce to, czego się nauczyłeś, kiedy się tego nauczyłeś oraz daty planowanych powtórek.

4. Powtarzaj.

Nauka bez powtarzania jest niczym kopanie dołu na pustyni. Co z tego, że wykopiesz dół, skoro chwilę później piasek go zasypie i będziesz musiał kopać od nowa?

Tutaj znowu z wielką pomocą przychodzi elektronika. Korzystasz np. z programu Anki. Wystarczy, że codziennie go odwiedzisz, a on sam podsunie Ci właściwe słowa. Prościej chyba się nie da. Natomiast jeśli zdecydowałeś się na formę papierową, musisz sam pilnować powtórek materiału.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o powtarzaniu, koniecznie zajrzyj do wpisu Krzywa zapominania, czyli jak powtarzać informacje?


Przedstawiłem Ci metodę nauki, którą sam od dawna stosuję i sprawdza się doskonale. Dostęp do internetu, odpowiednie programy i właściwe techniki pamięciowe sprawiły, że nauka słówek może być piekielnie efektywna.

Jak wygląda nauka słówek u Ciebie?

Korzystasz z jakichś programów? Stosujesz mnemotechniki? Albo może masz dla nas jakąś ciekawą poradę? Koniecznie daj znać w komentarzu.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
oneloHeefKrzysiekElżbieta Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elżbieta
Gość

Najczęściej właśnie zapamiętuje słówka je kojarząc, lub tworząc kolokacje. Czasem moje skojarzenia są tak pokręcone, że znajomi się dziwią jak do tego doszłam, ale dzięki temu mam bardzo szeroki zasób słownictwa

oneloHeef
Gość

03 Jandel Scientific, San Jose, CA, USA buy generic cialis online cheap Co culture Assay