zarabianie

Skąd wziąć pieniądze na studia? 4 polecane przeze mnie sposoby.

pieniądze w kieszeniStudia. Dla jednych okres rozwoju, ogromu możliwości i całkowitej zmiany życia, dla innych wieczna impreza. Jednak problem pojawia się, gdy chcemy iść na studia i nie wiemy skąd wziąć na nie pieniądze. Sam przed rozpoczęciem studiów musiałem się nad tym zastanowić. Do jakich wniosków doszedłem? Skąd wziąć pieniądze na studia?

1. Praca.

Największy problem sprawia to, że zazwyczaj musimy wybierać pomiędzy zdobyciem doświadczenia a pieniędzmi. Znalezienie czegoś, co da nam zarówno pieniądze, jak i umiejętności, które mocno przydadzą się w przyszłości może okazać się trudnym zadaniem. Praca może mieć wiele twarzy. Zacznę od wakacyjnej. Załóżmy, że mamy wolne 3 miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień). Możemy wyjechać za granicę, możemy też zostać w Polsce. Jakie są korzyści z odpowiednio przygotowanego wyjazdu za granicę? Oprócz pieniędzy, które bez problemu powinny starczyć na rok studiowania poznamy kulturę danego kraju, podszkolimy język a okres ten zamieni się w przygodę, której nie zapomnimy do końca życia. Chcesz zostać w Polsce? Pieniądze prawdopodobnie będą dużo mniejsze, jednak będziesz miał wszystkich przyjaciół pod ręką. Najlepsze w takim przypadku jest załapanie do pracy, która da nam doświadczenie potrzebne do pracy w przyszłym zawodzie i będziemy mogli zarobić przy tym rozsądne pieniądze. Załóżmy, że jesteś już na studiach. Co możesz zrobić? Pracować w weekendy, wykorzystać swoje umiejętności i dawać korepetycje, wyprowadzać psy dla starszych ludzi, robić im zakupy… Jednak i tak najlepsza będzie praca w przyszłym zawodzie.

2. Stypendia.

Jeśli dochody w Twojej rodzinie nie są zbyt duże jesteś na uprzywilejowanej pozycji. Wystarczy złożyć wniosek o stypendium socjalne i już coś będzie wpływać na Twojego konto. W przeciwnym przypadku musisz wykazać się umiejętnościami (artystycznymi, sportowymi…), bardzo dobrymi wynikami w nauce, działać lokalnie… Stypendia są bardzo zróżnicowane i niektóre kryteria mogą z pewnością by Cię zaskoczyły. Dofinansowań najlepiej poszukać na stronie swojej uczelni, na stronach typu mojestypendium.pl, a następnie znaleźć coś dla siebie.

3. Oszczędzanie.

Czyli zwiększanie dochodów i minimalizowanie wydatków. Jak można zdobyć dodatkową gotówkę? A chociażby sprzedając stare, niepotrzebne rzeczy, odkładając pieniądze, które dostaliśmy na urodziny, korzystając z BlaBlaCar, gdy jesteś kierowcą. Jak można zminimalizować wydatki? Poprzez samodzielne przygotowywanie jedzenia, zorganizowanie domówki, zamiast wyjścia na miasto, robienie zakupów z listą… Jest to temat na osobny artykuł. Oszczędzanie wymaga samodyscypliny, ale gdy już wejdzie w nawyk nawet nie będziecie się nad tym zastanawiali.

4. Własna firma.

Dla wszystkich tych, którzy mają pomysł na siebie, lubią wyzwania i nie lubią pracować dla innych. Doświadczenie, które można zdobyć jest bezcenne, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już nigdy nie będziesz martwił się o pieniądze. Wielu odstraszają składki ZUS, inni znajdują jeszcze szereg powodów. Jeśli chodzi o pierwszą wymówkę rozwiązaniem mogą być Inkubatory Przedsiębiorczości, gdzie nie dość, że płacimy tylko około 300 złotych na miesiąc, to jeszcze zyskujemy pomoc. Warto rozważyć tę opcję, gdyż korzyści mogą być ogromne.

5. Niektórzy polecają kredyt studencki.

Co ja o tym sądzę? Jeśli ktoś traktuje to jako inwestycję lub planuje się bardzo dobrze uczyć, żeby później dostać zwrot to jest to fajny pomysł. W przeciwnym przypadku tego nie popieram. Kończenie studiów i zaczynanie nowego okresu, jeszcze ciekawszego okresu w życiu z długiem na starcie? Nie, dziękuję. Ta opcja odpada.

Przedstawiłem Wam najpopularniejsze sposoby na zdobycie pieniędzy na studiowanie, dzięki czemu wiecie już skąd wziąć pieniądze na studia. Jak wygląda moja historia? Także korzystałem z niektórych z wymienionych sposobów. Pamiętam wakacje przed rozpoczęciem studiów. Zazwyczaj kojarzyły mi się z totalnym odpoczynkiem, jednak nie tym razem. Zacząłem od pracy w Polsce, kilka tygodni, następnie wyjazd w góry i zmiana miejsca pracy, jestem w Belgii i zostaję tam aż do października. W międzyczasie szukam stypendiów i staram się składać wnioski, jak się później okazało – była to świetna decyzja. Oprócz tego za czasów, kiedy jeszcze nawet nie myślałem o studiach zawsze odkładałem sobie pieniądze. A to z jakiejś pracy, a to z 18-stki. I tak oto dzięki tej hybrydzie wymienionych sposobów mogę spokojnie studiować i robić to, co lubię i dzielić się z Wami moją wiedzą.

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Skąd wziąć pieniądze na studia? 4 polecane przeze mnie sposoby."

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Karola!
Gość

Wow, dzięki! Nie słyszałam nigdy o tej stronie : mojestypendia… może znajdę coś dla siebie! 🙂

wpDiscuz