produktywność, szybka nauka i zapamiętywanie

Koncentracja na 100%, poznaj technikę Pomodoro

pomodoro koncentracja zarządzanie czasem
Zaczynasz się uczyć, po kilku minutach dosłownie na chwilę sprawdzasz Facebook’a. Nagle Twoja koncentracja znika, mija godzina, a Ty nie masz pojęcia co robiłeś w tym czasie. Znasz to? Czas znaleźć sposób, aby rozprawić się tym niczym Danio z Małym Głodem! A rozprawisz się z tym dzięki technice Pomodoro.

Sprawi ona, że Twoja praca będzie piekielnie efektywna, nie będziesz bezproduktywnie tracił czasu, a w rezultacie da Ci mnóstwo wolnego czasu.

Czym jest technika Pomodoro?

Jest to bardzo prosta technika zarządzania czasem. Polega na skoncentrowaniu się w 100% na wykonywaniu zadania przez określony czas. Powtarzam, na 100%, bez tego nie ma nawet co zaczynać. Następnie zrobieniu krótkiej przerwy i powróceniu do wykonywania zadania. Świetnie zastosowanie znajduje też przy nauce. U mnie sprawia, że jestem skoncentrowany niczym snajper na celu.

Pomodoro – krok po kroku

1. Zaplanuj czynności, które chcesz wykonać. Masz do przerobienia 6 tematów? Ustal kolejność nauki, żebyś później nie tracił czasu na zastanawianie się “co teraz zrobić?”.

2. Przygotuj materiały. Bardzo ważny punkt, dzięki temu nie błądzisz nie wiadomo gdzie. Jeśli będziesz szukał materiałów w czasie nauki, Twoja koncentracja może dramatycznie spaść.

3. Usuń wszelkie rozpraszacze. Wycisz telefon, wyłącz Messengera… Masz być skoncentrowany tylko na zadaniu, które masz wykonać.

4. Ustaw stoper i zacznij naukę. 25 minut jest odpowiednim czasem, ale możesz go dopasować pod siebie.

5. Jeśli w czasie nauki znajdziesz pojęcie, którego nie znasz, a nie jest konieczne do opanowania materiału – zapisz je i powróć do wykonywania zadania. Sprawdzisz je później. Podobnie możesz postępować w przypadku, gdy przypomni Ci się o ważnej sprawie do zrobienia. Zazwyczaj takie sprawy mogą poczekać, a zajmowanie się nimi w czasie, gdy masz inne zadanie do wykonania tylko Cię rozproszy. Może sprawić też, że z jednego pojęcia/zadania będziesz przeskakiwał do kolejnego i Twój czas zniknie nie wiadomo gdzie.

6. Po określonym czasie zrób krótką przerwę. Może być 5 minut.

7. Po 4 sesjach z techniką Pomodoro zrób dłuższą przerwę. Od 15 minut w górę.

8. Powtarzaj kroki aż 4-7 aż nie wykonasz zaplanowanych zadań. Później odpocznij i ciesz się wykonanym zadaniem.

Co zrobić, aby Twoja koncentracja była ciągle na najwyższym poziomie?

Bardzo ważna jest tutaj koncentracja TYLKO I WYŁĄCZNIE na wykonywanym zadaniu. Włączenie timera ma Wam się kojarzyć z bezwarunkową pracą, w której nie może Wam przeszkodzić dosłownie nic.

Jeśli w czasie pracy coś przerwało Ci zadanie, zapisz to, wyciągnij wnioski i wyeliminuj, jeśli to możliwe. O ile sytuacja, w której ktoś woła o nagłą pomoc jest nie do zmiany, o tyle wyskoczenie powiadomienia o tym, że ktoś właśnie napisał do Ciebie wiadomość można bardzo łatwo usunąć poprzez odłączenie internetu. Przeszkadzają domownicy? Powiadom ich wcześniej o swoich planach. Ktoś nagle dzwoni? Wycisz telefon. Większość sytuacji da się rozwiązać.

A w przypadku, gdyby kiedyś nie udało Ci się zastosować techniki. Nie rezygnuj, zastosuj się do tego, co napisałem i koniecznie zapamiętaj

POMODORO = BEZWARUNKOWA PRACA

Bez powyższego zdania technika jest do niczego. A aby ułatwić sobie korzystanie z niej, polecam ściągnięcie aplikacji na smartphone’a, albo korzystanie ze stron, które odmierzają czas zgodnie z podaną techniką, taką stronę możecie znaleźć, np. tutaj.

Stosowaliście opisaną metodę albo znacie inne sposoby na utrzymanie koncentracji? Koniecznie dajcie znać!

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KrzysiekEwelinaKasia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kasia
Gość

Ha! Okazało się, że stosuję tą technikę i nawet o tym nie wiem 🙂 zawsze tak robie od jakiegoś czasu a nie wiedzialam, ze tak.sje to nazywa 🙂 szczególnie to zapisywanie mniej istotnych zagadnień w trakcie nauki. Dobra metoda również do pracy zawodowej 😉 fajny blog. Wrócę na pewno. Pozdrawiam!

Ewelina
Gość

Bardzo ciekawe, szkoda, że nie poznałam tego trochę wcześniej. Być może jeszcze kiedyś ta technika mi się przyda. Chociaż pamiętam.. że nawet podczas nauki ciężko odłożyć telefon haha.

Pozdrawiam i zapraszam do mnie 😉