podróże

Masyw Śnieżnika w weekend

droga na szczyt

Najwyższe pasmo górskie w polskiej części Sudetów Wschodnich. Szkoda byłoby tego nie zobaczyć. Spakowałem się (tak, że gdy później pojechałem na spontanie na kilka dni do Wrocławia musiałem sobie kupić dodatkowe skarpetki, kąpielówki i bluzę,  ale o pakowaniu jeszcze napiszę w innym poście).

Gdzie spałem? W Janowej Chatce (Kletno 17, Stronie Śląskie). Po 7km pieszej wędrówce po wyjściu z busa mogłem poczuć klimat tego miejsca. Dużo zieleni, woda przezroczysta niczym łza w potokach. Miejsce na grill, ognisko, w środku kominek i pełno przestrzeni zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Ponadto mili właściciele (mogą Wam też załatwić wejście do Jaskini Niedźwiedziej, jeśli wcześniej o tym nie pomyśleliście, a w sezonie może to naprawdę pomóc). Dosłownie obok domku stoisku z pamiątkami i czymś do jedzenia oraz szlak prowadzący na najwyższy szczyt. Było nas 10, cena za osobę 38 zł.

Mgła trochę przysłaniała nam widoki.

mgła w górach z przepięknym widokiem

Jednak to nam nie przeszkadzało. Co udało nam się tam zobaczyć podczas krótkiego wypadu?

wejście na szczyt Śnieżnika

Oczywiście wznoszący się na wysokość 1426 metrów Śnieżnik.  Na szczycie jest co podziwiać.  Można tam zachwycać się widokami górskimi, zobaczyć pozostałości po wieży widokowej cesarza Wilhelma (można pochodzić po piwnicach, których ruiny zostały), a także… figurkę słonia.

posąg słonia pod Śnieżnikiem

Skąd ona się tam wzięła? Wszystko za sprawą artystów „Prager Secession”, którzy słonia przyjęli sobie za symbol i postanowili go właśnie tam zostawić.

 

 

Będąc po (lub przed) zdobyciu szczytu można wstąpić to schroniska i zjeść, np. pierogi, pomidorową czy napić się grzańca. Jeśli będzie mieli takie szczęście jak ja to dodatkowo zobaczycie sarny i będziecie mogli rozkoszować się darmowymi pączkami.

przed wejściem do Jaskini Niedźwiedzia

Oczywiście w czasie wyprawy nie mogło zabraknąć Jaskini Niedźwiedzia. Nigdy nie byłem w żadnej jaskini, nie mam porównania do innych, ale w środku była piękna. Niestety, nie mam żadnej swojej fotki.

Po chwilowym pobycie na masywie Śnieżnika jak najbardziej polecam wybrać się w to miejsce. Szum potoków z krystalicznie czystą wodą, kontakt z naturą i ciekawe widoki to tylko niektóre korzyści, które przyniesie Wam pobyt tutaj.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz