szybka nauka i zapamiętywanie

Komunikacja w języku obcym od 0? Żaden problem. Poznaj najszybszy sposób

komunikacja w jezyku obcym

Zaczynasz uczyć się nowego języka. Jesteś bardzo zdeterminowany i zastanawiasz się, w jaki sposób można najszybciej nauczyć się dogadywać w danym języku. Nie liczy się dla Ciebie nic więcej oprócz skutecznej komunikacji. Przecież znając choćby podstawy języka, najlepiej jest poznawać lokalną ludność, kulturę oraz poczuć klimat danego miejsca. Załóżmy, że nie znasz ani jednego słówka. Przedstawiam Ci krok po kroku, co musisz zrobić, aby komunikacja w nowym języku stała się faktem.

Wypisz podstawy.

Znajdź słownik danego języka w Internecie i przetłumacz sobie wszystko, o czym za chwilę napiszę, na język, którego się uczysz. Za chwilę dowiesz się, co dokładnie masz sobie wypisać, przetłumaczyć, a później tego się nauczyć. Oczywiście, nie przesadzaj z ilością.

Najważniejsze czasowniki. Wypisz sobie wszystkie, które uważasz, że mogą Ci się przydać w rozmowie. Nie wypisuj takich rzeczowników jak wzdychać, czy głaskać. W początkowej fazie nauki języka się one nie przydadzą. Zamiast tego lepiej sprawdzą się słowa typu iść, szukać, być, zobaczyć… Sam zdecyduj, które są dla Ciebie najważniejsze.

Przydatne przymiotniki. Dobry, mocny, duży, zły, słaby, mały…

Rzeczowniki. Tutaj już dużo zależy od Twojej osoby. Wybierz kilka takich, które prawdopodobnie będą dla Ciebie przydatne. Z reszty najbardziej potrzebnych zdasz sobie sprawę w czasie rozmów i się ich douczysz.

Zaimki typu ja, ty, on, ona, my, wy, moje, twoje… Z tym nie powinno być kłopotów.

Zaimki tworzące pytania typu jak, gdzie, kiedy, dlaczego… Też raczej proste.

Liczby. Te najważniejsze. Liczenie do tryliarda w nowym języku na początku nauki może byłoby fajne, ale czasami trzeba zrezygnować z przyjemności.

Określenia czasu. W tym dni tygodnia, nazwy miesięcy i wyrażenia takie jak dzisiaj, wczoraj, jutro, nigdy…

Podstawowe odmiany czasownika. Wystarczy zapamiętać mniej więcej zasady, według których tworzy się czasowniki w czasie przeszłym, przyszłym i ewentualnie ich odmiany dla poszczególnych osób.

Jeśli chodzi o początkowe słownictwo, to by było na tyle. Po jego nauce będziesz mógł już przekazać niemal każdą potrzebną informację. Gdybyś planował naukę kilku języków w ten sposób (i bardzo dobrze!) polecam zostawić sobie te słówka gdzieś zapisane, żeby nie tracić czasu na ich ponowne wypisanie w przyszłości.

Przetłumacz na język, którego się uczysz.

Masz już wypisane słowa. Sięgnij po słownik, tłumacz internetowy i przetłumacz wszystko, co zapisałeś na język, który chcesz opanować.

Naucz się tego.

Usiądź na kilka godzin, ewentualnie 2-3 dni, ale nie przesadzaj. Naucz się słownictwa, najlepiej jak umiesz i przejdź do kolejnego punktu.

Znajdź ludzi do rozmowy i… rozmawiaj.

Powiedzenie w obecnych czasach, że nie możesz znaleźć nikogo do rozmowy to zwykła wymówka. Mamy Internet, gdzie bezproblemowo znajdziemy kogoś, z kim możemy rozmawiać. Często można trafić na grupy, gdzie są informacje o wymianach języka. Można umówić się też na spotkania z innym Polakiem uczącym się danego języka. Jeśli z kimś rozmawiasz i czegoś nie rozumiesz, nie bój się prosić o powtórzenie, zwolnienie, czy wyjaśnienie co oznacza dane słówko. Mieszkasz w kraju, którego języka się uczysz? Nic prostszego, przełam strach, podchodź do ludzi, kiedy tylko się, mów, że uczysz się języka i… rozmawiaj. Rozmawiaj jak najwięcej. W każdej możliwej sytuacji. Nieważne, czy mieszkasz w danych kraju, rozmawiasz z kimś przez Internet, czy spotykasz się kimś, kto tak samo jak Ty uczy się języka. Spróbuj wycisnąć z tego 100%.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz…

Chcesz, aby komunikacja w języku obcym nie stanowiła dla Ciebie problemu? Powtarzaj słownictwo i używaj go w rozmowach, aż wejdzie Ci w krew. Oczywiście, będziesz popełniał błędy, jednak to na początku nieistotne. Przy okazji rozmów powoli będziesz przyswajał podstawowe zasady gramatyczne, uczył się nowych wyrazów, a wszystko będzie wychodziło coraz bardziej naturalnie i automatycznie, a błędy zaczną powoli znikać. Ciągle będziesz rozwijał swoje umiejętności mówienia w danym języku, dzięki czemu nawet nie spostrzeżesz, kiedy zaczniesz płynnie się komunikować.

 

To by było na tyle. Przedstawiłem Wam prosty, a zarazem piekielnie skuteczny sposób, aby zacząć komunikować się w obcym języku. Gdy najdzie Was myśl, żeby nauczyć się nowego języka… już wiecie, co robić.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o