szybka nauka i zapamiętywanie

Jak zapamiętywać imiona i sprawić, żeby zapamiętali Twoje?

dwóch ludzi witających się

Ludzie uwielbiają, kiedy zwracamy się do nich po imieniu, ale nie lubią, kiedy je zapominamy – wtedy myślą sobie „jestem dla Ciebie tak mało ważny, że nawet nie zapamiętałeś, kim jestem”.

Jeśli nauczysz się jak zapamiętywać imiona, druga osoba od razu Cię polubi. Oprócz tego będziesz bardziej pewny siebie w różnych sytuacjach towarzyskich i biznesowych. Nieważne czy idziesz na imprezę, czy szkolenie firmowe, warto opanować tę umiejętność.

Zanim jeszcze zaczniesz, tutaj próbka tego, ile potrafimy zapamiętać odpowiednio wykorzystując naszą pamięć.

Na filmie widzimy „ojca” współczesnej mnemoniki, jest nim Harry Lorayne. Na widowni znajduje się około 500 ludzi. Jego show robi wielkie wrażenie.

Takie samo wrażenie zrobisz, kiedy spotkasz kogoś po tygodniu od poznania i od razu przywitasz go jego imieniem. Wasze relacje od razu wskoczą na inny poziom. Jeśli dodatkowo zapytasz o to, czy syn czuje się lepiej, gdy wspomniał o tym w ostatniej rozmowie, dana osoba będzie Tobą zachwycona (ale o zapamiętywaniu szczegółów z rozmowy napiszę w innym czasie).

Dobra pamięć, w szczególności do zapamiętywania szczegółów z życia innych osób jest potężnym narzędziem, które odpowiednio wykorzystane przeniesie Twoje relacje zarówno prywatne, jak i zawodowe na inny poziom.

Korzyści brzmią zachęcająco, ale zastanawiasz się, jak to tego dokonać skoro obecnie sytuacja wygląda tak. Ktoś Ci się właśnie przedstawił, a pół minuty później myślisz „jak on miał na imię?”.

Jak zapamiętywać imiona? – krok po kroku

W technice tej mocno przyda się znajomość tworzenia mocnych skojarzeń, które zapadają w pamięć. Po tym linkiem opisana jest Łańcuchowa Metoda Skojarzeń.

Przed przedstawieniem

Zatem jak zapamiętać imiona nowo poznanych osób? Po pierwsze musisz skupić się na drugim człowieku w momencie przestawiania. Większość myśli tylko o tym, jak sama wypadnie i jest to błąd.

Czasami jest tak, że nawet nie zwrócisz uwagi, jak ktoś się przedstawia i po ułamku sekundy nie byłbyś w stanie powtórzyć jego imienia. Jeśli tak się stanie, poproś o powtórzenie imienia. Sama taka prośba wywrze dobre wrażenie na przedstawiającym.

W czasie przedstawiania

Metoda 1 – skojarzenie z kimś znanym

Jeśli twarz nowo poznanej osoby kojarzy Ci się z kimś znajomym, od razu połącz te fakty. Twarz może przypominać Twojego brata, Brada Pitta albo Roberta Lewandowskiego. Zwróć na to uwagę. Następnie wyobraź sobie miejsce albo rzecz, jaka najmocniej kojarzy Ci się z tą osobą. Może to być basen, piłka i wszystko inne, co przyjdzie Ci do głowy.

Do zapamiętania pozostało imię. Imię skojarz z kimś znajomym albo obrazem. Następnie połącz z nim twarz. Kogoś twarz przypomina Roberta Lewandowskiego, a ma na imię Patryk? Zatem wyobraź sobie stadion, na który nagle spadają miliony patyków. W ten sposób tworzysz listę skojarzeń, która na długo pozostanie w Twojej pamięci. Lewandowski (twarz) – stadion (rzecz) – Patryk (imię).

A co jeśli imię się tak łatwo nie kojarzy? Rozbij je na składniki pierwsze i połącz za pomocą skojarzeń. Kiedyś przedstawiała mi się dziewczyna o imieniu Carmen i powiedziała „Carmen like a car and men”. Idealny przykład rozbicia imienia na prostsze elementy. Później wystarczy już tylko stworzyć skojarzenie i imię zostaje w pamięci.

Metoda 2 – charakterystyczny element

W tej metodzie, od razu jak kogoś zobaczysz, znajdź charakterystyczny element na twarzy danego człowieka (możesz zrobić jeszcze przed poznaniem imienia), zwizualizuj imię (np. ktoś ma na imię Kasia, możesz skojarzyć z margaryną Kasią, ktoś ma imię Grzegorz, możesz skojarzyć z wafelkami Grześkami, Mateusz – z uszami) i połącz za pomocą śmiesznej historii.

Powiedzmy, że poznajesz Mikołaja, który lekko przekrzywiony nos. Jaką historię możesz wymyślić? U mnie wygląda ona tak, po krzywym nosie zjeżdża Mikołaj na sankach i w pewnym momencie wypada z toru i krzyczy z przerażenia aaa… To skojarzenie pojawiło się w moim umyśle w ułamku sekundy.

Na początku tworzenie takich historii nie jest łatwe, jednak w miarę praktyki będzie to przychodziło coraz łatwiej i łatwiej, a imiona będą pozostawać w pamięci.

Jeśli chcecie ściągę z najpopularniejszymi imionami i moimi skojarzeniami dajcie znać, a taką dla specjalnie dla Was przygotuje, bo czego się nie robi dla czytelników?

Metoda 3 – jednorazowa przygoda

miał być ślub i wesele też, jak zapamiętywać imiona

Najłatwiejsza ze wszystkich metod. W tym przypadku nie zwracamy uwagi na to, co jest typowe dla danej osoby, a na rzeczy, które mogą się zmienić. Takimi rzeczami mogą być nietypowe okulary, broda, kolor włosów, garnitur, napis na koszulce – dosłownie wszystko.

Wtedy znajdujemy taki element i kojarzymy dokładnie tak, jak w przypadku poprzednich metod.

Plus jest taki, że bardzo łatwo znajdziesz taki element i będziesz pamiętał imię, przynajmniej przez jakiś czas. Wielkim minusem jest, że przy kolejnym spotkaniu ktoś może się ostrzyc, zmienić ubranie albo okulary. Wtedy możesz go nie rozpoznać. Kolejny minus – czasami 2 osoby mogą mieć długie blond włosy i będziesz zastanawiał się, która to która.

Na pewno lepsze jest to niż nawet niezwrócenie uwagi na kogoś imię.

Po przedstawieniu

Znasz już imię danej osoby. Teraz musisz spróbować jak najczęściej go używać. Zamiast „jak się masz?” zapytaj „jak się masz Maria?”. Oprócz tego dobrze, jak w międzyczasie przypomnisz sobie charakterystyczny element dla danej osoby i skojarzenie.

Jest już po wszystkim, dotarłeś po spotkaniu do domu. Przypomnij sobie imię przed snem i następnego dnia. Jeśli spotkasz daną osobę w tym samym tygodniu, wszystkie dane powinny zostać w pamięci.

Jak ćwiczyć zapamiętywanie imion?

Spostrzegawczość

Jeśli na coś nie będziemy zwracać uwagi, nie zapamiętamy tego. Doskonale widać to na powyższym obrazku. Zazwyczaj kobiety widzą najmniejsze różnice w dwóch parach butów, a mają problem z rozróżnieniem samochodów. Mężczyźni zupełnie na odwrót. To wszystko dlatego, że te rzeczy nas nie interesują.

Jak to się ma to zapamiętywania imion? Na początku może nam być ciężko znajdować coś charakterystycznego w twarzy. Jednak z czasem będziemy zauważać coraz więcej szczegółów. Dwa podbródki, które teraz wydają nam się takie same, po pewnym czasie staną się zupełnie inne, a my wykorzystamy to, aby wyłapać charakterystyczny szczegół i połączyć z nim imię. Tak więc od teraz spróbuj znaleźć w każdej nowej twarzy jakiś charakterystyczny element albo podobieństwo.

Trening

Istnieje wiele stron, gdzie możesz sprawdzić, jak idzie Ci zapamiętywanie imion. Jedną z takich jest Liga Pamięci, na której po podaniu adresu email i wybraniu odpowiedniej konkurencji, możesz przetestować jak idzie Ci zapamiętywanie imion (i wielu innych rzeczy!).

Jak sprawić, aby zapamiętali Twoje imię?

Ok, wiesz już jak zapamiętywać imiona innych, ale czy wiesz jak sprawić, aby zapamiętali Twoje? Znajdź jakąś ciekawostkę o swoim imieniu i mów o niej przy przedstawianiu się.

Kiedyś poznałem Magdę, przy przedstawianiu powiedziała mniej więcej takie coś „cześć, jestem Magda, taka hiszpańska babeczka” i od razu wywiązała się rozmowa na temat jej imienia, dzięki czemu bez problemu każdy zapamiętał jej imię.

Ja mam na imię Krzysiek i czasami powiem „co prawda Kolumbem nie jestem, Ameryki nie odkryłem, ale mam na imię Krzysiek” albo „był kiedyś taki jeden, co napisał „Jak dobrze wyglądać po 40?”, co prawda, do Ibisza mi daleko, ale imię się zgadza”.

Jak ja to robię?

Ktoś mi się przedstawia. Widzę jego twarz i od razu staram się znaleźć w niej charakterystyczny element. Chwilę później słyszę imię, najczęściej jest to w Polsce, tak więc błyskawicznie przekształcam je na obraz.

Później wszystko kojarzę, a jeśli ktoś wydawał się dla mnie ciekawą osobą, zapamiętuje wszystko w pałacu pamięci i powtarzam imię wieczorem i kolejnego dnia. Wtedy taki ktoś zostaje już u mnie w pamięci, ale nie robię tak z każdą osobą, tylko z tymi, które w pewien sposób mi się spodobały.


Jak to zwykle bywa w mnemotechnikach – są piekielnie proste, ich opis może przerażać, ale działają. Po chwili praktyki zapamiętanie jednego imienia zajmie Ci kilka sekund i zostanie ono z Tobą na dłużej.

Jak wygląda zapamiętywanie imion u Ciebie?

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
KrzysiekMatka GastronomicznaOktawia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Oktawia
Gość

Moje imię pamięta praktycznie każdy już od pierwszego spotkania! A to zasługa tego, że jest ono rzadziej spotykane niż np. Anna czy Asia.

Robimy to, co lubimy – zajrzyj!

Matka Gastronomiczna
Gość

Tak… nie znoszę swojego imienia. Zawsze mówiłam mamie, że jak ktoś na ulicy krzyknie “Anka!” to odwraca się z 10 bab w tym ja. Okropne :D.

Matka Gastronomiczna
Gość

Spróbuję, ale rzeczywiście w pierwszej chwili miewam z tym problemy. Miewam nawet gorzej, bo mam strasznie kiepską pamięć do twarzy. Żeby kogoś rozpoznać później na ulicy nie wystarcza mi jedno spotkanie. Czasem jest mi wstyd, bo nie poznaję ludzi, których już zapoznałam, a jeśli już kojarzę twarz to miewam problemy z przypisaniem ich do okoliczności, w których już się widzieliśmy. Często jest to dla mnie krępujące i pewnie wychodzę na ignoranta towarzyskiego.